Jedna z najpiękniejszych tras na Chorwacji. Wiedzie przez wszystkie największe wyspy kraju. Hvar, Brac, Palmiżana. Celem wyjazdu jest wyspa Vis i spotkanie z historią tą odległą i tą najbliższą. Magiczne miejsce, które było niedostępne dla turystów przez  blisko 50 lat. Była zamkniętą strefą wojskową o znaczeniu strategicznym.

To tutaj w w czasach świetności Rzymu produkowano najlepsze wino starożytności, które było sprowadzane na dwór na zlecenie samego cesarza. Wyspa Vis jest nazywaną bramą Adriatyku i jako jedna z niewielu posiada własną wodę pitną.

Bunkry dla łodzi podwodnych. Najtajniejsze miejsce byłego układu Warszawskiego  schron nuklearny....idąc łąką trzeba podnieść gałąź jałowca, by zobaczyć schody wiodące 80 metrów w głąb góry, na końcu metalowe drzwi i okrągłe koło, którym można je otworzyć. Otworzyć wejście do historii...

Liczne militaria, działa, groty, tajne przejścia, zamaskowane składy amunicji, Grota Tito, w której się ukrywał i planował losy przyszłej Jugosławii, to tylko niektóre z atrakcji czekających na wyspie. Warto na jej zwiedzanie poświecić cały dzień. Najlepiej przy pomocy skutera, którym da się wjechać wszędzie. Droga wiedzie szczytami, skąd rozciągają się fantastyczne widoki na pobliskie wyspy Hvar, Bisevo. Dla osób które chcą inaczej spędzić czas, jest urokliwa plaża i shopping w miejscowych butikach.

Codziennie na nocleg zatrzymujemy się w innym miejscu w innym porcie/ marinie. Doświadczenie żeglarskie i pływackie nie jest wymagane.
Wystawiamy opinie z rejsu honorowane przez PZŻ.

Rejs z założenia jest turystyczno-rekreacyjny.
Plan dnia można modyfikować w zależności od oczekiwania załogi i pogody.

Dzień 1 Split

Słynie z pałacu Cesarza Rzymskiego Dioklecjana, który wybrał sobie to miejsce jako najbardziej urokliwe w całym cesarstwie.

Dzień 2 VIS

Na wyspie Vis produkowano najlepsze wino starożytności, które było sprowadzane na dwór na zlecenie samego cesarza. Magiczne miejsce. Pełne tajemnic i niesamowitych widoków. Drogi wiodą serpentynami po zboczach góry, skąd rozciągają się wspaniałe widoki. To tutaj znajdują się drzwi, którymi można otworzyć wejście do historii...Zobacz zdjęcia z części militarnej

Dzień 3 Wyspa Brać

Bunkry dla  łodzi podwodnych i  marmur. To z tego białego marmuru wybudowano min siedzibę prezydentów Biały Dom w USA. Wyspa Brac ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie półwysep. Półwysep Bol...

Dzień 4 Palmizana

Kaktusowa wyspa, pełna kaktusów od małych do wielkich ponad 4 metrowych. Bezpieczna marina, idealne miejsce wypadowe na Hvar. Na Hvarze jest malutka marina, w której prawie nigdy nie ma miejsca. Warto się zatrzymać w Palmiżanie, spacerować na drugą stronę wyspy, lub wodną taksówką popłynąć na Hvar …

Dzień 5 miasto Hvar

Miasto Hvar i wyspa zwana również wyspą lawendową od kwitnących wszędzie upraw ziół… Gaje oliwne, drzewa figowe... jest jedną z największych wysp na Adriatyku. Dwie twierdze na wzgórzach, z czego jedna jest związana z Napoleonem… to tylko część jej historii.

Dzień 6 wyspa VIS i Komiza

Wyspa docelowa VIS To magiczne miejsce. Wyspa była zamkniętą strefą militarną w latach 1945 – 92 czyli prawie 50 lat. Cała jest pokryta siecią tuneli, bunkrów i schronów. To tutaj znajduje się schron nuklearny najtajniejsze miejsce byłego Układu Warszawskiego... idąc łąką trzeba podnieść gałąź jałowca, by zobaczyć schody wiodące 80 metrów w głąb góry... na końcu metalowe drzwi i okrągłe koło, którym można otworzyć wejście do historii...Warto na zwiedzanie wyspy poświęcić cały jeden dzień... Wypożyczyć skutery i wybrać się na wycieczkę od winnic, bunkrów, schronów aż do groty gdzie Tito układał plany przyszłej Jugosławii. To z tego schronu i tej wyspy był dowodzony ostatnia wojna Serbsko -Chorwacka.

Bisevo i Błękitna Grota
Cud natury... wpływa się pontonem przez niewielki otwór skalny do groty... a tam błękit... wiele by można pisać o tym miejscu... trzeba je zobaczyć. To jedyne miejsce, którego nie obrabia nikt Photoshopem, bo samo z siebie jest tak zjawiskowe, że poprawek nie trzeba robić.


Dzień 7 Trogir/Split

Wenecja Południa, Jedna z kilku starówek w Europie mieszcząca się na wyspie. Wyspa przypomina z lotu ptaka głowę węża wynurzającego się z wody... Wspaniałe budynki, wąskie uliczki, latarenki, klimat średniowiecznego miasta przyciąga turystów z całego świata.


 

Po przyjeździe do mariny rozpakowujemy prowiant, przydzielamy kabiny, określamy wachty i spotykamy się na szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i zachowania się na jachcie. Po zakończonym szkoleniu czas wolny, do 9 rano w niedzielę. W niedzielę rano wychodzimy w morze i kierujemy się na południe. Przez kolejne 5 dni odwiedzamy miasta, mariny i urokliwe zatoki chorwackich wysp wraz ze zwiedzaniem bunkrów dla łodzi podwodnych, tajemnic wysypy Vis i Błękitnej Groty. Podczas rejsu uczestnicy przechodzą podstawowe szkolenie żeglarskie. Codziennie jesteśmy w innym porcie, innej marinie. Podczas rejsu nie zabraknie czasu na zakupy u miejscowych rybaków, odwiedzenie hodowli muli, wędkowanie, nurkowanie, nocne imprezy w uroczych restauracyjkach i długich spacerów przy wschodzie lub zachodzie słońca. Gwarantujemy zdobycie żeglarskich umiejętności a wszystko to w doborowym towarzystwie w atmosferze śmiechu i dobrej zabawy.

Przykładowy plan dnia:
- czas wstawania i łazienki
- 9.00 śniadanie
- 10.00 wypływamy
- 14.00 postój w zatoce kąpiele w słońcu i w wodzie i obiad (posiłki przygotowujemy samodzielnie na jachcie)
- 15.00-18.00 żeglujemy do portu na nocleg
- 19.00 jesteśmy w porcie zacumowani, czas na kolację, zwiedzanie, wyjście na miasto, degustację miejscowych specjałów...

Dojazd i transport :
Pomagamy w logistyce transportu, zakupu biletów i transfer z i na lotnisko.
Autokar –specjalny autobus żeglarski. Jedzie przez całą Polskę i rozwozi uczestników rejsu bezpośrednio do mariny, w której zaczynają i kończą rejs. Prawie pod jacht. Wygodne rozwiązanie. Dzięki temu nie trzeba z miasta czy dworca szukać jak dostać się do mariny.
Samochodem – można czasem umówić się z innymi załogantami i jechać jednym autem.
Samolot– coraz bardziej popularna forma dojazdu na wakacje.

Zapisz się i dołącz do rejsu trasą Split historyczno – militarny
 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}