Katamarany są coraz bardziej popularne ze względu na dużo większy komfort i bezpieczaństwo oraz łatwość obłsugi mimo, że gabaryty mają duże. 

Zobacz wirtualny spacer po katamaranie. (powiększ na pełny ekran i używaj przycisków aby przyjemnie nawigować po katamaranie )
 


Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i żeglowanie katamaranem staje się przyjemnością, której nie zamienisz już na zwykły jacht.

Zalety i różnice katamaranu w porównaniu do tradycyjnego jachtu jednokadłubowego to przede wszystkim:

Bezpieczeństwo
Jachty się przechylają na boki. Katamarany turystyczne nie przechylają się.
Są stabilne. Mało kołysze.  Żeglują zawsze płasko. Nigdy nie staną na jednym pływaku tak jak to się dzieje na regatowych i sportowych katamaranach.
Dzięki temu żeglujemy jak we wspaniałym pływającym hotelu.

Szybkość
Jachty są wolniejsze, bo mają jeden większy kadłub, który w przeciwieństwie do katamaranów daje większy opór wodzie. Katamaran ma dwa kadłuby mniejsze. Nawet przy słabych wiatrach rozwijają prędkości dużo większe niż jachty jednokadłubowe.

Komfort i prestiż
Pięknie się prezentują zarówno pod żaglami jak i na silniku. Wpływając do mariny na pewno każdy rzuci okiem na nasz pływający hotel z zazdrością. Żeglarze coraz częściej przesiadają się na katamarany doceniając właśnie to wszystko czym różnią się do jachtów jednokadłubowych, zwłaszcza jeżeli planujemy wyjazd z rodziną lub dziećmi. Duża przestrzeń gwarantuje , że każdy znajdzie dla siebie miejsce i strefę intymną, w której może swobodnie wypoczywać tak jak lubi. Rzesza ich fanów zwiększa się z roku na rok. 


Miejsca w salonie i na pokładzie jest  zdecydowanie więcej niż na jachcie. Na jachcie salon i część mieszkalna jest pod pokładem, gdzie trzeba zejść po schodkach.  Salon na katamaranie jest położony na tym samym poziomie co kokpit rufowy.  Jest posadowiony na dwóch płozach/kadłubach .Oferuje naprawdę dużą powierzchnię i wspaniałą widoczność gdyż jest oszklony do okoła. W przypadku Karaibów czy Seszeli, gdzie większość postojów spędza się na kotwicy,jest to istotny element , który daje dużą przestrzeń do chodzenia (zarówno pod pokładem jak i na pokładzie). Przestrzeń ta okazuje się również nieoceniona, gdy na rejsie znajdują się małe dzieci.

Stateczność - dzięki 2 płozom katamaran nie buja się na każdej fali na boki, a raczej wykonuje ruchy pionowe - unosząc się w górę na fali, a następnie opadając. Dlatego jest również preferowany przez osoby wrażliwe na rozkołys jachtu. 

Prędkość - dwukrotna długość  linii bocznej  katamaranów w porównaniu do standardowych jachtów pozwala im i na większe prędkości, dzięki czemu szybciej można dotrzeć z jednego portu do drugiego. Przy wietrze 5 w skali Beauforta można spokojnie płynąć już kilkanaście węzłów.

Zanurzenie  – jachty mają zanurzenie około 1,8 metra . Katamarany nie mają kila ich zanurzenie  jest niewielkie i wynosi  ok 1 metra. Dzięki temu można nimi wpłynąć dużo głębiej w zatoki lub plaży. Ułatwia to transport osób pontonem na brzeg oraz kąpiel w płytkiej wodzie.

Manewrowanie – manewrowanie tą naprawdę dużą jednostką jest bardzo łatwe . Posiada dwa niezależne silniki. Manewrując nimi można praktycznie obracać się wokół własnej osi w miejscu. Tak ja w czołgu jedna gąsienica do przodu, druga do tyłu.
Dla osób, które czarterują od nas katamarany udostępniamy możliowość poćwiczenie on line na symulatorze.  Można na nim poćwiczyć wszystkie manewry portowe. Ich zgodność oceniam na 99 %. Ten jeden procent, to poprawka na wiatr, którego na symulatorze nie ma.

Cena czarteru - katamarany są  droższe niż jachty przeznaczone dla podobnej liczby osób. 

Dostępność czarteru - Wymagają dużo wcześniejszej rezerwacji. Katamaranów jest dużo mniej niż jachtów. Mniej więcje na 1000 jachtów przypada 20 katamaranów. By mieć wybór, najlepiej rezerwować już prawie rok wcześniej.  Na ostanią chwilę może się okazać, że po prostu ich już nie ma.

Ceny za postój w marinie – ceny postoju katamaranów w porcie  są wyższe niż jachtów jednokadłubowych. Są ok 50% droższe niż ceny jachtów o tej samej długości.

 

Wnętrze katamaranów

Oto przykładowy rozkład miejsc na katamaranie :

W każdej płozie znajdują się po 2 kabiny, każda (w wersjach turystycznych), jest dla 2 osób. Tak więc wygodnie śpi 8 osób. Dodatkowo jedna kabina w większych katamaranach znajduje się na dziobie (zwana kabiną skippera) oraz rozkładana 2-osobowa koja w salonie. Miejsca szczególnie w salonie jest bardzo dużo, a kabiny (dzięki położeniom w płozach) umożliwiają prywatność osobom w nim śpiącym. Czasami jest jeszcze tzw. koja skipperska na dziobie.

Kliknij tutaj aby wysłać zapytanie o ofertę dostosowaną do Twoich oczekiwań.

lub zobacz kalendarz rejsów aby zapoznać się z cenami w interesującym Cię okresie. 

 
Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}