Chorwacja

 

Położenie:

Chorwacja leży na południu Europy, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Linia chorwackiego wybrzeża liczy 5790 km, z czego ponad 4000 km to linia obrzeży wysp

Do Chorwacji dotrzemy samochodem, koleją, autobusem lub samolotem, ale żeglarz może też dostać się od strony morza. Po przekroczeniu wód terytorialnych tego kraju musi skierować się do najbliższego portu odpraw. Są to: Dubrownik (Dubrovnik), Koreula, Mali Lošinj, Maslenica, Metkovie, Ploee, Poree, Pula, Rijeka, Rovinj, Senj, Split, Szybenik (Šibenik), Umag i Zadar, a w sezonie dodatkowo: Hvar, Lastovo, Novigrad na Istrii, Primošten, Ravni Žakan, Sali, Soline, Ubli, Vis

 

Warunki żeglarskie:

Sezon żeglarski trwa od połowy kwietnia do końca października. Popularność spędzania wolnego czasu na przyjemności żeglowania trwa tak naprawdę cały rok. Coraz popularniejsze staje się obchodzenie świąt, witanie Nowego Roku na jachcie.

W Chorwacji znajdziemy 41 marin o bardzo wysokim standardzie i kulturze obsługi a w nich blisko 11tys miejsc na wodzie i prawie 4,5 tys. na lądzie.

 

Na całym wybrzeżu funkcjonuje kilkadziesiąt przejść granicznych dla jachtów. Przejścia całoroczne to: Umag, Pula, Poreč, Rovinj, Raša-Bršica, Rijeka, Mali Lošinj, Senj, Zadar, Szybenik, Split, Ploče, Metković, Korčula, Dubrownik. Ponadto w sezonie działają: Novigrad, Božava, Sali, Primošten, Hvar, Vis, Komiža, Vela Luka, Ubli (Lastovo), Stari Grad (Hvar).
Aby pływać po wodach Chorwacji należy:

- zameldować się w kapitanacie portu

- wnieść opłatę rejestracyjną uzależnioną od wielkości jednostki pływającej.

Obowiązuje zakaz pływania w odległości do 50 m od zagospodarowanej plaży i 150 m od kąpieliska naturalnego

Wymagane uprawnienia:

w rejsach samodzielnych od skippera wymagany jest patent co najmniej sternika jachtowego

jeden z członków załogi powinien posiadać uprawnienia radiooperatora (UKF).

 

Klimat:

W Chorwacji panuje klimat umiarkowany. W części kontynentalnej kraju temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż w Polsce. W rejonie Górskiego Kotaru panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami (w zimie jest bardzo dużo śniegu).

Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą.
Przy omawianiu klimatu rysuje się lekka przewaga (niektórych) wysp - chmury raczej je omijają. Klimat na całym wybrzeżu jest podobny i między południem a północą nie ma bardzo dużej różnicy temperatury czy ilości opadów. Dalmacja jest bardziej wysunięta na południe i tym samym jest nieco cieplejsze. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu.

Średnie temperatury:

m-c

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

temp

8

9

10,5

13,8

18,1

22,2

24,9

24,4

21,4

16,9

13,4

11

 

Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski.

Miesiące zimowe są na chorwackim wybrzeżu mokre i wietrzne. Masa wody w morzu sprawia, że temperatura powietrza praktycznie nigdy nie spada tam poniżej zera (woda zawsze ma przynajmniej 10 stopni). Te specyficzne warunki panują tylko przy samej linii brzegowej - oddalenie się od morza oznacza praktycznie zawsze wjazd w góry, gdzie opady przybierają postać śniegu oraz panują często mrozy. Różnica temperatury może sięgać na odcinku kilkudziesięciu kilometrów nawet kilkunastu stopni.

Wiatry:

Najczęściej spotykane wiatry w Chorwacji:

Mistral: 3 - 5 B, z NW, zaczyna wiać rano i cichnie po zachodzie słońca, towarzyszy mu wysokie ciśnienie atmosferyczne i bezchmurne niebo. Słaby Mistral przeważa w lipcu i sierpniu.

Jugo (sirocco): do 6 B, z S do SE. Towarzyszy mu wzrost zachmurzenia, deszcze, spadek ciśnienia, wzrost temperatury powietrza, zamglenie. Jugo narasta stopniowo, trwa 3- 4 dni, potrafi wytworzyć dużą falę. Wieje najczęściej od października do maja.

Bora: w maju - wrześniu do 10 B, z NE. Spadowy, chłodny wiatr z gór pojawia się nagle z całą siłą przy słoneczna pogodzie, nie poprzedza go spadek wysokiego ciśnienia. Niebezpieczny w portach bez dobrych falochronów oraz blisko brzegu między wysepkami bez możliwości sztormowania. Warto nasłuchiwać prognoz UKF-ce, bowiem chorwacka straż przybrzeżna podaje ostrzeżenia o tym wietrze. Latem wieje rzadko, nasila się od listopada do kwietnia. Częściej wieje na północnym Adriatyku.

Burze i wiatry burzowe- Neverin oraz Garbic (inaczej Leverin) to wiatry towarzyszące burzom. Burze w sezonie powstają często nad Adriatykiem. Patrząc na prognozę pogody czasem można stracić czujność, ponieważ w ostrzeżeniach bardzo często w lecie jest informacja o lokalnych burzach. W tym przypadku warto zdać się na typową obserwację akwenu. Zapowiedzią burzy jest jak zawsze zbliżająca się rozbudowana chmura cumulonimbus, widoczne w oddali błyski (w nocy). Niezależnie który wiatr występuję przy okazji burzy - nie powinno się wtedy żeglować, ponieważ zawsze są to wiatry silne i porywiste - całe szczęście krótkotrwałe.

 

Atrakcje:

W Chorwacji znajdują się następujące obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:
- Bazylika Eufrazyjska w Poreču,
- Pałac Dioklecjana w Splicie,
- stare miasto w Trogirze,
- Katedra w Šibeniku,
- stare miasto w Dubrowniku,
- Park Narodowy Jeziora Plitvickie (NP Plitvička Jezera).

Ceny:

Waluta 1 kuna= 100lipa (HRK)

bochenek chleba: 5-6 HRK
piwo 0.5/l: 5-8 HRK
owoce 1kg: 10-16 HRK
obiad w restauracji: od 120 HRK

Ceny w restauracji-

Zupa rybna - 35 kn

Mjesano meso na zaru - 100 kn

Ziemniaki - 10 kn

Sałata - 10 kn

Piwo 0,5l - 12-20 kn

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}