TAJLANDIA

Położenie:
Położona w sercu Azji południowowschodniej Tajlandia jest jednym z najciekawszych i najbardziej ekscytujących miejsc do żeglowania na świecie. Ten przysłowiowy raj na ziemi charakteryzuje się dużą liczbą piaszczystych plaż, wysokich drzew palmowych, wspaniałych górskich szczytów i zapierającym dech w piersiach morzem. Żeglowanie wokół Tajlandii to mistyczne doświadczenie. Stolica Tajlandii Bangkok jest także stolicą zabawy, natomiast w północnowschodniej części kraju podziwiać można cuda przyrody.

Klimat:
Panuje tutaj klimat tropikalny, znany z wysokich temperatur, co stanowi komfort podczas całorocznych podróży. Największy wpływ na pogodę maja monsuny, a więc wiatry, których kierunek związany jest z pora roku. W lecie wieją w kierunku z oceanu do lądu, a w zimie z lądu do oceanu. Są tutaj trzy pory roku. Okres gorący, okres chłodu i okres deszczu.

W czerwcu występuje tzw. wpływ południowo-zachodniego monsunu, który przynosi porę deszczową, trwająca w przybliżeniu do końca września. Idealnym okresem do odwiedzenia Tajlandii jest okres od listopada do marca, gdy temperatura powietrza osiąga około 30 stopni Celsjusza. W ciągu całego roku średnia wilgotność powietrza w Tajlandii wynosi w przybliżeniu 65-80 %.

Temperatura morza: podczas całego roku to 27-29 stopni Celsjusza.

Temperatura powietrza:

 

Rok

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Bangkok

28,5°

26,3°

28°

29°

30,2°

29,6°

29°

29°

28,5°

28,5°

28°

27°

25,8°

 

Waluta i płatności:
Aktualny kurs bata tajlandzkiego wynosi 6,09 PLN za 100 THB. W Tajlandii można także płacić dolarami amerykańskimi, co w regionach turystycznych jest na porządku dziennym. Gotówkę można wymienić w każdym banku, a także w hotelu. Podczas podróży do tego kraju warto jest mieć przy sobie kartę kredytową.

Orientacyjne ceny: Żywność

 • Ceny jedzenia na bazarach wahają 30-40 batów, lepszych restauracjach można najeść się za Posiłek w restauracji 50-80 batów.
 • Woda 10-20 batów
 • Piwo 40-50 batów.
 • Warto spróbować słodkiej pomarańczowej herbaty z mlekiem kondensowanym i bardzo smaczne soki ze świeżych owoców (ok. 20 batów).

Inne Ceny Orientacyjne, które Mogą Zainteresować:

 • Wypożyczenie stroju do nurkowania: ok. 20 batów
 • Wstęp do parku rozrywki: ok. 50 batów
 • Wstęp do pałacu królewskiego: ok. 200 batów
 • Bilet (komunikacja miejska): ok. 5 – 10 batów
 • Wynajęcie samochodu: 800 – 1500 batów/dzień
 • Korzystanie z internetu: 30 – 50 batów/godz.
 • Całodzienna wycieczka z wyżywieniem: ok. 250 batów

Zasady Spożywania Posiłków:
Mieszkańcy Tajlandii zwracają uwagę na etykę podczas spożywania posiłku. Należy uważać na prawidłowe trzymanie widelca – zawsze w lewej ręce. Prawa ręka nie jest czysta, gdyż używa się jej do obmywania intymnych części ciała po załatwieniu potrzeby i dlatego można w niej tylko trzymać łyżkę. W większości podaje się dania w dużych miskach, a wszyscy nabierają z nich w zależności od własnych potrzeb. Oprócz widelca można także skorzystać z tradycyjnych pałeczek, ale wymaga to już trochę wprawy.

Atrakcje:

Zatoka Tajska,
to ponad 750 wysepek i większych wysp, które oferują egzotyczną roślinność, wspaniałe morze, niezwykłe miejsca do nurkowania.

Ko Khao Phing Kan
Ko Khao Phing jest małą, a El interesująca wyspa. W jej zatoce znajduje się znany na całym świecie obiekt przyrodniczy – Ko Khan Tapu, czyli Grzebyk. Jest to skała bez wybrzeża, wchodząca bezpośrednio do morza, która poszerza się w górnej części. Znalazła się ona nawet w filmie z Jamesem Bondem „Człowiek ze złotym pistoletem”.

Ko Kradan
Ta wyspa o powierzchni 600 akrów zaliczana jest do Narodowego parku Hat Chao Mai. Jest to teren bardzo bogaty w palmy kokosowe i drzewa kauczukowe, których plantacje znajdują się w wielu miejscach tej wyspy, czyste plaże z drobnym białym piaskiem, a przede wszystkim przezroczystą wodę i możliwości poznania bogatego podmorskiego życia i barwnych koralowców.

Ko Chang
Wyspa Ko Chang należy do ulubionych przez turystów. Jej długość 30 km i szerokość 18 km klasyfikują jako drugą pod względem wielkości wyspę Tajlandii. Ko Chang jest spokojnym i nienaruszonym miastem egzotycznym z wieloma długimi plażami, koralowcami. Jest to miejsce bogate w florę i faunę. Znajduje się tutaj około 80 noclegowych bangalowów.

Ko Bolon
Ko Bolon to mniejsze wyspy, które znajdują się w Parku narodowym Petra Islands. Dla miłośników nurkowania i morskiego życia, to prawdziwy raj. Można znaleźć tutaj egzotyczne ryby aj m.in. lwy morskie, rozgwiazdy i zachwycające barwne koralowce.

Ko Adang
Ko Adang jest grupą wysepek w Narodowym parku Tarutao. Te wyspy charakteryzują się szeregiem okazów przyrodniczych, którymi są duże jeziora, wodospady, potoki i niekończące się plaże z białym piaskiem, a wokół spokojne przezroczyste morze.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}