Słynny podróżnik i kupiec, odkrywca nowych szlaków handlowych do Cesarstwa Chin, Indii... Z pochodzenia Wenecjanin z urodzenia Chorwat… Wypływając ze Splitu przenosimy się do pradawnych czasów, gdy królował nad miastem Pałac Cesarza Dioklecjana a Marco Polo przecierał Jedwabny Szlak… my przeżyjemy żeglarską przygodę, odwiedzając te miejsca, które i on na pewno odwiedzał na Chorwacji.

Codziennie na nocleg zatrzymujemy się w innym miejscu w innym porcie/ marinie. Doświadczenie żeglarskie i pływackie nie jest wymagane.
Wystawiamy opinie z rejsu honorowane przez PZŻ.

Rejs z założenia jest turystyczno-rekreacyjny.
Plan dnia można modyfikować w zależności od oczekiwania załogi i pogody.

Dzień 1 Split

Słynie z pałacu Cesarza Rzymskiego Dioklecjana, który wybrał sobie to miejsce jako najbardziej urokliwe w całym cesarstwie. Na wyspie Vis produkowano najlepsze wino starożytności, które było sprowadzane na dwór na zlecenie samego cesarza. 

Dzień 2 Brać

To tutaj mieści się jedna z najsłynniejszych kopalń białego marmuru. Słynny na cały świat biały marmur z wyspy Brać był wykorzystany między innymi do budowy “Białego Domu” siedziby prezydentów USA.

Dzień 3 Hvar

Jedno z najbardziej znanych miast na Chorwacji. Miasto Hvar na wyspie Hvar, która jest również nazywana lawendową wyspą. Olbrzymie pola uprawne lawendy zachwycają widokiem fioletu i zapachem ziół. Gaje oliwne, drzewa figowe... Hvar jest jedną z największych wysp na Adriatyku. Urocze stare miasto i dwie fortece górujące nad miastem broniły dostępu do portu.

Dzień 4 Wyspa Vis i Komiża

Warto na zwiedzenie tej wyspy przeznaczyć jeden dzień. Można pożyczyć skutery lub samochód i objechać ją całą. Fantastyczne miejsca widokowe, gdyż droga wiedzie zboczem i szczytem wyspy. Winnice i najsłynniejsze  wino starożytności są dużą atrakcją turystyczną. To z tej wyspy na rozkaz cesarza Rzymu było sprowadzane na jego dwór. Jest robione z jednego szczepu o nazwie Vugava.
Ta wyspa jest magiczna. Była zamkniętą strefą militarną w latach 1945 – 92, czyli prawie 50 lat. Cała jest pokryta siecią tuneli, bunkrów i schronów. To tutaj znajduje się najtajniejsze miejsce byłego Układu Warszawskiego – schron nuklearny, do którego w razie konfliktu mieli być przewiezieni najważniejsi decydenci z bloku wschodniego. Idąc łąką trzeba podnieść gałąź jałowca, by zobaczyć schody wiodące 80 metrów w głąb góry. Na końcu są metalowe drzwi pancerne z kołem, które po otwarciu prowadzą do schronu. To w niej był sztab główny i miejsce dowodzenia ostatnią wojną Serbsko – Chorwacka w latach 90 tych. Warto odwiedzić też grotę Tito. W niej ukrywał się były przywódca Jugosławi Josef Tito.

Dzień 5 wyspa Bisevo i Błękitna Grota

Błękitna Grota, Blue Cave, to miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy, by uwierzyć, że obraz ze zdjęć jest zgodny z oryginałem tego, co się ogląda na własne oczy.


 

Dzień 6 Korcula

Obłędne stare miasto otoczone murami obronnymi, miejsce narodzin słynnego kupca i podróżnika Marco Polo.

Dzień 7 Split

Wracamy do miejsca, w którym rozpoczęliśmy nasz rejs.

Kliknij łezki na mapie poniżej i przeczytaj więcej.

Po przyjeździe do mariny rozpakowujemy prowiant, przydzielamy kabiny, określamy wachty i spotykamy się na szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i zachowania się na jachcie. Po zakończonym szkoleniu czas wolny, do 9 rano w niedzielę. W niedzielę rano wychodzimy w morze i kierujemy się na południe. Przez kolejne 5 dni odwiedzamy miasta, mariny i urokliwe zatoki chorwackich wysp wraz ze zwiedzaniem miasta narodzin słynnego podróżnika Marco Polo, schronów dla łodzi podwodnych, tajemnic wysypy Vis i Błękitnej Groty. Podczas rejsu uczestnicy przechodzą podstawowe szkolenie żeglarskie. Codziennie jesteśmy w innym porcie, innej marinie. Podczas rejsu nie zabraknie czasu na zakupy u miejscowych rybaków, odwiedzenie hodowli muli, wędkowanie, nurkowanie, nocne imprezy w uroczych restauracyjkach i długich spacerów przy wschodzie lub zachodzie słońca. Gwarantujemy zdobycie żeglarskich umiejętności a wszystko to w doborowym towarzystwie w atmosferze śmiechu i dobrej zabawy.

Przykładowy plan dnia:
- czas wstawania i łazienki
- 9.00 śniadanie
- 10.00 wypływamy
- 14.00 postój w zatoce kąpiele w słońcu i w wodzie i obiad (posiłki przygotowujemy samodzielnie na jachcie)
- 15.00-18.00 żeglujemy do portu na nocleg
- 19.00 jesteśmy w porcie zacumowani, czas na kolację, zwiedzanie, wyjście na miasto, degustację miejscowych specjałów...

Transport i dojazd:
Pomagamy w logistyce transportu, zakupu biletów i transfer z i na lotnisko.
Autokar –specjalny autobus żeglarski. Jedzie przez całą Polskę i rozwozi uczestników rejsu bezpośrednio do mariny, w której zaczynają i kończą rejs. Prawie pod jacht. Wygodne rozwiązanie. Dzięki temu nie trzeba z miasta czy dworca szukać jak dostać się do mariny.
Samochodem – można czasem umówić się z innymi załogantami i jechać jednym autem.
Samolot– coraz bardziej popularna forma dojazdu na wakacje.

Kliknij i zapisz się na ten rejs, trasą “Split - Szlakiem Marco Polo”.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}