Zostań "Super Załogantem"

Na rejsy szkoleniowe połączone z kursem żeglarstwa morskiego zapraszamy kursantów z osobami towarzyszącymi, z którymi będą w przyszłości razem spędzać wakacje na jachcie.
Dzięki temu Ty zdobędziesz uprawnienia i licencję zakończoną egzaminem a Twoja osoba towarzysząca również posiądzie wiedzę i praktykę, by zostać Twoim Super Załogantem, z którym będziesz bezpiecznie żeglować, spędzając wymarzony czas pod żaglami na jachcie.
 

Dla kogo jest przeznaczony i kto z niego korzysta:

Najczęściej są to członkowie rodzin osoby, która bierze udział w szkoleniu żeglarskim.
Nie zdają egzaminu. Mogą brać czynny udział w szkoleniu lub tylko obserwują, jak powinno się prowadzić i obsługiwać poszczególne czynności na jachcie.
Dzięki temu, płynąc na swój pierwszy wspólny, samodzielny rejs, wszyscy czują się pewnie i bezpiecznie, wiedząc, że mogą liczyć na wzajemną pomoc i wsparcie.

Bez stresu związanego z egzaminem.
Dowiedz się wszystkiego, co ważne i praktyczne, by móc bezpiecznie żeglować i pomóc swojemu kapitanowi w czasie wakacji.
Jeśli już żeglowaliście po jeziorach to na takim rejsie dowiesz się i poznasz różnice między żeglarstwem morskim a śródlądowym.

Zajęcia prowadzone są w sposób lekki, praktyczny i przystępny.

W atmosferze spokoju i wypoczynkowo-turystycznego rejsu nauczysz się jak wiązać podstawowe węzły, jak sterować. Dowiesz się, na czym polega prawidłowe stawianie żagli i dlaczego łódka płynie. Bez ciśnienia związanego z widmem egzaminu, nauczysz się podstaw żeglarstwa morskiego. 

Jak wygląda taki rejs:

Taki rejs to “normalny” rejs, w którego czasie odwiedzisz najciekawsze miejsca na Chorwacji. Odkryjesz malownicze zakątki, urokliwe zatoczki, nowe miasta, miasteczka, klimatyczne wioski rybackie. Jedyna różnica między rejsem wakacyjnym a szkoleniowym polega na tym, że w czasie jego trwania więcej czasu poświęcamy praktyce z zakresu prowadzenia jachtu, zwrotów, parkowania oraz wykładom o teorii żeglarstwa a mniej zwiedzaniu i plażowaniu. Co nie znaczy, że takiego nie ma. Jest tylko w mniejszym zakresie niż na rejsie wakacyjnym.

Zyskujesz dwa w jednym

Trasa rejsu szkoleniowego specjalnie dobrana. Po zdaniu egzaminów możesz się nią wybrać na swój pierwszy samodzielny rejs. Będziesz czuł się pewniej, poruszając po miejscach, które już znasz. Dowiesz się, jak i gdzie najlepiej parkować, co zobaczyć i pokazać swojej załodze, gdzie najlepiej zjeść, zrobić zakupy i wiele innych przydatnych informacji, których udzieli doświadczony kapitan prowadzący szkolenie.

Jakie tematy i jaki zakres wiedzy jest przekazywany na takim wyjeździe:

Jachty

Uczestnicy szkolenia będą żeglować na popularnych, trzy/cztero kabinowych jachtach typu Bavaria. Są to uniwersalne jednostki o długości ok. 11-14 m, wyposażone w rolowany grot, GPS- Plotter, autopilot, wskaźniki wiatru, silnik zaburtowy, CD, ciepłą wodę. Wielu skipperów chętnie zaczyna samodzielne rejsy właśnie od tych jednostek..

Elementy szkolenia

Zapoznajemy z praktycznym przejęciem jachtu oraz z obsługą i działaniem osprzętu żaglowego, instalacji jachtowych i elektronicznych urządzeń nawigacyjnych,
Prowadzimy intensywne szkolenie manewrowe w portach i na otwartym morzu,
Uczymy prowadzenia bezpiecznej i dokładnej nawigacji na podstawie dostępnych pomocy i urządzeń nawigacyjnych oraz zasad żeglugi zgodnie z dobrą praktyką morską,
Przedstawiamy zasady planowania bezpiecznego i atrakcyjnego rejsu oraz psychologiczne aspekty prowadzenia jachtu.
Dokładny program szkolenia znajduje się na samym dole tej strony.

Kadra

Szkolenie będą prowadzić kapitanowie z doświadczeniem w szkoleniu i z dużą praktyką nabytą w wielu rejsach morskich na morzach i oceanach, na Morzu Śródziemnym i innych akwenach. Atutem ich jest to, że przebywając kilka miesięcy w roku na Chorwacji znają akwen nie tylko pod względem żeglarskim, ale również i turystycznym. prowadzący szkolenie kapitan, CV.

Szkolenie obejmuje:

Zagadnienia prawne

Umowa czarteru i jej składowe, zobowiązania czarterującego i armatora, kaucja i jej zwrot, ubezpieczenie jachtu i wyposażenia, postępowanie w wypadku awarii, terminowy zwrot jachtu, prawa i obowiązki skippera.

Przejęcie jachtu/ Check in

Lista wyposażenia, użytkowanie instalacji wodnej, elektrycznej, kuchenki, lodówki, toalety, GPS, UKF, silnika, kotwicy, stawianie żagli.

Manewrowanie na silniku

Przygotowanie jachtu do wyjścia, cyrkulacja i zacieśnienie promienia skrętu, kurs wsteczny i jego korygowanie, podejście rufą do nabrzeża z wykorzystaniem muringu i kotwicy, podejście longside do nabrzeża, kotwiczenie, wykorzystanie autopilota, holowanie.

Manewrowanie na żaglach

Prawidłowe ustawienie żagli, zwrot przez sztag i rufę, manewr monachijski ratowania człowieka za burtą, stawanie w dryf, zasady sztormowania.

Nawigacja i locja

W trakcie rejsu: wyznaczanie pozycji i kursów na mapie, odczytywanie znaków i skrótów na mapie, posługiwanie się locją i spisem świateł, korzystanie z GPS, sondy, logu, przygotowanie nawigacyjne wejścia do portu.

Meteorologia

Zjawiska meteorologiczne, korzystanie z komunikatów o pogodzie, wiatry lokalne.

Sygnalizacja i ratownictwo

Środki sygnałowe, sposoby wzywania pomocy, środki ratunkowe na jachcie, prowadzanie łączności radiotelefonicznej na UKF, przyczyny i postępowanie w wypadku awarii.

Łączność radiowa

Zasady łączności radiowej, praktyczna obsługa UKF-ki.

Zasady organizacji i prowadzanie rejsu

Wybór akwenu i jachtu, planowanie trasy, realizacja oczekiwań uczestników rejsu, zachowanie dobrego klimatu na jachcie i wśród załogi podczas rejsu. Komunikacja interpersonalna.

Koszty rejsu i kasa jachtowa:

Do kosztu rejsu jest zawsze potrzebna kasa jachtowa.
Jest ona zbierana do wspólnej kasy na miejscu. Wybrany skarbnik trzyma bank. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie ponieważ jeśli trzeba za coś zapłacić ze wspólnej kasy, to wiadomo kto płaci. Dzięki temu unikniemy ciągłego rozliczania typu… ja kupiłem pieczywo za dwa euro, a ja zapłaciłem za marinę, a ja.... i jest ciągłe rozliczanie oddawanie pieniędzy.

Kasa jachtowa jest przeznaczona na:
- transit log/final cleaning/sprzątanie końcowe
- opłaty za postój w marinach
- prąd i wodę ( są doliczane automatycznie do rachunku za postój. Jeśli jednak przypływacie tylko po wodę to trzeba się odmeldowywać w tej kwestii na recepcji, żeby potem nie było niejasności )
- podatek turystyczny 1 eu/os/dzień dzieci do 6 lat nie płacą , do 12 tu 50% - nie wszyscy to honorują i liczą normalnie jak za dorosłych
- paliwo do jachtu na koniec rejsu - jacht odbieramy z pełnym zbiornikiem i z pełnym oddajemy - pełny bak wystarcza bez problemu na cały tydzień jazdy na silniku
- drobne zakupy spożywcze typu pieczywo, masło, pomidory itp. Kwestię obiadów można rozwiązać tak, że każdy ma z domu przywieść składniki na jeden obiad dla wszystkich.
- kaucja . Są dwie możliwości albo zostawia się kaucję zwrotną w gotówce lub kartą wysokości 1500 - 2000 eu, lub można kupić tzw. ubezpieczenie kaucji za około 150 eu bezzwrotnej. Różne firmy mają różne sposoby naliczania kaucji. Czarterując jacht u nas, zawsze dostaniecie przed rejsem pełne informacje dotyczące możliwości rozliczenia kaucji.

Dojazd na rejs

Dowiesz się jak najlepiej zorganizować dojazd i logistykę załogi na Twój rejs.
Dojazd może być własny - można czasem umówić się i jechać jednym autem, można też autobusem. Od kwietnia do września kursują specjalne autobusy, które jadą przez Polskę, zbierając pasażerów i dowożą ich bezpośrednio do mariny. Lub coraz bardziej popularną metodą, jaką jest dolot samolotem.

Zobacz pełne szkolenie i kurs na morski patent Voditelj Brodice.


Zadaj pytanie, zapytaj o wolne terminy na kurs i szkolenie.
 

 

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}