Najczęściej zadawane pytania. Kliknij pytanie a przejdziesz do odpowiedzi.
Jak znaleść/wybrać i wyczarterować jacht?
W wyszukiwarce dostępnej na stronie www.rejsychorwacja.com zaznacz w poszczególnych polach kryteria które Ci odpowiadają. Szukając u nas szukasz od razu wszędzie.
Wybierz państwo, miasto, datę i ilość koi/kabin. System pokaże wszystkie możliwe i dostępne online jachty.
Po wyszukaniu jachtu kliknij "wyślij zapytanie" a otrzymasz potwierdzenie drogą mailową o nieodpłatnej rezerwacji na 2 dni. Dalej należy postępować zgodnie z otrzymanymi informacjami/instrukcjami. Będą w nich zawarte kwoty, daty i procedury aż do momentu zawarcia umowy na czarter jachtu.
Po otrzymaniu potwierdzenia nieodpłatnej rezerwacji w terminie 6 dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 50% kwoty czarteru jachtu. Wtedy dopiero rezerwacja zostaje potwierdzona i przypisana w systemie do Twojej osoby. Resztę należności należy uiścić na 40 dni przed datą wypłynięcia. Wpłacenie całości daje mniejszą ilość dokumentów krążących między tobą a armatorem oraz możliwość dodatkowego rabatu na czarter jachtu.
Umowa czarterowa jest zawierana pisemnie w języku osoby czarterującej np, jeśli w formularzu wypełnisz swój kraj pochodzenia Polska, to dokumenty otrzymasz po polsku.
Przez cały czas od momentu otrzymania pierwszych dokumentów otrzymujesz wsparcie z naszej firmy. Możesz wszelkie pytania i wątpliwości wyjaśniać drogą mailową lub telefonicznie w swoim języku.
Co spakować/zabrać na rejs?
Tutaj jest mała ściąga tego co powinno się zabrać. Są to podstawowe i najważniejsze ubrania, które dobrze jest mieć je ze sobą. Resztę strojów można dobierać wg własnych upodobań. Na wodzie jest zawsze chłodniej niż na lądzie.
Zestaw dzienny:
- obuwie sportowe typu adidasy
- klapki
- strój kąpielowy
- krótkie spodenki
- koszulka polo lub T-shirt
- koszulka z długim rękawem dla ochrony przed słońcem
- czapeczka przeciw słoneczna/chustka, gumka do włosów. Na jachcie wieje wiatr i włosy wpadają do oczu.
- okulary przeciwsłoneczne
Zestaw na popołudnie:
- spodnie lub spodnie od dresu
- cieplejsza koszula z długim rękawem
- polar
Na Chorwacji w okresach maj, wrzesień, październik dobrze mieć cieplejszą kurtkę i spodnie lub zestaw na cebulkę w stylu koszula, polar, cienka kurtka.
Zestaw na niepogodę:
Pogoda i przychylność Neptuna jest gwarantowana, niemniej jednak gdyby coś się zmieniło, to w myśl zasady lepiej mieć niż nie mieć, proszę zabrać ze sobą:
- nieprzemakalne spodnie
- nieprzemakalna kurtka
- obuwie wodoodporne
(gumowce lub goretex)
- czapka ciepła
- rękawiczki - mogą być zimowe, żeglarskie, rowerowe
Pozostałe rzeczy przydatne w czasie rejsu:
- sprzęt do snoorklingu tzw ABC- płetwy, maska, fajka
- sprzęty pływające zwłaszcza dla dzieci - kółka, rękawki, materace
- latarka typu led
- lekarstwa, których używasz lub lubisz mieć ze sobą na wszelki wypadek
- gumki do włosów, czapeczki, chustki itp- na wietrze włosy wpadają do oczu
- sznureczki do okularów
REJSSYLWESTROWY:
Średnia temperatura zimą w Środkowej Dalmacji to od 8-18 stopni w dzień i 4-10 stopni w nocy. Śnieg nie występuje.
Na rejs sylwestrowy trzeba spakować dodatkowo:
- ciepłe spodnie i kurtkę - może być kombinezon narciarski
- ciepłe obuwie sportowe typu adidasy lub trekking
- ciepłą zimową czapkę
- rękawiczki zimowe( najlepiej mieć drugą parę w razie przemoczenia)
Czy jachty są bezpieczne?
Tak, jachty oferowane w naszej firmie pochodzą od renomowanych firm armatorskich. Posiadają niezbędne przeglądy techniczne, ubezpieczenia i karty dopuszczenia do żeglowania w czarterach. Posiadają nowoczesne systemy łączności i nawigacji GPS. Wszystkie jachty są nowoczesnymi konstrukcjami w których bezpieczeństwo i komfort żeglowania są priorytetowe na etapie konstrukcji. Jachty morskie mają taką konstrukcję, że są nie wywracalne.
Czy mogę zabrać na jacht małe dziecko?
Jak najbardziej TAK. Żeglowanie z dziećmi jest bezpieczne. Dla bezpieczeństwa mocuje się wzdłuż relingów siatki zabezpieczające. Dla dzieci są specjalne , mniejsze kamizelki ratunkowe i szelki asekuracyjne, którymi można je przypiąć do stałych elementów jachtu. Zawsze dobrze jest wcześniej uprzedzić o takim fakcie agencję , żeby przygotować na termin Twojego rejsu to doposażenie.
DZIECINAJACHCIE
Nawet najmniejsze dziecko na jachcie jest liczone jako osoba. Nie ma odstępstwa od tej reguły! Po prostu liczą się głowy. Oczywiście małe dziecko może mieszkać z rodzicami w kabinie lecz nie ma to wpływu na ilość głów na jachcie. Jest to podyktowane przepisami. Przy przejęciu jachtu jest sporządzana dokładna, imienna lista załogi, która musi się zgadzać ze stanem faktycznym. Na jachcie nie musi się znajdować maksymalna ilość osób. Na jachcie zarejestrowanym na 8 osób mogą pływać np.: tylko 4. Ma to jedynie wpływ na finanse, gdyż koszt czarterów inaczej się rozkłada na uczestników. W razie pytań wyślij zapytanie na adres rejsychorwacja@gmail.com
Czy na jachcie można podłączyć ładowarkę do telefonu, laptopa itp. ?
Tak, można. Na każdym jachcie jest instalacja 12V. W czasie żeglugi można się podłączyć do ładowania używając przetwornicy z 12V na 220V , którą należy mieć ze sobą. Prąd 220V jest dostępny zawsze w marinie, po podłączeniu jachtu do instalacji elektrycznej.
Czy na jachcie można korzystać z normalnej suszarki i prostownicy?
Na jachcie można korzystać z normalnych suszarek i prostownic oraz innych elektrycznych urządzeń domowych. Jest to możliwe gdy jacht stoi w marinie podpięty do instalacji elektrycznej. Wtedy na jachcie jest dostępny normalny prąd.
Czy zabrać ze sobą pościel, śpiwór?
Na jachtcie jest pościel, koce, poduszki. Czasami są ręczniki lub za dodatkową opłatą.
Czy mogę zabrać na jacht swojego psa lub kota?
Zabieranie zwierzęcia na jacht nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ nie każde zwierze lubi takie zmiany. Jeśli twój pies jest niekonfliktowy, lubi wodę i tysiące ludzi przechodzących koło niego i miliony nowych zapachów, to powinien znieść taką przygodę. Przeważnie armatorzy pobierają dodatkową opłatę w wysokości 50Eur. Zawsze jednak upewnij się przed rejsem czy dany armator się zgodzi a jeśli tak, to czy nie ma dodatkowych warunków.
Co znaczy opcja rejsu „one way"?
To oznacza rejs bez konieczności powrotu do miejsca z którego się rozpoczęło rejs. Zawsze wracamy do portu w którym zaczynaliśmy rejs. W opcji „One way" zaznaczonej przy konkretnym rejsie znaczy to że płynie się z miejsca A do miejsca B i tam się zostawia jacht. W przypadku samodzielnie organizowanego rejsu "one way" taka opcja jest również możliwa, lecz łączy się z dodatkową opłatą.
Ile osób może płynąć jachtem?
Każdy jacht podobnie jak samochód jest rejestrowany na określoną ilość osób. Można to poznać po tym ile jest podanych w naszej wyszukiwarce na stronie www.rejsychorwacja.com koi/beds. W wyszukiwarce jest to określone tak jak w poniższym przykładzie.
Bavaria 36
Boat type: Sailing yacht Price: 1,750.00 EUR
Year of build: 2004 Discount: - 15.00 %
Country: Croatia Price: 1,488.00 EUR
Base: Sukosan
Length: 11.40 m
Berths: 8 (6+2)
Cabins: 3
Heads / WC: 1
Berths: 8 (6+2) znaczy, że jacht jest zarejestrowany na 8 osób i posiada 8 koi/łóżek, 6 osób mieszka w kabinach dwuosobowych a dwie w messie/salonie. Ilość osób na jachcie nie może być przekroczona, w tym wypadku maksymalna ilość osób to 8. Każdy jacht jest rejestrowany na inną ilość osób. Największe jachty czarterowe mają 12 koi/łóżek.
DZIECI NA JACHCIE
Nawet najmniejsze dziecko na jachcie jest liczone jako osoba. Nie ma odstępstwa od tej reguły! Po prostu liczą się głowy. Oczywiście małe dziecko może mieszkać z rodzicami w kabinie lecz nie ma to wpływu na ilość głów na jachcie. Jest to podyktowane przepisami. Przy przejęciu jachtu jest sporządzana dokładna, imienna lista załogi, która musi się zgadzać ze stanem faktycznym. Na jachcie nie musi się znajdować maksymalna ilość osób. Na jachcie zarejestrowanym na 8 osób mogą pływać np tylko 4. Ma to jedynie wpływ na finanse, gdyż koszt czarterów inaczej się rozkłada na uczestników. W razie pytań wyślij zapytanie do naszego.
Czy katamaran jest lepszy od jachtu jednokadłubowego?
Katamarany, które są coraz bardziej popularne różnią się od jachtu jednokadłubowego przede wszystkim komfortem żeglugi, wielkością salonu, miejscami do plażowania, nie przechylają się i są bardzo szybkie. Więcej o różnicach między katamaranem a jachtem jednokadłubowym przeczytasz tutaj
Jakie uprawnienia są wymagane przy czarterze?
Do czarterowania jachtu są konieczne uprawnienia adekwatne do wielkości jachtu. Patenty PZŻ są honorowane w większości krajów na świecie. Sternik jachtowy może prowadzić jacht do 12 metrów długości. Na Chorwacji jest dodatkowo wymagane świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC.
Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest ukończenie na Chorwacji kursu "Voditjel Brodice", które organizujemy i zdania egzaminu na stopień "Voditjel Brodice". Dzięki niemu poznasz charakterystykę jachtów, akwenu, nabędziesz dodatkowych doświadczeń w rejsach morskich i otrzymasz szkolenie i uprawnienia SRC dzięki czemu prowadzone samodzielnie rejsy będą jeszcze bardziej bezpieczne.
Jeśli masz wątpliwości czy twoje kwalifikacje są wystarczające skontaktuj się z naszym biurem wypełnij formularz a my sprawdzimy to dla Ciebie.
Czy bez uprawnień żeglarskich mogę wyczarterować jacht?
Jak najbardziej tak. Można skorzystać z usług doświadczonych skipperów posiadających odpowiednie kwalifikacje. Koszt wynajęcia profesjonalnego kapitana wynosi około 110 EUR dziennie plus wyżywienie. Jeśli to jest polski skipper , to również i transport na miejsce ( dojazd i powrót)
Gdzie śpi skipper?
Zwyczajowo skipper mieszka w salonie/messie. Niektóre większe jachty i katamarany posiadają osobną koję skipperską.
Warto przemyśleć gdzie będzie mieszkał skipper.Czy w messie , czy w kabinie. W końcu to on jest odpowiedzialny za wasze zdrowie i życie.
Co trzeba zapewnić skipperowi?
Skipperowi oprócz wynagrodzenia trzeba zapewnić wyżywienie na jachcie i na wspólnych wyjściach do restauracji. W przypadku polskiego skippera dojazd i powrót do kraju. Skipper nie składa się do kasy jachtowej.
Podobno w Grecji jest konieczny drugi skipper na jachcie?
Tak, to prawda. Greckie prawo wymaga by na pokładzie oprócz skippera była druga osoba z umiejętnościami żeglarskimi które pozwolą jej w sytuacjach awaryjnych samodzielnie doprowadzić jacht do portu. Powinna mieć minimum stopień żeglarza lub skipper pisze oświadczenie, że jest osoba, która takie umiejętności posiada.
Czy mogę otrzymać rabaty i zniżki na czarter i jakie?
Tak. Korzystając z naszego serwisu otrzymujesz wszystkie zniżki i rabaty udzielane przez armatorów jachtów. Korzystasz z opcji last minute i wszystkich przywilejów , które są w danym momencie dostępne na świecie. Rabaty są określane procentowo i są różne dla poszczególnych jachtów i sezonów. Oferowane rabaty to min:
- wczesna rezerwacja 6 miesięcy przed rejsem
- płatność całości - przy wpłacie całości kwoty czarteru
- last minute- korzystanie ze specjalnych ofert tuż przed terminem czarteru
- stały klient - dla stałych klientów u tego samego armatora
- targi - rabaty udzielane na targach żeglarskich
- długie rejsy - rejsy powyżej dwóch tygodni
- kilka jachtów - rezerwując więcej niż jeden jacht można negocjować cenę
Wysokość rabatów jest określana procentowo i jest różna w każdym przypadku.
Czy są dodatkowe opłaty przy zawieraniu umowy na czarter jachtu?
Nie nie ma dodatkowych kosztów związanych z samym podpisaniem umowy. Podpisując umowę- finalny dokument należy tylko sprawdzić czy w otrzymanych dokumentach uwzględnione są wszystkie wybrane opcje takie jak np silnik zaburtowy, spinaker i opłata zwaną Transit log lub Permit, która nie jest wliczona w cenę czarteru.
Co to jest kasa jachtowa?
Bardzo często praktykowaną rzeczą jest kasa jachtowa. To składka na jachcie z której kupuje się żywność, płaci opłaty portowe, kupuje paliwo do jachtu. Kasę jachtową trzyma wybrany z członków załogi skarbnik i rozlicza ją po rejsie.
Co to jest kaucja?
Kaucja jest zwrotną kwotą, którą na miejscu w biurze armatora zostawia się na poczet ewentualnych szkód powstałych w czasie czarteru. Kaucję można płacić gotówką lub wypukłą kartą kredytową. W przypadku płacenia kartą nie jest robiona blokada środków na koncie tylko tzw rezerwacja środków. Różni się to tym, że od blokady środków są opłaty natomiast od rezerwacji środków na koncie nikt nie ponosi żadnych opłat. Jeśli rejs przebiegał bez niespodzianek po zdaniu jachtu dokument z kaucją z karty jest po prostu zwracany i niszczony na oczach właściciela karty. Kaucja jest kaucją zwrotną.
Może jedna osoba założyć za wszystkich. Każdy z żeglarzy odpowiada jednak finansowo za szkody powstałe z jego winy. Jest możliwość wykupienia kaucji bezzwrotnej w kwocie 30Eu/os w formie pakietu. Nie jest to możliwe w każdym przypadku. Wszystko zależy od tego jakie warunki daje poszczególny armator. Warto dopytać dokładnie przed rejsem, czy jest możliwość wyboru. Czy tylko kaucja zwrotna jest możliwa.
W niektórych firmach czarterowych jest możliwość wykupienia tzw ubezpieczenia kaucji. Podkreślam słowo w niektórych firmach czarterowych. Trzeba o to dokładnie dopytać. Ubezpieczenie kaucji jest bezzwrotne. Jego cena to około 5-10% kwoty kaucji. Czyli w granicach około 240Euro. Szczegóły ubezpieczenia zawsze są dostępne u armatora. W sezonie 2010 już u niektórych armatorów pojawiają się pakiety ubezpieczeniowo-czarterowe. Polega to na tym, że wykupując taki pakiet mamy w nim wypożyczenie silnika zewnętrznego do pontonu, ubezpieczenie kaucji, transit log i dostęp do internetu. O płaceniu kaucji kartą kredytową przeczytaj poniżej
Na koniec rejsu, po zdaniu jachtu, jeśli nie wystąpią usterki, to firma czarterowa daje nam kwit, że nie będzie korzystać z tej "rezerwacji". Co w praktyce oznacza, że ona automatycznie się anuluje po zakończeniu terminu na jaki była założona. W większości banków anulacja następuje po 14 dniach, czyli dopiero 7 dni po rejsie będziemy mieli odblokowane środki.Jachty zdaje się w sobotę więc po weekendzie powinniśmy mieć odblokowane środki. Trzeba o tym pamiętać, żeby nie liczyć, że z pieniędze które nam odblokują z kaucji jachtu przeznaczymy na zakupy lub drogę powrotną.
Praktykuje się taką procedurę by uniknąć opłat bankowych związanych z typową blokadą środków na koncie. Dzięki takiej procedurze, żadna ze stron nie ponosi dodatkowych kosztów.
W zależności od firmy czarterującej jacht w cenie są lub nie ma podanych składników. Warto to dokładnie doprecyzować, co jest w cenie a czego nie ma. Podając składowe rejsu , to oprócz kwoty za czarteru jachtu pozostałe to : -opłaty za postój w marinach lub na boi, (tankowanie wody i pobór prądu jest wliczony w cenę opłaty za postój w marinie) Opłaty w marinach mogą się różnić i wahają się od 40-90€. Transit log (pozwolenie na rejs) to około 100€, taxa klimatyczna 1€/dzień/os, wyżywienie, paliwo do jachtu wg zużycia, sprzątanie jachtu po rejsie.
Czy mogę zrezygnować z czarteru?
Oczywiście, że tak. Warunki i szczegóły zawsze są określone w umowie czarteru. Rezygnacja z czarteru wiąże się jednak z określonymi konsekwencjami finansowymi, utratą części lub całości wpłaconych kwot. Najlepszym wyjściem jest odsprzedanie swojego rejsu innej załodze lub znalezienia na swoje miejsce innej osoby. Można tez spróbować przełożyć termin rejsu na inny.
Jak odebrać jacht?
Po zameldowaniu swojego przybycia w biurze armatora zostanie nam wskazane miejsce postoju jachtu. Wydelegowany pracownik przekaże dokumenty jachtu i spis wyposażenia. Proszę dokładnie sprawdzić czy wszystko wymienione na liście jest i czy jest sprawne. Obejrzyj dokładnie cały jacht, czy nie posiada zarysowań, zadrapań itp. Sprawdź działanie wszystkich urządzeń, oświetlenia, stan liczników itp. O wszystkich uwagach zamelduj pracownikowi. Oni doskonale znają wszystkie swoje jachty i każdą ryskę. Nikt nie robi wielkich problemów z małych rzeczy natomiast w przypadku zatajenia jakiejś usterki czy awarii, która odkryją sami nie można liczyć na okoliczności łagodzące. Jeżeli wykryte przez ciebie usterki takie jak zarysowania na kadłubie nie zagrażają bezpieczeństwu rejsu możesz spokojnie odebrać jacht a to co zauważyłeś wpisz w uwagach na liście wyposażenia.
W sezonie przeważnie czynne są od 8.00 do 20.00
W jakich godzinach mogę wejść,odebrać jacht a potem go zdać?
Rejsy trwają od soboty do soboty. Odbiór jachtów jest koło godziny 13-15. Pisze około ponieważ zawsze trzeba wziąć poprawkę na to, że w tym dniu wszyscy chcą odebrać swoje jachty, zgłaszają usterki, proszą o pomoc w sprawdzeniu sprzętu itp. Proszę wziąć na to poprawkę i wykazać się zrozumieniem jeśli coś się opóźnia.
Jachty zdajemy w przyszłą sobotę do godziny 9 rano. Jeśli ty się zmieścisz w terminach, to inni też nie będą musieli czekać.
Co jak się spóźnie z przyjazdem, bo mogą być korki?
Nic się nie stanie. Proszę jednak powiadomić agencję o czasie naszego przybycia. Agenci rozumieją zaistniałe sytuacje i starają się zawsze pomóc, nawet przychodząc poza godzinami normalnej pracy. lub zostawiając otwarty jacht, żeby było gdzie przenocować. Odbiór i przekazanie jachtu będzie następnego dnia.
Tankowanie jachtu.
Jachty odbieramy z pełnym zbiornikiem paliwa i z takim je oddajemy. Dobrze jest okazać dowód tankowania.
W każdej marinie, biurze armatora, przy prysznicach są codziennie wywieszane aktualne prognozy pogody. Podając nam swój numer telefonu, możesz również otrzymywać codziennie aktualną sytuację baryczną. Pamiętaj że znajomość nadchodzącej pogody , to twój bezpieczny rejs. Aktualne prognozy pogody znajdziesz na naszej stronie wchodząc w zakładkę pogoda.
Prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne w Chorwacji:
Radio Rijeka o godz. 05:35, 14:35, 19:35 UTC na kanałach 04, 20, 24, 81 UKF
Radio Split o godz. 05:45, 12:45, 19:45 UTC na kanałach: 07, 21, 23, 28, 81 UKF
Radio Dubrovnik o godz. 06:25, 13:20, 21:20 UTC na kanałach 04, 07, 85 UKF
Aby uzyskać czas lokalny należy dodać 1 godzinę zimą i 2 godziny latem.
Prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne w Grecji:
Korfu (kanał 02 UKF), Knossos (83 UKF), Rodos (63 UKF), Salamis (23 UKF), Pireus (86 UKF), Saloniki (23 UKF, Limnos (82 UKF), Kios (85 UKF) o godz: 06:00; 10:00; 16:00; 22:00 UTC
Aby uzyskać czas lokalny należy dodać 2 godziny zimą i 3 godziny latem.
Pamiętaj , że zawsze najważniejsze jest zdrowie i życie załogi.
Jeżeli podczas rejsu przytrafi się Ci awaria, postępuj według następujących zasad:
- zapobiegnij powiększeniu się szkody,
- ustal co się stało i co mogło być powodem awarii,
- natychmiast, o ile to możliwe, zgłoś awarię armatorowi - kontaktowe numery telefonów powinny znajdować się razem z dokumentami jachtu, armator poinstruuje cię co dalej.
- o ile nie jest to konieczne, nie podejmuj prób usunięcia awarii samodzielnie, szczególnie bez porozumienia i uzgodnienia z armatorem
- zawsze możesz skorzystać z numeru alarmowego
W Grecji i na Chorwacji można nurkować. Najlepiej to robić w jednej z wielu baz nurkowych , które są w bardzo wielu miejscach. Daje nam to komfort kontaktu z masterdiverem, wskazanie bezpiecznych miejsc do nurkowania, wyjazd z większą ekipą nurków.
Niezbędne jest wykupienie odpowiedniej licencji w kapitanacie portu, oraz towarzystwo miejscowego przewodnika. To jest restrykcyjnie przestrzegane zwłaszcza w Grecji.
Polowania z kuszą w sprzęcie nurkowym jest zakazane.
Zakazane jest wywożenie skarbów z morza i antyków.
Snoorkować można wszędzie i do woli.
Szczegóły dla każdego kraju warto dokładnie dowiedzieć się wcześniej by bezpiecznie zaplanować taki wyjazd.
Jeśli nie znalazłeś tutaj wszystkich odpowiedzi na nurtujące Cię pytania czy wątpliwości skontaktuj się z nami a my znajdziemy rozwiązanie i odpowiedź na każde Twoje pytanie