Trasa Homara i Langusty, to nasza propozycja dla żeglarzy lubiących wyspiarskie klimaty oraz dania kuchni śródziemnomorskiej.

Malowniczy rejs między najbardziej znanymi wyspami Chorwacji - Hvar, Brac, Vis aż do najdalej wysuniętej wyspy Lastovo, to prawdziwa morska przygoda. Trasa pełna niesamowitych widoków, zapachów i smaków kuchni dalmatyńskiej. Jest przygodą i podróżą do miejsc niezwykłych takich jak choćby słynna w całym świecie Błękitna Grota z wodą świecącą kolorem błękitu. Zobacz na zdjęcie poniżej. Tak wygląda w realu i bez Photoshopa.

Ta  trasa jest już nieco trudniejsza, z dłuższymi przelotami ale dająca możliwość odkrycia miejsc, o których w przewodnikach się nie pisze i normalny turysta nigdy nie dotrze.

Celem jest Lastovo - wyspa z najpiękniejszymi nurkowiskami, największymi langustami i homarami na Chorwacji.

Dzień 1 Split/Trogir

Słynie z pałacu Cesarza Rzymskiego Dioklecjana, który wybrał sobie to miejsce jako najbardziej urokliwe w całym cesarstwie. To na jego rozkaz sprowadzano najlepsze wino starożytności z wyspy Vis, która też jest na trasie naszej podróży.
Trogir –  leżący nieopodal Splitu, nazywany Wenecją Chorwacji. Unikalna zabudowa starówki wg średniowiecznego planu urbanistycznego, Miasto wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jedyna starówka w Europie,  która cała usytuowana jest na wyspie.

Dzień 2 wyspa Brac

Brac, pełna kolorów lazuru i błękitu. Słynąca już od czasów starożytnego Rzymu ze swojego białego marmuru. Budowano z niego najznamienitsze obiekty starożytności, a w czasach nowożytnych użyto go min do budowy Białego Domu w USA.

Dzień 3 Hvar i Palmiżana

Miasto Hvar i wyspa zwana również wyspą lawendową od kwitnących wszędzie upraw ziół… Gaje oliwne, drzewa figowe... jest jedną z największych wysp na Adriatyku. Dwie twierdze, z czego jedna jest związana z Napoleonem…

Palmiżana wyspa Kaktusów.
Różne odmiany, gatunki, dochodzą do 4 metrów wysokości. Po drugiej stronie wyspy są przepiękne plaże i restauracje ukryte w bujnej zieleni roślin z widokiem na zatokę.
Ze względu na duży rozkołys panujący w porcie Hvar oraz silne wiatry Palmiżana jest miejscem idealnym na postój i miejscem wypadowym na Hvar, gdzie można dojechać wodną taksówką.


 

Dzień 4 wyspa VIS, Komiża  i Błękitna Grota 

 

Na wyspie Vis produkowano najlepsze wino starożytności, które było sprowadzane na dwór na zlecenie samego cesarza. To magiczne miejsce. Wyspa była zamkniętą strefą militarną w latach 1945-92, czyli prawie 50 lat. Cała jest pokryta siecią tuneli, bunkrów, schronów i tajemniczych przejść, zamaskowanych byłych składów amunicji. To tutaj znajduje się schron nuklearny najtajniejsze miejsce Układu Warszawskiego, do którego mieli być w razie konfliktu nuklearnego przewiezieni najważniejsi dygnitarze z byłego bloku wschodniego… idąc łąką trzeba podnieść gałąź jałowca, by zobaczyć schody wiodące 80 metrów w głąb góry, na końcu metalowe drzwi i okrągłe koło, którym można je otworzyć. Otworzyć wejście do historii...
 

Grota Tito, w której się ukrywał były a wówczas przyszły przywódca Jugosławi i w niej planował losy przyszłej Jugosławii. Wspaniała droga wiodąca szczytami. Rozpościerają się z niej niesamowite widoki na wyspę Bisevo i Korculę. Plaże, magiczne zatoki, Zielona Grota, Błękitna Grota,  to tylko niektóre z atrakcji czekających na wyspie. Warto na jej zwiedzanie poświecić cały dzień. Najlepiej przy pomocy skutera, którym da się wjechać wszędzie lub na wycieczce jeepem z przewodnikiem. Dla osób, które chcą inaczej spędzić czas, jest urokliwa plaża i shopping w miejscowych butikach.
GALLERY NTrasaHomar/NVis// NOT EXIST

Bisevo
Wyspa z czterema domami i prawdziwym cudem natury jakim jest "Błękitna Grota". Tam o odpowiednie porze wpadają promienie słońca pod odpowiednim kątem napełniając grotę nieprawdopodobnym błękitnym światłem. Rzadko zdjęcia oddają tak dokładnie koloryt miejsca jak w tym przypadku..


 

Dzień 5 Wyspa Lastovo

To jedno z tych miejsc, gdzie wciąż jeszcze diabeł mówi "dobranoc". Wyspa Lastovo położona jest na południu Chorwacji, trzynaście kilometrów od Korculi. Do 1989 roku Lastovo ze względów militarnych było zamknięte dla turystów zagranicznych, których i dziś przybywa tu niewielu... Pierwsze wzmianki pochodzą już z IV w p.n.e. ...odwiedzane przez cesarzy Rzymu...kiedyś wyspę zwano Augusta Insula…

Dzień 6 wyspa Korcula i Vela Luka

Wyspa i miasto Korcula, gdzie urodził się słynny podróżnik Marco Polo. Piaszczyste plaże i wyśmienite wina.…

Vela Luka
Centrum rybactwa, idealne miejsce wypadowe do miasta Korculi, gdzie czeka stare miasto całe otoczone warownymi murami. Restauracyjki, galerie, klimat średniowiecza z widokiem na wysokie i skaliste góry czynią to miejsce niezapomnianym.

Dzień 7 Trogir/Split

Wracamy do miejscowości, w której zaczęliśmy swój rejs.

Kliknij tutaj i zapisz się na ten rejs trasą “Homara i Langusty”.
 

Kliknij niebieską łezkę na mapie poniżej i poczytaj więcej.
 

Po przyjeździe do mariny rozpakowujemy prowiant, przydzielamy kabiny, określamy wachty i spotykamy się na szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i zachowania się na jachcie. Po zakończonym szkoleniu czas wolny, do 9 rano w niedzielę. W niedzielę rano wychodzimy w morze i kierujemy się na południe. Przez kolejne 5 dni odwiedzamy miasta, mariny i urokliwe zatoki chorwackich wysp wraz ze zwiedzaniem Parku Narodowego rzeki Krka i jego wodospadów, oraz Parku Narodowego Wysp Kornaty. Podczas rejsu uczestnicy przechodzą podstawowe szkolenie żeglarskie. Codziennie jesteśmy w innym porcie, innej marinie. Podczas rejsu nie zabraknie czasu na zakupy u miejscowych rybaków, odwiedzenie hodowli muli, wędkowanie, nurkowanie, nocne imprezy w uroczych restauracyjkach i długich spacerów przy wschodzie lub zachodzie słońca. Gwarantujemy zdobycie żeglarskich umiejętności a wszystko to w doborowym towarzystwie w atmosferze śmiechu i dobrej zabawy.

 

Przykładowy plan dnia:
- czas wstawania i łazienki
- 9.00 śniadanie
- 10.00 wypływamy
- 14.00 postój w zatoce i obiad
- 15.00-18.00 żeglujemy do portu na nocleg
- 19.00 jesteśmy w porcie zacumowani, czas na kolację...

Rejs z założenia jest turystyczno-rekreacyjny.
Plan dnia można modyfikować w zależności od oczekiwania załogi i pogody.

Transport i dojazd :
Pomagamy w logistyce transportu, zakupu biletów i transfer z i na lotnisko.
Autokar –specjalny autobus żeglarski. Jedzie przez całą Polskę i rozwozi uczestników rejsu bezpośrednio do mariny, w której zaczynają i kończą rejs. Prawie pod jacht. Wygodne rozwiązanie. Dzięki temu nie trzeba z miasta czy dworca szukać jak dostać się do mariny.
Samochodem – można czasem umówić się z innymi załogantami i jechać jednym autem.
Samolot– coraz bardziej popularna forma dojazdu na wakacje.

Kliknij tutaj i zapisz się na ten rejs trasą “Homara i Langusty”.

 

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}