Wyspy Jońskie - kraina słońca i radości
Ten region oferuje najbardziej spokojne żeglowanie w całej Grecji. W przeciwieństwie do rejonu Aten gdzie o tej porze występuje bardzo silny wiatr Meltemi. W rejonie morza jońskiego nie ma większych fal i wiatrów, idealnie do wakacyjnej żeglugi. Mimo powszechnego mniemania że Grecja jest usiana spalonymi w słońcu skałami przeplatanymi białymi domami.... Wyspy Jońskie zaskoczą. Są krainą zieleni, domy przypominają swoim stylem architekturę włosko-francuską. Zielone lasy cyprysowe i sosnowe, gaje oliwne kuszą i zapraszają zapachami, które czuć już nawet na morzu, jeżeli wiatry wieją od lądu....

Wyspy Jońskie są tak pełne uroku, malowniczych miejsc i miejsc związanych z mitologią grecką, że ciężko się zdecydować na wybór trasy. Poniżej jedna z opcji. Typowo wakacyjna i wypoczynkowa. W czasie rejsu możliwe są korekty trasy tak by załoga była jak najbardziej zadowolona. Wyspy Jońskie, to miejsce do którego wraca się i wraca....
Rejsy zaczynają się i kończą na wyspie Lefkada lub w okolicach wyspy Korfu..
Wyspy Jońskie, to siedem wysp z najpiękniejszymi plażami Morza Śródziemnego, których wzgórza kuszą zielenią gajów oliwkowych. Wody są osłonięte wyspami z masą dobrych kotwicowisk.
Brzmiące z włoska nazwy wysp pochodzą z czasów, gdy władali nimi Wenecjanie. I w XV wieku, gdy większość ziem Grecji podbili Osmanie, to Wyspy Jońskie nie zostały zdobyte a tym samym były jedynym miejscem na świecie , gdzie posługiwano się językiem greckim. Dodatkowy smak i charakter wysp dodało panowanie Napoleona i Korony Brytyjskiej.
 

Kiedy żeglować: Najlepszy czas do żeglowania od maja do września.
Od maja do września wieją wiatry z północnego-zachodu o sile 2-5 st. B. W okresie wiosny i jesieni wiatr jest słabszy i wieje zwykle z południowego-zachodu. Zaczyna wiać koło południa z siłą od 3 do 6 st. B  i przestaje wiać o zachodzie słońca.
Czasem mogą się pojawić szkwały i silniejsze porywy wiatru od strony wysokich wzgórz , na zawietrznej np na wschodniej stornie wysp Zakintos i Itaki co i tak dalej czyni żeglowanie komfortowym.

Temperatura wody : Żeglując w maju spodziewajmy się wody w morzu o temp ok 18 stopni. Wzrasta ona wraz ze zbliżaniem się sezonu wakacyjnego , by w lipcu, sierpniu i wrześniu dojść do 25° C . Woda w morzu jest chłodniejsza po zachodniej stronie wysp zwłaszcza przy wietrze N i NE. Wody są cieplejsze przy wiatrach południowych i na płytkiej wodzie.

Dzień 1  Lefkada  – Maganisi

Mieszka tutaj tylko 1150 osób a słynna jaskinia Papanikolis, w której miał się ukrywać okręt podwodny o tej nazwie jest największą atrakcją. Można do niej wpływać łodziami bez masztów.

Dzień 2 Vasiliki

Lazurowa zatoka pełna tawern, kawiarni. Cisza spokój, przyroda i magia z pięknymi górami Wyspa jest też mekką windsurfingowców.

Dzień 3  Itaka

Jedna z najsłynniejszych wysp Greckich. Ojczyzna mitycznego Odyseusza, który wygrał wojnę używając Konia Trojańskiego. Te i inne ślady mitologi greckiej spotkasz osobiście na trasie.
Kastos - jedna miejscowość, wioska rybacka o tej samej nazwie Kastos
Kalamos - gdy Karpos utoną w rzece zrozpaczony Kalamos zamienił się w trzcinę rosnącą na brzegu.

Dzień 4  Zakyntos

Nazywana “Kwiatem Wschodu”. Uważana za najbardziej urokliwą w tym rejonie. Wspaniałe, długie, piaszczyste plaże, małe zatoczki oraz turkusowe, krystalicznie czyste morze. Błękinte Groty, Ship Wreck Bay a krajobraz wyspy to wzgórza, na których jak okiem sięgnąć rozciągają się gaje oliwne i winnice.  Słynna zatoka wraków i żółwie Caretta czekają na Ciebie.

Dzień 5 Kefalonia Poros

Nazywana „najpilniej strzeżoną grecką tajemnicą”, ponieważ stanowczo opiera się masowej turystyce. Kefalonia posiada bogatą historię. Tą słoneczna wyspą po antycznych Grekach i Rzymianach władali Normanowie, Turcy, Wenecjanie - wszyscy odcisnęli tutaj swoje niezatarte piętno. Wyspa ma wiele do zaoferowania, przede wszystkim wspaniałe plaże, piękne zatoczki z błękitnym morzem, tradycyjne wioski, smaczne jedzenie, niepowtarzalne krajobrazy. Słynie z uprawy winorośli i produkowanego tu przepysznego białego i czerwonego wina. 

Dzień 6 Fiskardo

Malownicza wioska, nieodkryta przez komercyjną turystykę. Łodzie rybackie jakby czas zatrzymał w miejscu. Czas tutaj dużo wolniej płynie. Przepiękny las jest objęty ochroną rządu jako wyjąkowy w swej piękności. 

Dzień 7 Lefkada

Wracamy do miejsca gdzie zaczęliśmy nasz rejs.


Całość trasy można określić jako ultra light, której długość wynosi ok 100 mil. Co daje ok 4 godziny żeglowania dziennie. Idealna na rekreacyjne rejsy rodzinne i z małymi dziećmi.


Kliknij łezki na mapie poniżej i przeczytaj więcej.

Po przyjeździe do mariny rozpakowujemy prowiant, przydzielamy kabiny, określamy wachty i spotykamy się na szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i zachowania się na jachcie. Po zakończonym szkoleniu czas wolny, do 9 rano w niedzielę. W niedzielę rano wychodzimy w morze i kierujemy się na południe. Przez kolejne 5 dni odwiedzamy miasta, mariny i urokliwe zatoki greckich wysp wraz ze zwiedzaniem miejsc oznaczonych na mapie niebieską łezką. Podczas rejsu uczestnicy przechodzą podstawowe szkolenie żeglarskie. Codziennie jesteśmy w innym porcie, innej marinie. Podczas rejsu nie zabraknie czasu na zakupy u miejscowych rybaków, wędkowanie, nurkowanie, nocne imprezy w uroczych restauracyjkach i długich spacerów przy wschodzie lub zachodzie słońca. Gwarantujemy zdobycie żeglarskich umiejętności a wszystko to w doborowym towarzystwie w atmosferze śmiechu i dobrej zabawy.

 

Przykładowy plan dnia:
- czas wstawania i łazienki
- 9.00 śniadanie
- 10.00 wypływamy
- 14.00 postój w zatoce i obiad
- 15.00-18.00 żeglujemy do portu na nocleg
- 19.00 jesteśmy w porcie zacumowani, czas na kolację...

Dojazd: W celu jak najlepszej ceny lotu, dobrze jest zaplanować wyjazd z dużym wyprzedzeniem.

Kiedy i gdzie żeglować w Grecji... czytaj więcej O greckim wietrze Meltemi... czytaj więcej

Kliknij tutaj i zapisz się na ten rejs do Słonecznej Itaki.
 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}