Jak ominąć autostradę na Słowenii? Jak uniknąć korków na Chorwacji ?

Wielu kierowców pyta jak ominąć autostradę na Słowenii. W związku z tym osobiście wszystko sprawdziłem, przejechałem i odpytałem służby i policję o stan faktyczny od dnia 20.03.2019

To odpowiedź dwa w jednym.

W sezonie letnim koniec czerwca, lipiec, sierpień na autostradzie prowadzącej z austrii do granicy potrafią się tworzyć gigantyczne korki do 20 km długości. Bierze się to między innymi stąd, że zaraz za granicą Chorwacką jest wjazd na autostradę w stronę Zagrzebia i tam są bramki. Każdy musi się zatrzymać i wziąść bilecik…. no i korek gotowy.

Nie da się tak jak kiedyś zjechać w austrii dojechać do Ptuj i stamtąd wbić do autostrady prowadzącej do granicy. Kiedyś nie było na odcinku Ptuj – granica potrzebnej winiety. Teraz jest.

Wyjściem jest :
1. Albo tak jak kiedyś w austrii zjechać na Mureck, dojechać do Ptuj a stamtąd drogą nr 2 na Ormoż, granica Trnovec – następnie droga nr 208 potem nr 3 doVaraźdin.  Z Varażdin drogami nr 2 i nr 528 na E65 by ominąć Zagrzeb i kolejny korek, który się tworzy przed Zagrzebiem na kolejnych bramkach. Potem wbijamy się na “normalną” autostradę E65.

Można zastosowac jeszcze jedną opcję  by ominąć kolejne korki , które tworzą się przed tunelami.
Zamiast za Zagrzebiem wbijać się na autostradę E65 można pojechać w dół na Velika Gorica drogą nr 31 , potem nr 36 do Karlowac i stamtą już drogą nr 1 na sam dół Chorwacji w kierunku na Zadar.

To stara droga dojazdowa “słynna jedynka” z czasów gdy nie było autostrad. Przepiękna widokowo trasa, droga dobra, ruch prawie zerowy, bo wszyscy o niej zapomnieli i wbijają się autostradę. Po cichu powiem że spokojnie 100km/h można jechać. Zero korków, zero opłat, i piękne widoki i krajobrazy.


2. Można kupić vinietę na granicy, jechać autostradą przez słowenię. I po drodze odbić na Ptuj i stamtąd jechać na Ormoż i Varażdin i tak jak opisane powyżej.

Słuchać trzeba radia chorwackiego i stacji HR1 lub HR2, W sezonie co pół godziny są podawane informacje o korkach dla kierowców. W kilku językach.


Policijska postaja Ptuj
Osojnikova cesta 29, 2250 Ptuj, Słowenia
+386 2 780 91 00
UWAGA NA GPS iNawigację a zwłaszcza GOOGLową. Uważajcie zwłaszcza na ustawienia navigacji - typu płatne drogi nie płatne zobacz tutaj
W niektórych googlach jest jeszcze stare już nie aktualne oznaczenie drogi nr 2, dlatego namalowałem niebieską kreską trasę. Bo nawigacja może w tym miejscu poprowadzić nie na ten most i wbijemy się w jescze płatną część autostrady.Ważna jest końcówka od Ptuj przez most biegnący po łukudo wiaduktu nad autostradą. Popatrz na mapę a pod mapą umieściłem dokładny opis jak jechać od miejscowości Graz w Austrii. Ważne, żeby przejechać w miejscowości Ptuj po charakterystycznym półokrągłym mostścieskręcającym w lewą stronę (taki jak leżący płasko bumerang- jadąc z kierunku od Austria) podwieszonym na linach . Todroga nr 2- kliknij i patrz zdjęcie. .

Jadąc z Polski na Chorwację  są dwa kluczowe miejsca gdzie można zbłądzić.

- Jedno to jest w Czechach
gdzie jest zjazd w prawo na Wiedeń. Jest bardzo niefortunnie oznaczony.Trzeba skręcić w prawo dopiero po przejechaniu pod wiaduktem a nie jak by się wydawało że przed.

- Drugie, to zjazd w kierunku na Słowenię w prawo. Droga jest 4 pasmowa, wszyscy pędzą, więc trzeba odpowiednio wcześniej ustawić się na prawym pasie a dokładniej na drugim od prawej po po zjeździe zaraz będziemy skręcać w lewo.Trzeba dobrze patrzeć na znaki bo jak się zagapimy i nie zjedziemy z autostrady,to pojedziemy do Klagenfurtu. Czyli co najmniej 20 min, by móc gdzieś zawrócić.
Aby wydrukować mapkę kliknij w prawy róg na szarym tle jest kwadrat(wyświetl mapę). Otworzy się duże okno i na czerwonym tle koło nazwy będą trzy kropki. Kliknij i drukuj.

OPIS TRASY OMIJAJĄCEJ AUTOSTRADĘ

Trasa malownicza, jedzie się raczej bez korków a odległość bardzo podobna. Można sobie zmierzyć samemu TUTAJ

1.- Jadąc z Grazu w kierunku Słowenii skręcamy zjazdem 226 w prawo na GERSDORF. Po zjechaniu zaraz skręcamy w lewo na drogę nr 69. Kliknij zdjęcie obok – zobacz zjazd

2.- Po około 8 km wjeżdżamy do miejscowości Mureck.
Przejeżdżając przez malownicze miasteczko Mureck po prawej stronie miniemy bardzo ciekawą "rzeźbę", którą nazwałem zardzewiały motocyklista.
Od tej rzeźby motocyklisty jest około 600 metrów do skrętu w prawo na rozwidleniu, Zalecam jechać wolniej bo zjazd jest słabo widoczny a droga wygląda jak deptak. Na rozjeździe stoi drogowskaz Sloweniajak wółlecz nisko. Pook 100 metrach wjeżdżamy w prawo na były most graniczny.Jedziemy teraz drogą 226 przez Lenart ażdo Ptuj.

3.- Cały czas jadąc prosto mijamy miejscowość Lenart i drogą nr 229 idalej prosto aż do Ptuj. Tam skręcamy w prawo i zaraz na światłach / pierwszych! światłach/skręcamy w lewo w kierunku na Zagreb / Ormoz 

Uwaga
Na tych światłach jak zapali się zielone światło, to pierwszeństwo mają jadący z naprzeciwka na wprost. Skręcający w lewo muszą ustąpić pierwszeństwa.

 

 


5.- Powrót z Chorwacji przez Słowenię z ominięciem autostrady tak samo tylko na odrwót :)

VINIETY:
- Czechy - kupujemy vinietę najtaniej na samej granicy. Przed granicą w sklepach i na stacjach paliw jest ok 10 zł drożej 
- Austria - kupujemy na pierwszej stacji benzynowej po wjechaniu na teren Austrii na samej granicy.
Cena ok 9 eu - czyli 50% niższa niż w Polsce.
- Słowenia - Autostrada na Słowenii jest płatna. Trzeba wykupić vinietę cena na 7 dni 15€ i tutaj WAŻNE - 7dni liczy się od momentu kupienia. Jadąc na tygodniowy rejs nie zmieścimy się w czasie dlatego trzeba wykupić na miesiąc!
cena na 30 dni 30€.
Od granicy Słowenii do płatnej autostrady jest niedaleko i jadąc szybko można się zapędzić i nie zdążyć kupić viniety.
Droga jest jednokierunkowa nie ma jak zawrócić by vinietę dokupić... i bęc, bo na bramkach nie ma stałego posterunku niemniej jednak często są wyrywkowe kontrole.
Mandat kosztuje 150€ plus wykupienie winiety za 30€. - sprawdziłem osobiście :(

Informacje o vinietach w całej europie z rozpisaniem na państwa i autostrady kliknij TUTAJ

Gdzie tankować LPg

Dla przypomnienia dodam, bo na pewno kierowcy wiedzą, że auto pali normalnie do 4000 - 4200 obrotów co daje nam prędkość podróżną dla auta o poj 1,6 140/150km/h. Potem zaczyna się wir w baku i spalanie rośnie nawet do 90%. Dla przykładu przy prędkości 120km spalanie 10, przy prędkości 140km 11, przy prędkości 160km/obroty 5000 spalanie 19 litrów !. Należy pilnować obrotów a prędkość wyjdzie taka jaka wyjdzie i wystarczy wtedy na spokojny dojazd do stacji benzynowych z LPG inaczej nam braknie. Proszę mieć zawsze zapas benzyny na min 150km. Dokładnie gdzie i ile zapłacimy przeczytasz . tutaj .

Ceny autostrad
Opłaty za jazdę Chorwackimi autostradami płaci się na bramkach wyjazdowych. Na bramkach wjazdowych pobiera się bilet.

Autostrada z granicy do Zagrzebia kosztuje 42 kuny/ 5,7 euro

Z Zagrzebia do Zadaru 105 kun/ 14,29 euro

Można płacić euro i kunami. Dobrym pomysłem jest płacenie na bramkach kartą kredytową. Do bramek gdzie jest możliwa płatność kartą przeważnie nie ma kolejek. Jest to ważne zwłaszcza w sezonie, gdy jest tzw zmiana turnusów.

Podjeżdżając do bramki wyjazdowej z autostrady wkłada się bilet , (ten który zabraliśmy na bramkach wjazdowych)do jednego czytnika a następnie wsuwa się kartę do drugiego czytnika i prawie natychmiast transakcja jest dokonana. Nie podaje się PIN ani innych numerów. Karty chipowe również można używać do płacenia na bramkach autostrady. Tylko wsuwa się kartę w odpowiednie miejsce i już. Jeżeli chcemy wydruk potwierdzający taką transakcję należy nacisnąć przycisk przy trzecim czytniku.


Posiłki na trasie z objazdem.
Po drodze objeżdżając płatną autostradę na Słowenii można dobrze zjeść w Trnowska vas w "Gostisce Pri Sivi Caplji" .
Ostrożnie z zamawianiem dań. Podają bardzo duże porcje i możemy nie zmieścić. wszystkiego co zamówimy. Miejsce sprawdzone pod względem jedzenia. Idealne na szybki postój i posiłek dlatego, że zupy zawsze podają w wazach i mają świeży bar sałatkowy. Zanim podadzą zupę pierwszy głód można zaspokoić sałatkami. Uwaga na zupy. " Niezależnie czy jest jedna osoba czy dwie zawsze podają całą wazę i jak się zapomnimy w dobrej zupie, to drugie danie na pewno się nie zmieści. Niedowiarki już nie raz pakowały jedzenie do pudełka..;) Polecam zupę czosnkową lub jarzynową. Jeśli masz więcej czasu skorzystaj z innego menu. Wszystko jest przygotowywane na świeżo.

Przejeżdżałem w tym roku i sprawdziłem. Jedzeniowo nic się nie zmieniło. Porcje mega wielkie. Ja tradycyjnie zupa czosnkowa i sałatki. Bez problemu pakują dania na wynos do pudełek a w łazienkach hicior - automaty z mini szczoteczkami do zębów :)) Jak już wcześnie napisałem, prawie w każdą sobotę są tam wesela. Nie jest to problem, bo zawsze jest gdzies miejsce , gdzie możemy usiąść i zjeść posiłek.


W toalecie dystrybutor - mega fajny gadżet. Za 1€ wyskakuje mini szczoteczka z mini tubeczką pasty do zębów..;))

W "Gostisce Pri Sivi Caplji" mają też noclegi. Kliknij i zobacz ich stronę
Cena za nocleg 15€ od osoby. Lub apartament dla 8 osób za 50€. Dzięki takiej cenie i położeniu jest to idealne miejsce jeśli ktoś trasę Polska-Chorwacja chce wziąć na "dwa razy". Z tego miejsca do Zadaru są mniej więcej 4,5 godziny. Szału nie ma, bo trochę czuć zapachy z restauracji ale jak na szybki tani nocleg na trasie może być.
Bardzo ważne. Z soboty na niedzielę są wesela lub inne imprezy dlatego :
- może być problem z noclegami z marszu , trzeba wcześniej zadzwonić.
- jeżeli ktoś lubi spać w ciszy, to jak jest impreza to ciszy na pewno nie będzie.
- Słowacy rzadko używają internetu już nie mówiąc o regularnym odbieraniu maili. Tam jak na razie sprawdza się tylko telefon, dlatego proszę tam po prostu dzwonić.

DOJAZD SAMOCHODEM Z POLSKI NA CHORWACJĘ

Objazd autostrady na Słowenii. Jak objechać autostradę na Słowenii. Jak ominąć autostradę na Słowenii.
Byliśmy pomocni ? zobacz oferty rejsów które organizujemy, jachtem nie ma korków , tłoku ... jest relaks , przygoda, komfort. Zobaczyć nie zaszkodzi. 

Zobacz kalendarz rejsów.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}