Wędkowanie na Chorwacji dla początkujących, porady praktyczne.

Łowienie metodą Trolingową - kliknij - Trolling Chorwacja i nie tylko . zobacz też jednodniowe wypady na wielką rybę .
jak filetowac ryby

Zobacz galerię z naszych połowów na wielkie ryby.
Wspaniałym uzupełnieniem morskiej przygody jest morskie wędkowanie.
Wędkować na Chorwacji może każdy bez względu na wiek i umiejętności a szczególnie dla naszych milusińskich, które możesz zobaczyć na dole tej strony.
Oto kilka porad dla początkujących, którzy chcą spróbować swoich sił. To świetna zabawa i zajęcie dla dzieci, które tak sie wciągają, że pierwszerano chcą wstawać ;)

Dużo niżej jest kilka praktycznych uwag dla bardziej zaawansowanych wędkarzy.


Zobacz galerię naszych połowów . co i jak jadamy na rejsie

jak wędzić bez wędzakana jachcie

rzepisy jak przyżądzać ośmiornice, kalmary, krewetki / z zakładki przydatne


Najprostszy a zarazem skuteczny zestaw do połowu ryb z pokładu. Drabinki, szczypce i zapasowe haczyki nr 8


Zestaw do połowu kalmarów


Zestaw do połowu ośmiornic. Łancuch można trochę przedłużyć.


Panula - zestaw do holowania za jachtem na tuńczykopodobne.


To efekt półgodzinnego, wieczornego połowu. Telefon jest dla porównania, bo centymetra nie było.


To na taki właśnie zestaw zostały złowione ryby widoczne powyżej. Długopis dla porównania wielkości sprzętu. Zestaw ze styropianem, toidealny zestaw na początek zarówno dla dorosłych i dla dzieci.Jeżeli chcemy mieć chwilę dla siebie dobrze jest dokładnie opowiedzieć i pokazać dzieciomjak obsługiwać się wędką i przekazać, że każdy za swoją wędkę odpowiada sam. W przeciwnym razie będziemy co chwilę słyszeć "tato żyłka mi się zaplątała:)"


Czy jest potrzebne pozwolenie na wędkowanie?
W Chorwacji obowiazkowe jest pozwolenie (licencja), ktore mozna wykupic na 1, 3, 7 i 30 dni. Licencje rekreacyjne mozna kupic w Dyrekcjach rybolowstwa Ministerstwa rolnictwa ktore najczesciej usytuowane sa przy urzedach miejskich lub najprosciej droga elektroniczna na stronie Dyrekcji rybolowstwa Ministerstwa rolnictwa. Link do strony:
http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=23 Po dokonaniu transakcji licencja automatycznie przesylana jest na podany adres email. Dzieci do 14 lat moga wedkowac bez pozwolenia z jedna wedka i metoda trolingowa z lodzi z jedna zylka.
Licencja rekreacyjna nie upowaznia do nurkowania z kusza. Chcacy lowic ryby kusza powinni wykupic licencje sportowa, a w tym celu trzeba byc czlonkiem jakiegos sportowego wedkarskiego stowarzyszenia lub sportowego klubu wedkarskiego w Chorwacji. To nie jest zaden problem tylko trzeba znalezc lokalny klub i dokonac formalnosci wpisu za drobna oplata. Tam mozna od razu kupic i licencje ktora kosztuje tyle samo co rekreacyjna.  Tam tez jest dostepna jesli sie nie myle licencja na 3 miesiace. Licencij sportowej nie mozna kupic droga elektroniczna. Licencja sportowa dostepna jest od 16 roku zycia.
Abe prywatnie wybrac sie na tunczyka potrzebna jest specjalna licencja dostepna w wyzej podanym linku. Ze zrozumieniem tekstu tez nie powinno byc problemu poniewaz sa tlumaczenia na jezyki slovenski, niemiecki i angielski.
Przydatny link na  centralnym panstwowym portalu: https://www.gov.hr/moja-uprava/aktivno-gradjanstvo-i-slobodno-vrijeme/sport-i-rekreacija/rekreacijski-i-sportski-ribolov-na-moru/1607

Poniżej zestaw podstawowych informacji o tym jak łapać ryby, ośmiornice i kalmary właśnie na Chorwacji.

Jak wędkować na Chorwacji. Kilka informacji dla wtajemniczonych i uwagi praktyczne.
Chorwaci mają sprawdzone od setek lat metody i praktykują je do dzisiaj. Podaje kilka najlepszych i najprostszych sposobów.

Podstawowy zestaw do wędkowania
Takim zestawem dla wakacyjnego wędkowania jest :
- tzw.drabinka(żyłka z haczykiem nawinięta na drabinkę),
- zapasowe przypony(haczyki nr8) oraz szczypce do wyciągania haczyka.
To takie ABC na wakacyjne wędkowanie w Chorwacji. Można dzięki niemu spokojnie łowić patelniaki, czyli ryby, które rozmiarem idealnie mieszczą się na patelni.
Można oczywiście brać wędki i sprzęt inny wg uznania. Wędziska jednak zawsze zajmują miejsce na pokładzie i pod pokładem a skuteczność łowiecka jest porównywalna.

O jakiej porze łowić
1.Ryby łowimy na Chorwacji godzinę przed wschodem słońca i godzinę po wschodzie słońca
2.Godzinę przed zachodem słońca i godzinę po zachodzie słońca.

Jest wiele czynników od którego zależy jakość połowu. Jest to jednak już jakby inny bardzo zaawansowany rozdział.
Ryby widać i po prostu biorą albo nie. Można próbować łapać ryby również na postoju w ciągu dnia i nocą.

Rodzaje przynęt
Uniwersalną przynętą jest kulka zrobiona z chleba.
Białe robaki, które najlepiej przywieźć ze sobą i przechowywać w lodówce.

W krystalicznie czystej wodzie widać ryby. Dobrze jest wrzucać do wody różnego rodzaju jedzenie typu makaron, pieczywo, szynkę itp. i patrzeć jak one na to reagują.Ryby widać więc nie jest trudno zaobserwować na jaką przynętę reagują/jedzą. Czasem mają ochotę na kukurydzą, czasem na gotowaną szynkę. Powyżej na zdjęciu w garnku okazy złapane z jachtu, po zachodzie słońca już praktycznie po ciemku na polską karkówkę wędzoną.
Po naszej kolacji mała piętka wędliny, którą postanowiliśmy wypróbować i ... i była druga kolacja. Następnego dnia po śniadaniu dziewczyna wyrzucająca resztki chłodniku z burakami zaobserwowała że jeden gatunek rybek rzucał się na buraczki jak by były nie wiadomo jakim rarytasem.. warto z takich obserwacji korzystać.

Zanęcanie
Łapiąc ryby na Chorwacji praktycznie nie stosuje się typowego znanego w Polsce nęcenia. Co nie świadczy o tym, że nie można tego robić.
Dobrze jest stanąć na jachcie w miejscu z którego zamierzamy łowić i powrzucać do wody trochę nasze przynęty i zobaczyć jak ryby reagują. Zwykle po chwili od wpadnięcia do wody pierwszej kulki z chleba zaczynają się napływać rybki. Najpierw przypłyną małe, potem większe a na koniec blisko dna pojawią się największe okazy. Rzucając różne rodzaje przynęty możemy zaobserwować która z nich cieszy się największym powodzeniem.

Rodzaje ryb
Wszystkie praktycznie są jadalne. Chorwackie ryby wyglądają jak "ryby". Jeżeli złowimy rybę, która swoim wyglądem odbiega od tzw ogólnie pojętego rybiego wyglądu, to jeżeli nie mamy katalogu ryb, to jej nie jemy!
Wbrew pozorom jest kilka gatunków brzydkich jak noc, lub wyglądających jak z czasów dinozaurów. Są przepyszne, zwłaszcza taka czerwona odmiana.


Ta kolorowa rybka ma dwa bardzo ostre kolce w paszczy, UWAGA

Kalmary i jak je łowić na Chorwacji
Prawdziwy sezon na kalmary to grudzień i styczeń.
Nie znaczy to jednak , że poza tym sezonem nic nie złapiemy.
Kalmary łowi się zawsze po zmierzchu.

Najprostszy zestaw do łowienia kalmarów to puszka piwa na którą jest nawinięta żyłka. Żyłkę przywiązujemy do uchwytu służącemu do jego otwarcia. Na drugim końcu żyłki przywiązujemy specjalną sztuczną przynętę z koronkami wielu zagiętych haczyków. Jeżeli mamy lekką przynętę to można dołożyć jeszcze ciężarek ołowiany. Przynęty na kalmary można kupić praktycznie wszędzie.

Tak przygotowany zestaw, trzymamy w lewej ręce. Piszę o puszcze na którą jest nawinięta żyłka. W prawej ręce trzymamy żyłkę z przynętą. Kręcimy młynka i wyrzucamy przynętę w kierunku wody. Puszkę również odwracamy w kierunku wody, tak by żyłka swobodnie mogła się rozwijać.

Żyłkę zwijamy nierównomiernie pociągając i nawijając na puszkę.

Ośmiornice
Na ośmiornice zasadniczo poluje się z kuszą lub harpunem – na takie polowanie trzeba mieć pozwolenie!
Inną metodą jest zakup specjalnej przynęty na ośmiornice, tutaj nazywanych hobotnicami.

Jak łowić ośmiornice:
Ośmiornica lubi odpadki. Łowimy je od zmierzchu aż do północy. W dzień też jest to możliwe. Najlepsze jest dno kamieniste, one siedzą schowane w zakamarkach. Jak nurkujemy, to często widać kilka małych rybek, które stoją w jednym miejscu twarzami do miejsca gdzie jest ośmiornica.

Jeżeli wiemy już gdzie nasz jacht będzie nocował. Wybieramy wygodne miejsce nad wodą z którego będziemy zarzucać. I wrzucamy do wody wszelkie organiczne odpadki, które zebrały nam się w ciągu dna. Po ok 40 minutach jeżeli jest w pobliżu ośmiornica, to na pewno będzie już w nich grzebała. Można je wtedy łąpać na wędkę. Silna wędka, mocna żyłka. Ośmiornica lubi złapać przynętę i przyssać się do dna. Mocno ciągniemy jak wielki zaczep.

Pokazaną na zdjęciu powyżejprzynętę ( kupuje się gotowe w sklepie)zarzucamy kręcąc nią najpierw młynka, żeby siła odśrodkowa pomogła nam ją wyrzucić jak najdalej. I podobnie jak w przypadku kalmarów zwijamy linkę nierównomiernie nawijając na popularny na Chorwacji patent ze styropianu zwany motovilo.

Ośmiornicę zwabia dźwięk łańcucha szorującego po dnie. Przypomina jej to chrzęst i dźwięki jakie wydaje krab, który jest dla hobotnicy przysmakiem.

Można też zrobić sobie przynętę samemu. Piłka od tenisa z dziurami i kamykami w środku by spadała na dno. do niej kilka pasków folii np z rekalamówki ok. 15 cme długości. Do tego wszystkiego montujemy kawał łąńcucha ok 20 cm. Grubość łańcucha dowolna. Nie mając innego kiedyś doczepiłem znaleziony taki łańcuch, że można by nim traktor holować. Pół metra ważył ponad kilogram. Też działało. Długa linka i jak wyżej opisano wyżucamy go daleko i ściągamy ruchem szybciej i wolniej, tak skubiąc. Imitujemy chodzenie kraba.
Można ciągnąć zestaw za łodką, kajakiem bardzo wolniutko. Kraby to nie sprinterzy. Jak ośmirnica złapie, to aż łódkę zatrzyma, bo przyssa się do dna.
Uważać, bo jak wyciągniecie ośmironicę na wodę, to strzeli atramentem i obryzga wszystko do okoła. Z ciuchów nie da się tego wyprać.

Jeżeli nie mamy chęci wędkować zawsze pozostaje nam targ rybny.
Na Chorwacji w każdej miejscowości jest targ rybny, gdzie codziennie rano, rybacy sprzedają swoje łowy.
Na jachcie jest piekarnik. 20 min i danie gotowe.
Wszystkie owoce morza i ryby nie wymagają specjalnych zdolności kulinarnych dodatkowo woda, pietruszka, czosnek, sól i oliwa to podstawowe składniki dzięki którym, możemy sobie przygotować wspaniały posiłek pod żaglami z ryb.

Dla zaawansowanych wędkarzy - Uwagi Praktyczne:
-trzeba liczyć na zaczepy. Dobrze jest przygotować sobie kilka zestawów na wymianę, by nie tracić czasu nad wodą. Zakupić dużo haków i ciężarków, najlepiej paluszków. Inne kształty takie jak łezki, oliwki świetnieklinują się między kamieniami.
- przy spiningu i troku bocznym dobrze jest na ktowiczkę - wyciąć z gąbeczki do mycia kółko o średnicy kotwiczki w kolorze czerwonym i grubości do centymetra. Nabić na haczyk, dzięki temu zmniejszymy szansę na zaczepy.
- Przynętą, która zawsze działą jest kulka z chleba, fileciki z rybki, lub kalmary. Świetnie trzymają się na haczyku, małe rybki nie obskubią ich od razu tak jak w przypadku chleba. Dobre efekty daje łowienie na coś w rodzaju naszej rosówki w wydaniu Chorwackim. Kupuje się gotowe w słoiczkach, Wyglądają jak długie wąskie coś z dużą ilością nóg.
- Co ryby lubią ? przeróżnie. Ja łapałem drobnicę na chleb, buraczki wygotowane z chłodnika, żółty ser, kiełbaskę, boczek... ;)) Najlepsze są jednak kalmary, bo mocno siedzą na haku i nie dają się objadać małym rybką.
- Łapiąc z gruntu, czy spuszczając żyłkę z jachtu na dno z przynętą, trzeba tak zrobić by była ona kilka centymetrów nad dnem. To co leży na dznie zjedzą ślimaki i kraby.
- Praktycznie wszystkie ryby na Chorwacji są jadalne i wyglądają jak ryby. Jedynie trzeba uważać na skorpeny i skrzydlice. Zresztą sam wygląd już nam powie, że coś z tą rybą nie tak. Nie mamy katalogu, to straszydła nie jemy !
- Boczny trok super działa.
- nastawiając się na większą rybę, zakładamy metalowy przypon. Wszystkie mają mocne zęby, którymi rozgniatają min skorupy ślimaków.


Metody:
- Metoda trolingu – polega na ciągnięciu żyłki za jachtem. Tej metody używa się do połowu ryb drapieżnych i mięsożernych. Jako przynęta służy sztuczny wobler z dwoma kotwicami.Zestaw taki nazywa się po Chorwacku "panula". Można kupić na miejscu gotowy zestaw cena około 270 kun. Łapie się na to wszystkie ryby z tuńczykowatymi włącznie.

- Metoda na rękę – żyłkę bez spławika wrzucamy do wody tylko z przynętą. Wrzuconą przynętę na haczyku trzymamy na jednej głębokości , lub podciągamy go do góry i opuszczamy. Uniwersalną przynętą jest kulka chleba. Woda jest krystalicznie czysta., więc widać czy ryba bierze czy nie. Dodatkowo czuć to w ręce że ryba zaatakowała naszą przynętę. Na Chorwacji ryby przeważnie atakują przynętę i odpływają, stąd ładne zacięcie nie jest problemem. Dobrze sprawdzają się białe robaki, które można przywieźć ze sobą.

- Metoda z gruntu – polega ona na wyrzuceniu do wody żyłki na której jest duży hak z przynętą. Ślimak, mała rybka, mięso z kalmara. Tą metodą łapię się duże okazy żerujące nocą typu Ugor. Ugor to coś pośredniego między mureną a węgorzem to inaczej węgorz morski. Smakuje prawie jak nasz węgorz. Potrafi nieźle przestraszyć swoimi wymiarami i wyglądem. Zestaw składający się z żyłki, ciężarka z ołowiu i haczyka jak zawsze wyrzucamy do wody na odległość kręcąc przysłowiowego młynka. Gruntową metodę najlepiej zastosować po zachodzie słońca i zostawić do rana. Pamiętajcie, że przynęta nie może leżeć na dnie, bo zjedzą ją ślimaki albo kraby. Przyjdzie rybka , to zastanie pusty haczyk.

Większość gatunków ryb, które nas interesują i które najprościej złowić łapią przynętę wiszącą w toni wodnej. Podpływają łapią ją w locie i uciekają z nią praktycznie same się zacinają.

Uwaga: różne gatunki ryb żerują na różnej głębokości. Głębiej pływają większe ryby ale i one wypływają bliżej powierzchni jeżeli je nasza przynęta zainteresuje.

- Metoda spławikowa - klasycznie, typowo. Średnie ryby głównie żerują na głębokości ok 05 - 1,5 metra.

- Paternoster - typowy polski patent, który bardzo dobrze się sprawdza w wędkowaniu na Chorwacji.

- Boczny trok - bardzo skuteczna metoda. Na końcu żyłki wiążemy ciężarek. Najlepiej w kształcie paluszka. Inne kształty dużo częściej klinują się między kamieniami. 40 cm przed ciężarkiem dowiązujemy (lub na krętliku) żyłkę koło 3 razy dłuższą niż odległość między ciężarkiem a miejscem dowiązania żyłki. Na końcu żyłki.... no i tutaj zaczyna się pole do popisu i wariacji mnogość na temat. Najpopularniejszy to haczyk, z przynętą.

Zawsze sprawdzają się kawałki ryby, miejscowe ślimaki, które znajduje się na brzegu i wyciąga ze skorupki, kalmar. Te mrożone ze sklepu są bardzo dobre. Wspaniale trzymają się na haczyku nawet wtedy gdy małe rybki chcą je obskubać.

- Spining - łowić można z brzegu lub z jachtu. Najlepiej skoro świt lub przed zachodem słońca. Trzeba się liczyć z zaczepami. Trawy morskie i kamienie. Teoretycznie najlepiej ryby biorą od maja do września. Seriole, palmidy, makrele, ostroboki, dorady to tylko niektóre z gatunków, na które możemy liczyć. PRZYNĘTY, to klasyczne rippery, woblery, twistery i wahadłówki.

Dobrym pomysłem na zmniejszenie szansy zaczepu jest wycięcie czerwonej gąbki z takiej do zmywania naczyń, wycięcie odpowiedniego kawałka i założeniu go bezpośrednio na kotwiczkę od strony ostrej. Czerwony wabi, daje dodatkowe wibracje a ryba jak złapie, to zatnie się bez problemu.

Ci, którzy wędkują nad Adriatykiem w maju lub z końcem września, mogą liczyć na brania ostroboka, makreli japońskiej, koliasa, nawet serioli i palamidy. Najczęściej stosowane przynęty spinningowe to woblery, rippery, twistery i wahadłówki. Od jesieni do wiosny pod brzeg podpływają kalmary, które łowi się na sztuczne przynęty podobne do woblerów, powleczone tkaniną o jaskrawych kolorach. Zamiast w kotwiczki, uzbrojone są one w jeden lub dwa wieńce igiełek bez zadziorów.

- Metoda na rękę – żyłkę bez spławika wrzucamy do wody tylko z przynętą. Wrzuconą przynętę na haczyku trzymamy na jednej głębokości , lub podciągamy go do góry i opuszczamy. Uniwersalną przynętą jest kulka chleba. Woda jest krystalicznie czysta., więc widać czy ryba bierze czy nie. Dodatkowo czuć to w ręce że ryba zaatakowała naszą przynętę. Na Chorwacji ryby przeważnie atakują przynętę i odpływają, stąd ładne zacięcie nie jest problemem. Dobrze sprawdzają się białe robaki, które można przywieźć ze sobą.
 
- Metoda z gruntu – polega ona na wyrzuceniu do wody żyłki na której jest duży hak z przynętą. Ślimak, mała rybka, mięso z kalmara. Tą metodą łapię się duże okazy żerujące nocą typu Ugor. Ugor to coś pośredniego między mureną a węgorzem to inaczej węgorz morski. Smakuje prawie jak nasz węgorz. Potrafi nieźle przestraszyć swoimi wymiarami i wyglądem. Zestaw składający się z żyłki, ciężarka z ołowiu i haczyka jak zawsze wyrzucamy do wody na odległość kręcąc przysłowiowego młynka. Gruntową metodę najlepiej zastosować po zachodzie słońca i zostawić do rana. Pamiętajcie, że przynęta nie może leżeć na dnie, bo zjedzą ją ślimaki albo kraby. Przyjdzie rybka , to zastanie pusty haczyk.
 
Większość gatunków ryb, które nas interesują i które najprościej złowić łapią przynętę wiszącą w toni wodnej. Podpływają łapią ją w locie i uciekają z nią praktycznie same się zacinają.
 
Uwaga: różne gatunki ryb żerują na różnej głębokości. Głębiej pływają większe ryby ale i one wypływają bliżej powierzchni jeżeli je nasza przynęta zainteresuje.
 
- Metoda spławikowa - klasycznie, typowo. Średnie ryby głównie żerują na głębokości ok 05 - 1,5 metra.
 
- Paternoster - typowy polski patent, który bardzo dobrze się sparawdza w wędkowaniu na Chorwacji.
 
- Boczny trok - bardzo skuteczna metoda. Na końcu żyłki wiążemy ciężarek. Najlepiej w kształcie paluszka. Inne kształty dużo częściej klinują się między kamieniami. 40 cm przed ciężarkie dowiązujemy (lub na krętliku) żyłkę koło 3 razy dłuższą niż odległość między ciężarkiem a miejscem dowiązania żyłki. Na końcu żyłki.... no i tutaj zaczyna się pole do popisu i wariacji mnogość na temat. Najpopularniejszy to haczyk, z przynętą.
Zawsze sprawdzają się kawałki ryby, miejscowe ślimaki, które znajduje się na brzegu i wyciąga ze skorupki, kalmar. Te mrożone ze sklepu są bardzo dobre. Wspaniale trzymają się na haczyku nawet wtedy gdy małe rybki chcą je obskubać.
 
- Spining - łowić można z brzegu lub z jachtu. Najlepiej skoro świt lub przed zachodem słońca. Trzeba się liczyć z zaczepami. Trawy morskie i kamienie. Teoretycznie najlepiej ryby biorą od maja do września. Seriole, palmidy, makrele, ostroboki, dorady to tylko niektóre z gatunków, na które możemy liczyć. PRZYNĘTY, to klasyczne rippery, woblery, twisteryi wahadłówki.
Dobrym pomysłem na zmniejszenie szansy zaczepu jest wycięcie czerwonej gąbki z takiej do zmywania naczyczyń, wycięcie odpowiedniego kawałka i założeniu go bezpośrednio na kotwiczkę od strony ostrej. Czerwony wabi, daje dodatkowe wibracje a ryba jak złapie, to zatnie się bez problemu.
 
 
Ci, którzy wędkują nad Adriatykiem w maju lub z końcem września, mogą liczyć na brania ostroboka, makreli japońskiej, koliasa, nawet serioli i palamidy. Najczęściej stosowane przynęty spinningowe to woblery, rippery, twistery i wahadłówki. Od jesieni do wiosny pod brzeg podpływają kalmary, które łowi się na sztuczne przynęty podobne do woblerów, powleczone tkaniną o jaskrawych kolorach. Zamiast w kotwiczki, uzbrojone są one w jeden lub dwa wieńce igiełek bez zadziorów.
 

Łowienie metodą trolingową - trolowanie na Chorwacji i nie tylko


Co tu dużo pisać, Ty wybierz się na rejs i powędkujemy :) 

Kliknij zapytaj i zapisz się na rejs 

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}