Kurs na Seszele - egzotyczne wakacje


Byłem TAM, zakochałem się W NICH... i dlatego zapraszam tam Ciebie.

 

Perła oceanu. Wyśniony cel żeglarskich wypraw.
Położone są na środku Oceanu Indyjskiego na wschód od Madagaskaru.
Jedno z ostatnich niekomercyjnych miejsc na świecie, gdzie nie ma tłumów.
Unikalna flora i fauna, bajeczne wyspy z białym piaskiem koralowym na plaży.

Chłonąć przyrodę, napawać oczy widokami i odpoczywać - takie właśnie są Seszele

Seszele to raj dla fanów nurkowania, aktywnych sportów, a także dla tych którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, błogie lenistwo i wyzwania kulinarne. Niegdyś schronienie piratów, teraz jedno z najpiękniejszych miejsc, prawdziwy rajski ogród.

 

Moje pierwsze Seszele Anno Domini 1983

 Seszele „ostatni raj na ziemi” jest tu mniej turystów - na szczęście i mniej komercji - na szczęście, niż gdzie indziej. Za to w morzu, w porównaniu z innymi akwenami, jest dużo więcej ryb. Można je tanio kupić na bazarze, wprost od rybaka łowiącego 20 mil od brzegu, albo ..samemu łapać. Nam się udało złowić na wędkę kilka dorodnych tuńczyków, co dla wszystkich okazało się być niezwykle ekscytującym wydarzeniem.

Położenie Seszeli Rekin Wielorybi, żywi się planktonem Plaża


Żółw szylkretowy 70cio letni żółw lądowy Ryby na rafie koralowej

Łódź rybacka Wyspy z lotu ptaka

Położenie geograficzne:
Seychelles, Sesel – państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.

Weź z nami Kurs na Seszele
Seszele stanowią grupę 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego na Oceanie Indyjskim. Tylko 33 wyspy są zamieszkane. Największa z wysp to Mahé (144 km²) i na niej znajduje się stolica kraju Victoria oraz zamieszkuje na niej ponad 80% ludności. Pozostałe większe wyspy to Praslin (38,8 km²), Silhouette (20,7 km²) i La Digue (10,4 km²). Wyspy Seszeli można podzielić na dwa rodzaje ze względu za budowę i pochodzenie. Wyspy wulkaniczne (w liczbie 32), zbudowane ze zasadowych skał wulkanicznych są większe, mają urozmaiconą rzeźbę wyżynno-górzystą z płaskimi wybrzeżami. Pozostałe to wyspy koralowe, które wznoszą się niewiele ponad powierzchnię oceanu, mają wyrównaną powierzchnię. Z wysp koralowych można wymienić Amiranty, Farquhar i Aldabra. Atole koralowe nie są najczęściej zamieszkane. Na Mahé znajduje się także najwyższy szczyt kraju Morne Seychellois – 905 m n.p.m. Długość linii brzegowej wynosi 491 km.

Strefa czasowa:
Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi : + 3h lato i +2h zima.

Warunki żeglarskie:
Krótkie dystanse, wiele dobrych miejsc do kotwiczenia, lekkie równomierne wiatry sprawiają że Seszele są bardzo interesującym miejscem do żeglowania. Porty i mariny są tutaj rzadkością, nawigacja jest utrudniona przez liczne rafy i pojedyńcze skały granitowe,na mapach brak aktualnych danych o głębokościach przez co wymagana jest wyjątkowa ostrożoiść przy sterowaniu i podchodzeniu do miejsc kotwiczenia.Skoki pływów dochodzą tutaj to 1,80 m, znaczne prądy pomiędzy wyspami i przy wejściach do lagun.

Niektóre wyspy są własnością prywatną co powoduje konieczność uzyskania pozwolenia na cumowanie, wiele wysp jest niedostępnych dla turystów. W parkach narodowych od zwiedzających pobierane są opłaty w wys. 10 – 25 Euro .

Klimat :
Seszele leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego i ciepłego. Średnie miesięczne temperatury powietrza wahają się w granicach 24-30°C. przy wilgotności powietrza 80 %, równomierne wiatry monsunowe 10 – 20 W przez cały rok. Najcieplejszym miesiącem jest kwiecień.
Opady atmosferyczne są równomiernie rozłożone w ciągu roku. Roczna suma opadów wynosi ponad 2000 mm.
Bieżąca pogoda na archipelagu podawana jest na www.pps.gov.sc/meteo/

Temperatura powietrza

  Miesiąc I II III IV V V I VII VIII IX X XI XII
Seszele średnia temp 27° 27° 27,5° 28° 28° 28° 27° 25,8° 26° 26,3° 27° 27° 27°


Powierzchnia: 455 km2

Populacja: 81 895 mieszkańców.

Ludność: Ludność Seszeli to głównie Kreole – potomkowie kolonistów francuskich, pozostałe grupy etniczne to Hindusi, Malgasze (rdzenna ludność Madagaskaru) i inni. Religia: katolicy 82%, anglikanie 6%, hindusi 2%, muzułmanie 1%, adwentyści 1%, inni 5%.

Język urzędowy i alfabet : Językiem oficjalnym jest angielski, a w użyciu kreolski, francuski. Obowiązującą walutą jest rupia seszelska.

Religia: Główną grupą wyznaniową są katolicy 82,3%. Pozostałe mniejszości to anglikanie 6,4%i inne..

Ustrój polityczny: Republika

Stolica: Victoria. Około 90% ludności archipelagu mieszka na wyspie Mahe, na której również znajduje się stolica państwa – Victoria oraz najwyższy szczyt kraju - Morne Seychellois (905 m n.p.m.). Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.

Waluta: Środkiem płatniczym jest seszelska rupia (SCR)- 100 SCR = 8,61 Euro. Sprawdź aktualny kurs rupii seszelskiej.

Karty kredytowe: W stolicy raczej tak , ogólnie raczej nie.

Średni koszt kolacji i wina dla dwóch osób wynosi: 10-25 USD

Orientacyjne ceny:
Butelka wody-ok 3 USD
Butelka piwa 0,3l-3 USD

Kontakt z ambasadą:
Na Seszelach nie ma polskiej ambasady. Ambasador RP w Nairobi (Kenia) akredytowany jest również na Seszelach.
Ambasada RP w Nairobi
Red Hill Road 58
PO Box 30086, 00100
Nairobi
tel. +254 20
712-00-19/20/21 (centrala)
fax +254 20
712-01-06
www.nairobi.polemb.net
email:
ambnairo@kenyaweb.com

Wizy
Polaków obowiązują wizy pobytowe, które można uzyskać na lotnisku. Wymaga się okazania biletu powrotnego. Turyści mogą być poproszeni o dowód posiadania środków finansowych potrzebnych na deklarowany czas pobytu. Nie dotyczy uczestników rejsów żeglarskich.

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Podróżni powinni mieć bilet powrotny. Należy podać adres planowanego miejsca pobytu, jak również dysponować wystarczającymi na czas pobytu środkami finansowymi do wysokości 150 USD na dzień (gotówka, karty kredytowe, czeki podróżne)-NIE DOTYCZY REJSÓW ŻEGLARSKICH. Przy wylocie pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD. Pasażerowie (nie dotyczy pasażerów w tranzycie, którzy nie opuszczali lotniska) przylatujący na Seszele przez Nairobi (Kenia) samolotami linii Kenya Airways, obowiązani są przedstawić świadectwo szczepienia przeciwko żółtej febrze. Od pasażerów przylatujących na Seszele lotami innych przewoźników (np. bezpośrednio z Europy), świadectwo szczepienia nie jest wymagane.

Regulacje celne:
Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne. Służby celne Seszeli wprowadzają okresowe zaostrzenia dotyczące importu lub eksportu broni, sprzętu łowieckiego oraz owoców i warzyw. Całkowity zakaz wywożenia tego co z wyłowiono z morza. Muszle, korale, skorupy żółwi itp bardzo rygorystycznie przestrzegany.

Służba zdrowia:
Seszele są wolne od wszelkich tropikalnych chorób. Nie są wymagane żadne szczepienia. Warto jednak zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz przeciwko durowi brzusznemu, polio i tężcowi. Ponadto przed wyjazdem dobrze jest się ubezpieczyć przynajmniej od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jedyny szpital państwowy znajduje się na wyspie Mahe, jest tu także kilkanaście prywatnych klinik. Na wyspach Mahe, Praslin i La Digue można skorzystać w nagłej potrzebie z ambulansów medycznych.Zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Opieka medyczna na wyspach jest dość ograniczona. Państwowy szpital i prywatne kliniki znajdują się na wyspie Mahe.

Święta państwowe:
18 czerwca - Święto Narodowe
29 czerwca - Dzień Niepodległości
10 grudnia - Dzień Wolności

Zwyczaje i ciekawostki:
Seszele są niepodległym łańcuchem wysp na Oceanie Indyjskim,dawną kolonia francuską. Muzyka ludowa łączy w sobie wielotorowe wpływy synkretycznej mody,włączając w to polki,mazurki,francuska muzykę ludową i popularną, sega, taarab, soukos i inne rodzaje muzyki afrykańskiej a także polinezyjskiej i indyjskiej.

Na Seszelach kobiety mają te same prawa co mężczyźni. Kobiety pełnią jeszcze większą rolę w życiu seszelskiej rodziny. To one decydują o domowych wydatkach i losach swoich dzieci. Rola mężczyzny ogranicza się tylko do przekazywania wypłaty która zasila budżet zarządzany przez żonę.

Kultura i zabytki:
Warto zobaczyć Aldabra, jest to atol złożony z 4 wysp koralowych otaczających płytką lagunę. Jest on położony na Oceanie Indyjskim i należy do Republiki Seszeli. Atol jest niezamieszkany i odznacza się dziewiczą,szczególnie nietkniętą przez człowieka fauną wyspy,znajduje się tam:największa kolonia żółwi olbrzymich, endemiczne gatunki, pastułka seszelska, koralczyk czerwonogłowy, syczek seszelski,salangana seszelska.

Park Narodowy Doliny Mai, jedyny z parków narodowych na wyspie Praslin, jeden z sześciu na Seszelach. We wnętrzu Praslinu znajduje się dziewiczy las i piękna Dolina Mai. Jest to jedno z dwóch miejsc na świecie gdzie można znaleźć naturalnie występujące okazy lodoicji seszelskiej. Jej osobliwy owoc był uważany za owoc drzewa wiedzy,bardzo mocny afrodyzjak i obiekt poszukiwań umierających królów. Dolina Mai jest domem dla trzech najrzadszych na świecie ptaków: Seszelskiego bulbula, owocowego gołębia i czarnej papugi.


Wyprawa, egzotyczne wakacje sesszele - trasa , informacje

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}