Podaję kilka przepisów na ośmiornicę, kalmary i krewetki, czyli najpoularniejsze owoce morza spotykane na Chorwacji.
Owoce morza przygotowuje się prosto. I prosto się je servuje. Podobnie jak i ryby. Za wyjątkiem ośmiornicy z która jest bardzo pracochłonna.Same w sobie nie wymagają już większych przeróbek.Podstawą przyrządzania owoców morza jest sół, pitruszka, czosnek. Reszta zależy już od gustu i fantazji kucharza.
Ośmiornica
Najważniejsze jest jej przygotowanie. Dobrze przygotowania po ugotowaniu jest tak miękka, że widelec wchodzi w nią jak w przysłowiowe masło.
Przygotowanie ośmiornicy zajmuje najwięcej czasu ze wszystkich owoców morza, lecz efekt jest tego wart.
Kupując ośmiornicę w Grecji na targu są one już przygotowane do gotowania. Mają oni takie specjalne wirówki a'la pralka Frania, w których obijają ośmiornice. Poznać to po tym że jest napęczniała jak by nadmuchana.
Przygotowanie ośmiornicy
Najpierw trzeba jej głowę wywrócić na lewą stronę i wyciąć wszystko co się tam znajduje.
Pod spodem między nogami jest otwór gębowy , grzie jest czarna zrogowaciała szczęka. Można ją wyciąć od razu lub dopiero po ugotowaniu.
By osiągnąć ideał, robię to wg 3 sposobów na raz
-Chorwackiego - obić o skały. Na jeden kilogram wagi ośmiornicy 75 uderzeń w skałę. Trzymamy za głowę i całością uderzamy po kamieniu. Nie desce, czy pokładzie bo one amortyzują
- Greckiego - obić tłuczkiem dokładnie tak aż zobaczymy że mięso napuchnie
- Lodówkowego - trzeba ośmiornicę zamrozić. Im dłużej tym lepiej skruszeje, to jest właśnie podstawą sukcesu miękkości mięsa.
Ja osobiście robię trzy na raz. Obijam o skałę, Tłukę tłuczkiem lub korbą od kabestanu na desce lub w garnku a na koniec zamrażam. Na jachcie nie zawsze jest zamrażarka. Zawsze można kogoś poprosić, może i w restauracji żeby wam zamrozili ośmiornicę. Podaję optimum, samo zamrożenie też trochę podziałaale to nie jest to.
Tak przygotowaną ośmiornicę trzeba jeszcze 3 razy przestraszyć.
Straszenie ośmiornicy
Zagotować wodę. Do gotującej się wody włożyć ośmiornicę na10 sekund. Wyjąć na talerz i poczekać aż woda znowu dojdzie do wrzenia. Po raz drugi włożyć ją na 10 sekund do wrzątku, wyjąć na talerz i trzeci raz tak samo.
Od razu zobaczycie,że po każdym straszeniu ośmiornica jest oraz bardziej napęczniała, robi się jak nadmuchana. Tak ma być.
Co jemy z ośmiornicy
Z ośmiornicy je się wszystko. Głowę, nogi z przyssawkami. Można nogi obrać z przyssawek jeśli ktoś lubi a nawet całą skrobiąc nożem do białego mięsa.
Jeden z przepisów
Na oleju lekko podsmażamy na patelnigłówkę czosnku. Najlepiej obranego na ząbki, Dodajemy pęczek pietruszki. Wszystko to wlewamy do większego garnka dolewamy 50 gram kolorowego alkoholu np whisky. i około 300 gr wody. Sól pieprz i mała łyżeczka soku z cytryny lub lemonki. Ośmiornica nie musi być przykryta zalewąw całości, Wystarczy , że będzie do połowy mackami w dół. Gotujemy pod przykryiem ok 1-2 godzin, zależnie od jej wielkości. Sprawdzamy widelcem czy miękko wchodzi. Jeśli próba widelca nas zadowala, mamy ośmiornicę gotową. Ośmiornica zmienia kolor w gotowaniu na intensywny bordowy w odcieniach na mackach aż do brązowego.
Jak serwować
Można ją serwować z ziemniakami purre.
Z pieczywem i masłem. Zawsze jest po gotowaniu pyszny sos, który może być bazą do zupy, lub do maczania chleba.
- Zrobić gulasz na bazie - pomidory z puszki z sosem, podmażona cukinia z cebulą i czosnkiemw dużych kawałkach, marchewka, ziemniaki, sól pieprz, ostra papryka.
Ośmiornicę po ugotowaniu je się w całości ze skórą i przyssawkami.Można też np.do gulaszu obrać ją do białęgo mięsa, pokroić w słupki i w takiej postaci dodać. Pięknie się wtedy prezentują takie białe kawałki i dają delikatniejszy posmak niż dołożone w całości czyli nie obrane.
Ośmiornica ugotowana z głową W potrawce z warzyw i ziemniaków W wersji saute
Kalmary
Najlepsze są oczywiście świerze. Te mrożone w sklepach Chorwackich też są niczego sobie.
Przygotowanie
Kalmary surowe, trzeba wyczyścić worek, w którym są trzewia kalmara. Jest tam również taka przeźroczysta jak by plastikowe uszytywnienie. Można je wyciągnąć od razu lub dopiero po smażeniu.
Każdy raczej wie, że jak zaczyna jeść, trzeba ten przeźroczysty kręgosłup wyciągnąć.
Kalmary mrożone są już gotowe po rozmrożeniu do smażenia.
Smażymy w całości, lub worki można pociąć na krążki
Surowe kalmary, jak widać worek jest największą ich częścią
Smażenie
Kalmary smażymy około 3 minuty na jednej potem 3 minuty na drugiej stronie. To samo białko. Wystarczy że się zetnie. Im dłużej smażymy tyb będą twardsze.
Smażymy w całości, lub worki oddzielamy od kończyn.Nogi kalmara po usmażeniu robią się malutkie. Ludzie często je mylą z małymi ośmiorniczkami. Najważniejszą częścią kalmara jest jednak worek/odwłok
Przepis
Kalmary smażymy na oleju z dodatkiem czosnku, solimy dopiero pod koniec, żeby nie stwardniały.
Można też pociąć na krążki opanierować w jajku i bułce tartej.
Worki kalmara idealnie nadają się też do faszerowania.... a tutaj już jest na prawdę dowolność. Kasza gryczana z serem feta, smażoną cebulką.
Servowanie
Podajemy w całości z sałatkami, pieczywem, lub ziemniakami.
smażone na patelni lub grillu panierowane krążki
Krewetki
Krewetki świeże w całości i w panerzykach.
Świeże i surowe krewetki na targu
Przygotowanie
Krewetki nie wymagają żadnego przygotowania. Wystarczy je przepłukać pod bierzącą wodą
Przyżądzanie
Zagotować wodę posoloną np tak jak do ziemniaków. Wrzucić pęczek natki pietruszki, kilka ząbków czosnku.Można też dodać warzyw jak na bulion. Po ugotowaniu krewetek będzie wywar na zupę krewetkową.
Krewetki wrzucamy na gotującą się wodę. Gotujemy około 15 minut. Zmieniają kolor z bladego różoweto na intensywny w stronę czerwonego.
Servovanie i przepisy
Ugotowane krewetki możemy od razu podawać na talerzu.
Mamy w ręku gotowe , pyszne i pachnące danie a w nim całe krewetki. I co dalej...
Jemy tylko miesko z odwłoka. Trzeba oderwać głowę z nogami od odwłoka. Je się mięso tylko z odwłoka. Jak wyciągnąć to mięso ?
Są dwa sposoby
- Pierwszy - pościskać pancerzyk odwłoka po bokach tak by popękały spodnie cieńsze płytki ogona i wtedy wyjąć mięsny odwłok.
- Druga metoda mówi, że należy odwłok porozchylać na boki tak by popękały spodnie cieńsze płytki i wtedy wyciągnąć mięso.
- Trzeci- najpierw zgniatamy a potem rozchylamy na boki. Jak dojdziemy do wprawy, to uda nam się w całości wyciągnąć piękny kawałek białego mięsa.
Mięso jest białe przypomina raka lub krewetkę. Na wierzchniej części tej wygiętej można zobaczyć ciemną kreskę/nitkę/żyłkę - należy ją zdjąć i odłożyć. Jej się nie je.
Krewetki najczęściej się gotuje i podaje w całości w potrawie.
Można je również usmażyć na patelni z czosnkiem. Smaży się około 10 minut, zależnie od tego ile ich naładujemy. Najlepiej żeby leżały jedną warstwą.
Krewetki można podawać min z gulaszem warzywnym. Marchewka, cukinia, cebula , czosnek , ziemniaki w kostkę i sosem pomidorowym oraz różnymi dipami. Czosnkowy najczęściej.
Super sposób na expresowe obranie całej główki czosnku.
O matko , znowu trzeba tyle czosnku obierać... NIe nie trzeba. Jest na to sposób.
Najszybciej obiera się główkę czosnku w taki sposób.
Do słoika pół litrowego lub litrowego wkładamy całą główkę czosnku.
Zakręcamy pokrywką i potrząsamy jak w shakerze do drinków.
Po parunastu sekundach mamy idealnie obrane ząbki czosnku :)
Masz inne pomysły ? Zaprezentuj je nam na rejsie.
Wybierz termin i sprawdź możliwości.