Grecja jest najstarszym centrum kultury europejskiej jednocześnie jednym z najbardziej zachwycających państw położonych nad Morzem Śródziemnym. Co roku odwiedzają ja miliony turystów, przyciąga ich tu nie tylko ciepły klimat śródziemnomorski, ale i wiele cennych zabytków z okresu starożytnego. Fascynująca kultura i wyjątkowa atmosfera, którą tworzą jej mieszkańcy. To niesamowite w jaki sposób ten niewielki, skalisty kraj stał się podwaliną współczesnej cywilizacji. Tu, na styku Wschodu i Zachodu, miały swoją kolebkę architektura, rzeźba, muzyka, literatura, teatr, nauka, etyka czy prawodawstwo.

Chcąc zapewnić załodze najbardziej komfortowe warunki żeglarskie ze względu na sezonowość występowania wiatru Meltemi, warto uwzględnić okres, w którym on występuje. Najsilniej pojawia się ok. 20 lipca do 25 sierpnia. Zwłaszcza w rejonie Aten w dół i na Cykladach. Temperatura powietrza w miesiącach lipiec, sierpień wacha się w okolicy 34 stopni.

Przy mocnym Meltemi może się okazać, że nawet kilka dni nie będziemy mogli wyjść z portu. 


Kiedy i w jakim rejonie Grecji żeglować :
Sezon w Grecji trwa od kwietnia do końca października. Listopad też jest dobrym miesiącem do żeglowania po sezonie.
Szczyt Meltemi przypada od 20 lipca – 25 sierpnia – wtedy lepiej nie planować rejsu. Chyba, że na 14 dni, bo jeśli będzie wiał 3-4 dni, to jeszcze zostanie nam część urlopu na wspaniałe żeglowanie i odkrywanie Grecji. 

- kwiecień - do 20 lipca – Cyklady, Zatoka Sarońska i Argolidzka
- 20 lipca - 25 sierpnia Morze Jońskie i Wyspy Jońskie
- 25 sierpnia - listopad - Cyklady, Zatoka Sarońska i Argolidzka

Wiatr MELTEMI
Silny i nieprzewidywalny wiatr, tak charakterystyczny dla Morza Egejskiego, który nie jednemu już żeglarzowi pokrzyżował plany. Występuje, a raczej pojawia się okolicznościowo od końca czerwca do początku września.
W miesiącach takich jak kwiecień, maj, czerwiec, październik i listopad warunki pogodowe w rejonie Ateny, Cyklady są zazwyczaj spokojne. Szczyt Meltemi przypada między 20 lipca a 25 sierpnia. Wtedy raczej nie należy się wybierać na żeglowanie, bo jest to obarczone dużym ryzykiem tego, że spędzimy większość czasu w porcie.

Dojazd:
W celu jak najlepszej optymalizajci kosztu dolotu, dobrze jest zaplanować wyjazd z dużym wyprzedzeniem.

Rejony żeglugi w Grecji:

Wyspy Jońskie
Wyspy te, znane z "Iliady" Homera, są uważane za jedne z najbardziej spokojnych miejsc do żeglugi. Zielone przez cały rok, posiadają wyraźnie odmienny charakter niż wyspy egejskie. Widoczne są w nich bliskie, historyczne związki z kulturą i architekturą Wenecji. W tym regionie znajdują się osłonięte zatoki, dostępne jedynie z pokładu jachtu, weneckie zamki w Korfu i Levkas, tradycyjne rybackie wioski, piaszczyste plaże w Meganissi i Zakinthos oraz pamiątki klasycznej starożytności. Wiatry wieją z NW i rzadko przekraczają 5-6B.

Zatoka Sarońska i Argolidzka
Mimo, że położone blisko Aten, zachowały swój tradycyjny koloryt. W tym regionie można zwiedzić kosmopolityczną Enginę, Spetsai i Hydrę z weneckim portem, bizantyński zamek w Menemvasia, starożytny teatr w Epidauros, malownicze, letniskowe Poros. Dla szukających spokojniejszych postojów można polecić piękną zatokę Kiparissia, rybackie wioski Iraka, Astros lub plaże w Ermioni i Leondhion. Akwen oferuje relaksową żeglugę, panują tu bowiem wiatry z N-NE, rzadko przekraczające 4 -6B.

Cyklady
Najbardziej znany akwen w Grecji sławne Cyklady, to grupa skalistych wysp wokół Delos, starożytnego centrum religijnego, z własnym stylem w architekturze, dla którego charakterystyczne są białe domy z niebieskimi okiennicami. Cyklady to złote piaski Paros, niezapomniany zachód słońca na Santorini, kosmopolityczne Mykonos, czy też leżące z dala od zgiełku Małe Cyklady: Tinos, Amorgos czy Folegandros. Wyspy, które zachwycą każdego, aczkolwiek polecamy je bardziej doświadczonym żeglarzom.

Dodekanez
Na skrzyżowaniu cywilizacji Europy i Azji leży Dodekanez, 14 wysp wartych poznania. Imponujące weneckie zamki i pałace Rodos, sławny klasztor Św.Jana na Patmos, skarby folkloru na Karpathos, malowniczy port na Simi, ale też plaże Samos i sąsiednich wysp osłonięte sosnami czy Kalymnos - wyspa poławiaczy gąbek. Wyspy oferują interesującą żeglugę, spotkanie z historią, życie nocne lub spokój małych zatok.

więcej o regonach żeglarskich w Grecji

lub

zobacz nasz kalendarz rejsów w Grecji

lub sprawdź wolne koje na różnych rejsach 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}