Karaiby

Jedno z najlepszych miejsc do żeglowania. Powodem tego są stałe pasatowe wiatry wiejące codziennie z jednakową siłą, słońce, wysokie temperatury, które nie przykrzają życia z powodu stałego podmuchu oraz ciepła woda- zawsze idealna do kąpieli.
Ludzie są tam uśmiechnięci i życzliwi, zapewne za sprawą cudownego klimatu.

Położenie geograficzne:
Archipelag Wysp Karaibskich rozciąga się szerokim łukiem o długości ponad 4700 km, od Kuby aż po niewielką Arubę w pobliżu Wenezueli.

Karaiby położone są między 12º i 24º szerokości geograficznej północnej, a więc w strefie wiatrów pasatowych. Klimat jest tropikalny, z wysokimi temperaturami średnimi i stosunkowo dużą wilgotnością powietrza.

Na Karaibach występują 2 pory roku: sucha i deszczowa, ale różnice między nimi nie zawsze są wyraźnie odczuwalne.

W porze suchej (luty - czerwiec) dominuje słoneczna pogoda, przeplatana przejściowymi, krótkimi opadami deszczu.

W porze deszczowej (lipiec - styczeń) nadal można spodziewać się długich okresów słonecznej pogody, ale opady deszczu są częstsze i trwają dłużej. Niektóre miesiące pory deszczowej niosą ze sobą również zagrożenie huraganami (szczegóły poniżej), o czym należy pamiętać planując wyprawę w te rejony.

Różnice temperatur między porą suchą i deszczową są niewielkie. Średnie temperatury przez cały rok oscylują między 25º-29ºC.

W skład Karaibów wchodzą wszystkie wyspiarskie państwa i terytoria zależne Ameryki Środkowej: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Dominika, Dominikana, Grenada, Haiti, Jamajka, Kuba, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, Anguilla, Antyle Holenderskie, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Gwadelupa, Kajmany, Martynika, Montserrat, Navassa, Portoryko, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostka:
Legenda mówi, że Francuzi wylądowali na północnym wybrzeżu wyspy, natomiast Holendrzy na południowym. Osadnicy francuscy wędrując na południe posiłkowali się winem, natomiast holenderscy wędrowali na północ krzepiąc się mocniejszym znacznie dżinem. Większy "voltaż" dżinu zrobił swoje i wędrujący w upale Holendrzy zdrzemnęli się po drodze. Stąd część francuska jest większa od holenderskiej.

Powierzchnia:
2 754 000 km². Najgłębszy punkt znajduje się w Rowie Kajmańskim, pomiędzy Kubą a Jamajką, na głębokości 7680 m

Populacja:
Obecnie populacja Karaibów liczy ogółem ok. 160 tys. (stan na 1985) i zamieszkują tereny znajdujące się w Surinamie, Gujanie, Gujanie Francuskiej oraz Wenezueli, Kolumbii i północnej Brazylii

Ustrój polityczny: Republika

Język urzędowy i alfabet: angielski i francuski

Strefa czasowa: GMT - 4

Religia: Synteria i katolicka

Klimat: Karaiby składają się z dwóch głównych łańcuchów wysp, są to Wielkie Antyle (wyspy Kuba, Hispaniola [Haiti i Dominikana], Jamajka i Puerto Rico) leżące na zachodzie oraz Małe Antyle (Wyspy Dziewicze, Dominika, Martynika, St. Lucia i inn) leżące na wschodzie.

Karaibskie słońce świeci nieomal nieustannie, około 13 godzin na dobę. Klimat jest bajkowy. Dzienne temperatury są praktycznie niezmienne przez cały rok, a ich średnia to 27°C. Różnica między najgorętszym a najchłodniejszym miesiącem w roku to tylko 3°C.

Wysoka temperatura jest łatwa do zniesienia dzięki podmuchom wiatru oraz niewielkim przelotnym opadom przynoszącym przyjemne orzeźwienie. Różnica między zimą a latem polega na deszczach, które są ciepłe i są wybawieniem od skwaru słońca.

Tropikalny, wilgotny

Warunki żeglugowe:
Listopad - czerwiec (szczyt sezonu: grudzień - luty)

Rejsy organizowane są celowo między grudniem a marcem z powodu najbardziej sprzyjających warunków pogodowych.

Uwagi ogólne:
Karaiby znajdują się w strefie wiatrów pasatowych północnej półkuli, dominują więc stałe, silne wiatry z kierunków od NE do SE, o sile 10 - 25 węzłów. Cisze są zjawiskiem bardzo rzadkim.

Wiatry pasatowe osiągają największą siłę w pobliżu północnych krańców wysp.

Częstym zjawiskiem o każdej porze roku są nadchodzące z kierunków wschodnich przelotne opady deszczu (niekiedy gwałtowne), którym mogą towarzyszyć bardzo silne szkwały o prędkości wiatru dochodzącej do ponad 40 węzłów.

Zbliżające się szkwały są na szczęście łatwo rozpoznawalne z dużej odległości, co pozwala w porę przygotować jacht na ich nadejście (refowanie).

Poważniejszym problemem natomiast mogą być sporadycznie pojawiające się fronty chłodne przynoszące wiatry i falę z kierunków zachodnich. W tej sytuacji bezpieczne kotwicowiska, które w większości znajdują się właśnie po zachodniej stronie wysp, mogą nie dawać komfortowego schronienia.

Cumowanie:
Miejsce przy keii ciężko dostać zwłaszcza w popularniejszych portach. Często też jej poprostu nie ma...Należy się nastawić na postoje na kotwicy i wycieczki pontonem

Specyfika miesięcy zimowych:
W ciągu miesięcy zimowych wzrasta prawdopodobieństwo silnego zafalowania z kierunków N i NW, wywołanego przez sztormowe wiatry na północ od Karaibów. Falowanie to utrudnia lub niekiedy uniemożliwia bezpieczne kotwiczenie w zatokach na północnym i zachodnim wybrzeżu wysp.

W takich warunkach należy być przygotowanym na opuszczenie nieosłoniętej zatoki nawet w środku nocy!

Dla miesięcy zimowych charakterystyczny jest również rozbudowany układ wysokiego ciśnienia na północny-wschód od Karaibów, wzmacniający północno-wschodnie wiatry pasatowe do 25-30 węzłów. Ponieważ występują one głównie w grudniu i styczniu, określane są przez lokalnych żeglarzy jako "Christmas winds".

Często po "Christmas winds" nadchodzą chłodne fronty przynoszące silne wiatry z NW.

Nadejście frontów chłodnych poprzedza prawie bezwietrzna, słoneczna pogoda.

Sezon huraganów:
Zagrożenie huraganami obejmuje miesiące czerwiec - październik. Teoretycznie jednak huragany mogą się pojawiać od maja do grudnia.

Każdy z huraganów otrzymuje obecnie swoją indywidualną nazwę, której używa się w informacjach meteorologicznych na dany akwen.

Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się huraganu ma miejsce w czerwcu, lipcu i październiku - średnio 1 huragan na 3 lata.

Największe prawdopodobieństwo pojawienia się huraganu występuje w sierpniu i wrześniu - średnio 5 huraganów na rok.

Większość tras huraganów przechodzi na północ od Wysp Zawietrznych (Windward Islands) omijając na szczęście najbardziej atrakcyjne z żeglarskiego punktu widzenia rejony. Należy jednak pamiętać że trasy przemieszczania się huraganu nigdy nie są w 100% przewidywalne!

Ostrzeżenia przed huraganami i prognozy pogody:
Jeżeli żeglujemy po Karaibach w okresie zagrożenia huraganami, kluczowe znaczenie ma bieżące sprawdzanie prognoz pogody.

Można je otrzymać drogą radiową (wykaz stacji i godzin nadawania możemy otrzymać w firmie czarterowej przy odbiorze jachtu) lub korzystając z prognoz dostępnych w Internecie.

Poniżej podajemy słowniczek charakterystycznych terminów, które można usłyszeć podczas radiowych prognoz pogody. Ich znajomość pozwoli nam prawidłowo odczytać zbliżające się warunki pogodowe:

  • * Intertropical convergence zone affecting the area - możliwość pojawienia się deszczowych chmur i silnych szkwałów.
  • * Tropical disturbance, tropical wave, upper level trough - słabo ukształtowane układy niżowe, którym towarzyszą deszczowe chmury i szkwały o różnej sile i różnej częstotliwości występowania.
  • * Tropical depression - dobrze ukształtowany układ niskiego ciśnienia z wiatrami do 35 węzłów. Taka depresja może przynieść w szybkim czasie trudne warunki, ale niekiedy ulega rozproszeniu zanim dotrze w rejon Karaibów.
  • * Tropical storm - w pełni ukształtowany układ niskiego ciśnienia z wiatrami o sile 35-63 węzłów. Sztorm tropikalny to ostatnie stadium pogłębiającego się układu niżowego przekształcającego się w huragan.
  • * Hurricane - cyklon zwrotnikowy z wiatrami powyżej 64 węzłów (często 100 i więcej węzłów) i gwałtownymi opadami deszczu. Unikanie żeglowania w takich warunkach jest już nie tylko naszym wyborem, ale absolutną koniecznością mogącą zadecydować o przetrwaniu załogi i jachtu.

Gdzie się schronić?
Wiatry towarzyszące nadchodzącemu huraganowi mogą nadejść z każdego kierunku, dlatego kluczowe znaczenie ma zejście mu z drogi lub schronienie się w jednej z bezpiecznych i dobrze osłoniętych zatok nazywanych "hurricane holes".

Te świetnie osłonięte zatoki mogą być wykorzystane w przypadku każdego poważnego załamania pogody na Karaibach.

Najbezpieczniejszymi "hurricane holes" są:

  • * Cohe du Lamentin (Martynika, zachodnie wybrzeże),
  • * Trois Ilets (Martynika, zachodnie wybrzeże),
  • * Cul de Sac Marin (Martynika, południowe wybrzeże),
  • * Rodney Bay (St. Lucia, północno-zachodnie wybrzeże),
  • * Marigot Bay (St. Lucia, zachodnie wybrzeże),
  • * Tyrrel Bay (Carriacou, południowo-zachodnie wybrzeże),
  • * Port Egmont (Grenada, południowe wybrzeże)

Zabezpieczenie jachtu na wypadek huraganu:
Najlepszym rozwiązaniem jest wpłynięcie dziobem maksymalnie blisko "miękkiego" brzegu (np. mangrowego) i przywiązanie jachtu do najbardziej solidnych drzew, wszystkimi mocnymi linami które mamy do dyspozycji. Dodatkowo z rufy rzucamy 2 kotwice. Zamykamy wszystkie zawory, demontujemy żagle, owiewki i elementy ruchome na pokładzie. Tak zabezpieczony jacht opuszczamy i szukamy schronienia na lądzie.

Pływy:
Skoki pływów osiągają wartość od 0,3m do wyjątkowo 1m i nie mają dużego wpływu na nawigację w tym rejonie.

Falowanie:
Falowanie na akwenie Karaibów jest generalnie umiarkowane w przypadku klasycznej "pasatowej" pogody i wiatrów NE.

Należy jednak pamiętać o następujących czynnikach:

  • * Silne zafalowanie dochodzące do 4-5 metrów mogą przynieść wiatry z kierunków N, NW i W.
  • * Bardzo wzburzone morze napotkamy w kanałach między wyspami. Najbardziej charakterystycznym przykładem jest wymagający żeglarsko obszar między wyspami St. Lucia i St. Vincent.

(pomoc w przygotowaniu materiału: Chris Doyle www.doyleguides.com)

Waluta:
Wyspy Karaibskie (Małe Antyle) dzielą się na Francuskie i Brytyjskie.
Do francuskich należy Martynika – czyli wyspa, z której przeważnie zaczynamy rejs. Tam oczywiście posługują się Euro. Na pozostałych wyspach obowiązuje dolar wschodniokaraibski (XCD). Jeden dolar dzieli się na sto centów wschodniokaraibskich.
1 XCD = 0.9 PLN

Można również na tych wyspach posługiwać się Euro lub Dolarem amerykańskim.

Jednak nie polecamy Euro bo miejscowi przeliczają je sobie według własnego uznania.

USD przeliczają poprawnie. Poza tym jeśli zapłacimy w USD to mogą nam wydać resztę w XCD. Jest to komfortowa sytuacja gdyż wybierając się na Karaiby nie musimy kupować XCD tylko USD. Jest to najlepsza waluta, jaką możemy tam zabrać.

Karty kredytowe:
Nie są tak powszechne jak w innych krajach. Na większych wyspach i tych najpopularniejszych nie jest to większy problem. Są bankomaty.

Żywność:
Jeśli chodzi o zakup podstawowego prowiantu na rejs, trzeba to załatwić pierwszego dnia najlepiej na Martynice. Niedaleko mariny znajduje się spory market gdzie można się zaopatrzyć we wszystkie potrzebne produkty od mleka i serów po rum.

Pieczywo, owoce i warzywa można dokupywać na prawie każdej wysepce gdzie jest jakaś miejscowość. Polecamy bagietki, ponieważ reszta dostępnego pieczywa przypomina nasz chleb tostowy.

Jeżeli ktoś jest fanem wędlin, to powinien przywieźć trochę ze sobą bo ich asortyment na miejscu jest niewielki.

Katamarany wyposażone są we wszystkie niezbędne sprzęty AGD więc przygotowywanie posiłków nie stanowi żadnego problemu. Ocean obfituje w przeróżne owoce morza oraz w smakowite ryby – dlatego amatorzy wędkarstwa powinni zabrać ze sobą sprzęt.

Takie specjały zawsze można kupić od miejscowych rybaków, którzy sami podpływają do katamaranów oferując przygotowanie kolacji na plaży z wyłowionym przez nich homarem.

Miejscowe restauracje dzielą się oczywiście na te dla turystów i na swojskie, pełne miejscowych.

Wizy:
Polaków obowiązują wizy pobyto­we. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy (koszt wizy - 20 USD). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego. W przy­padku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu tu­rystycznego) służby imigracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotów­ka lub karty kredytowe).

WARTO WIEDZIEĆ,UWAGA
Nie można wwozić narkotyków, broni i amunicji, roślin, owoców i zwierząt. Zakazany jest wywóz dewiz powyżej 10 tys. USD.

Regulacje celne:
Nie ma ograniczeń przy wwożeniu lub wywożeniu pieniędzy. Zaleca się zgłaszanie władzom celnym wwozu i wywozu większej ilości dewiz. Obowiązuje całkowity zakaz wy­wozu roślin, owoców i zwierząt. Pozostałe przepisy celne nie odbiegają od standardowych.

Podatek VAT:
Nie można odzyskać podatku VAT.

Kontakt z ambasadą:
Generalnie terytoria Karaibskie podlegają kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).

Ambasada RP w Karakas, Wenezueli
Telefony : +58 212 991 61 67
Faxy : +58 212 992 21 64

Państwo : Polonia Wenezuela
Kod Pocztowy : 1060-A
Miasto : Caracas
Adres : Apartado 62293
Chacao

Adres WWW : http://www.caracas.polemb.net

O wizy do tych państw obywatele RP mogą występować w przedstawicielstwie Barbadosu w Londynie (Barbados High Commission), 1 Great Russell Street, London WC 1B 3ND, tel: (020) 7631 4975, fax: (020) 7323 6872, e-mail: london@foreign.gov.bb. Aplikacje wizowe można pobrać pod adresem: www.caricom.org".

Konsulat RP w Kingston
konsul honorowy: Irena Cousins (polski, angielski)
35 Millborough Crescent, Kingston 6, Jamaika, W.I.
tel. (0-01 876) 927-63-06; fax 978-92-13

e-mail: kmrlmc@cwjamajca.com

Służba zdrowia:
Nie są wymagane ani zale­cane żadne szczepienia. Wizyta u lekarza prywatnego kosztuje 30-45 USD. Telefon pogotowia ratunkowego - 119.

Święta państwowe:
1 stycznia - Nowy Rok, Wielkanoc, 1 sierpnia - Dzień Emancypacji, 6 sierpnia - Święto Niepodległości i Konstytucji, 17 października - Dzień Bohaterów, 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.

Ważne numery telefoniczne:
Pogotowie ratunkowe: 119

Atrakcje:
Każda karaibska wyspa to inny świat. Nieprzypadkowo kręcono tu najwięcej scen znanych nam z „Piratów z Karaibów”. Oto, jakie atrakcje czekają nas na karaibskim rejsie:

  • * Nurkowanie
  • Szmaragdowa, przezroczysta i ciepła woda, pełna ryb i żółwi sprawia, że nie chce się z niej wychodzić. Każdy na jachcie otrzymuje komplet do nurkowania (ABC = maska, rurka, płetwy). To również idealne miejsce do nurkowania profesjonalnego z butlą (dla chętnych organizujemy podwodne wycieczki z miejscowym przewodnikiem).
  • * Przyroda
  • Karaiby to również wyspy pełne przepięknej, tropikalnej zieleni, z bujnymi lasami, czynnymi wulkanami, wodospadami i ciekawymi miastami. Podczas rejsu nie zabraknie czasu na zwiedzanie wysp, na wyprawy w głąb dżungli czy długie nocne imprezy przy rytmicznej kreolskiej muzyce (reggae, calypso) - granej na żywo.

Kuchnia:
Wspaniała kuchnia,owoce morza i świeże ryby to właśnie to, co czeka na nas każdego dnia. Ceny w restauracjach są podobne do naszych, można korzystać z ekskluzywnych lokali lub miejscowych barów.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}