Dojazd samochodem na Chorwację

ostatnia aktualizacja 06.06.2018r. Następna aktualizacja pojawi się dopiero w momencie gdy się coś zmieni.
Nie są potrzebne przejściówki

Jadąc na Chorwację z Polski polecam trasę Cieszyn, Brno, Wiedeń, Zagrzeb, Zadar - mapka poniżej .
Z autostrady zjeżdżamy na końcu zjazdem Zadar I i kierujemy się na centrum. Jeżeli jedziecie do Sukosan i chcecie ominąć Zadar zjeżdżacie zjazdem Zadar II. Cały czas jedzie się prosto autostradami lub drogami ekspresowymi. Dobre oznaczenie.

Można ominąć płatną autostradę na Słowenii (30eur). Droga jest bardzo ładna widokowo, nie ma korków, można po drodze zatrzymać się na posiłek. Dokładna mapa objazdu autostrady na Słowenii kliknij tutaj

- Jak ominąć korki, Zagreb i autostrady Chorwackie przeczytasz tutaj
- Gdzie tankować LPG na trasie tutaj
- Dokładne koszty dojazdu samochodem. Gdzie i ile zapłacimy . tutaj .

Mapa stacji LPG w całej europie tutaj
Przykładowe miejsca gdzie można zanocować po drodze tutaj

Dla przypomnienia dodam,
bo na pewno kierowcy wiedzą, że auto pali normalnie do 4000 - 4200 obrotów, co daje nam prędkość podróżną dla auta o poj 1,6 ok. 140/150km/h.
Potem zaczyna się wir w baku i spalanie rośnie.

Dla przykładu przy prędkości 120km spalanie gazu 10 litrów, przy prędkości 140km 11, przy prędkości 160km/obroty 5000 spalanie 19 litrów.
Należy pilnować obrotów a prędkość wyjdzie taka jaka wyjdzie i wystarczy wtedy na spokojny dojazd do stacji benzynowych z LPG inaczej nam braknie.
Proszę mieć zawsze zapas benzyny na min 150km.

Viniety trzeba kupić na Czechy i Austrię .

 • * Na granicy polskiej kupujemy vinietę na Czechy na 10 dni ( nie ma na krócej) za ok 66pln piszę około, bo to się może nieznacznie zmienić. Mówi się że za granicą w Czechach można kupić viniety taniej. To taniej jest mniej więcej o 5zł .
 • * vinietę na Austrię kupujemy na pierwszej stacji paliw zaraz po wjeździe do Austrii - cena viniety to 50% tego co na polskiej granicy. U nas 15eu - 8,7eu na granicy w Austrii.
 • * Słowenia - autostrada płatna na 7dni licząc od daty zakupu. Jadąc w piątek na rejs nie zdążymy wrócić 7go dnia, dlatego trzeba kupić vinietę na miesiąc - 30eur - Można ją ominąć. Dokładny opis i objazd autostrady na Słowenii kliknij tutaj.
 • * wszystkie autostrady na Chorwacji są płatne.
  * jeżeli ktoś chce można śmiało jechać starą drogą tzw jedynką (droga nr 1). To dawna trasa dojazdowa. Odkąd otwrzono autostrady poszła całkiem w niepamięć. Bardzo wygodnie się
  nią jedzie,praktycznie nie ma tam ruchu. Bez problemu można jechać 100/h, tylko oczywiście w miastach uważamy na policję. Wolniej jedzie się tylko koło Plitwickich Jezior, bo tam
  auta szukające miejsca do parkowania trochę spowalniają ruch lecz nie jest to jakiś dramat czy problem.
 •  

Ceny autostrad
Opłaty za jazdę Chorwackimi autostradami płaci się na bramkach wyjazdowych. Na bramkach wjazdowych pobiera się bilet.

 • * Autostrada z granicy do Zagrzebia kosztuje 48kuny/ 6,4euro
 • * z Zagrzebia do Zadaru ok 105 kun/ 14,29 euro

Można płacić euro i kunami. Dobrym pomysłem jest płacenie kartą kredytową zwłaszcza w sezonie. Do bramek gdzie jest możliwa płatność kartą przeważnie nie ma kolejek.

Wkłada się pobrany bilet na bramkach wjazdowych do czytnika a następnie wsuwa się kartę i prawie natychmiast transakcja jest dokonana. Tak samo jest w przypadku kart magnetycznych i chipowych. Nie podaje się kodów. Tylko wsuwa się kartę płatniczą w odpowiednie miejsce i już.

Dojazd przez Żylinę na razie nie polecam.
Jadąc z Polski w kierunku na Bratysławę jedzie się lokalnymi drogami przez Słowację. Drogi są w przebudowie i korki zależnie od pory dnia. Jeśli Słowacy ukończą dojazd do Żyliny, będzie warto również tą drogą jeździć. Póki co nie polecam. Jadąc w kierunku na Żylinę trzeba dokupić jeszcze dodatkową winietę. 

Koszt dojazdu samochodem - paliwo, viniety, autostrady to ok 1200zł. Dokładnie co ile kosztuje i gdzie ile zapłacimy czytaj tutaj

Wyposażenie auta
Przepisy unijne stanowią że:
- Auto musi być wyposażone w apteczkę zgodna z normami unijnymi ( takie same obowiązują już w Polsce) apteczkę można praktycznie kupić wszędzie, trzeba tylko dopytać czy jest zgodna z normami unijnymi.
- Trójką też powinien spełniać normy ale zakładając że był kupiony z samochodem, to powinno być ok.
- Ważna gaśnica - też już wszystkie praktycznie mają homologację lecz sprawdzić, bo w Polsce to też obowiązuje.
- Na każdą osobę jadącą w samochodzie jedna kamizelka odblaskowa ( tego najbardziej czepiają się austriacy)- najtaniej kupić u nas w hipermarkecie, tak jak i gaśnicę i apteczkę..
Reszta wyposażenia w samochodzie , to już wolna inwencja.

Prędkości i ograniczenia
Chorwacja
Dobrze jest jechać na całej trasie po Chorwacji nie więcej niż 140. Powyżej to już na własne ryzyko.
Praktycznie wszędzie na autostradzie jest ograniczenie do 130 ale te dziesięć prawie zawszeodpuszczają - sprawdziłem na sobie i odpytałem różne zagraniczne policje jak to jest. Są konkretni. 10 km powyżej odpuszczą ale 14 już nie.

U nich mandaty płaci się na miejscu kunami lub kartą kredytową. Jeżeli ma się tylko euro, to zabierają dokumenty dają przepustkę i wysyłają do banku żeby wymienić, wrócić i zapłacić. A to, że jesteśmy na autostradzie i najbliższy bank jest 90 km to nikogo nie obchodzi. I podobnie jak wyżej , nie zawsze jeżdżą autami oznakowanymi. Wszystko jest nagrywane i rejestrowane, dlatego dyskusja na temat mandatu itp jest bezprzedmiotowa, bo chociaż by chcieli zmienić prędkość na brak pasów, to nie mogą. Więcej niespodzianek nie ma.

Austria
Uwaga na speed control zwłaszcza na powrocie. Robią zdjęcia i wysyłają do domu. W Austrii można jechać do 20km/h szybciej dlatego, że za to jest mandat 50eu a mandatów do 50eu jak na ten moment nie wysyłają zagranicznym autom.

Czechy
Ostrożnie na byłej Czechosłowacji, bo tam wiedzą gdzie łapać turystów robią to patrole zmotoryzowane, Ma to miejsce przeważnie na terenie zabudowanym. Niby jedzie się dwu pasem wiaduktami nad miastem ale przez teren zabudowany i znaczek na pewno był po drodze.
Patrole nie zawsze jeżdżą autami oznakowanymi. Wszystko jest nagrywane w czasie kontroli, dlatego dyskusja na temat mandatu i jego wysokości jest raczej bezprzedmiotowa.
W Czechach stoją lotne partorle
- koło lotniska trawiastego sportowego z muzeum samolotów. Widzisz po prawej przy autostradzie dużo trawy i w oddali samoloty zwolnij bo mogą stać
- na przed Mikulowem. Kończy się dwupasmówka i droga się robi jednopasmowa, lubią stać z radarem.

Jadąc z Polski są dwa kluczowe miejsca gdzie można zbłądzić jedno jest w Czechach gdzie jest zjazd w prawo na Wiedeń. Bardzo niefortunnie oznaczone, trzeba skręcić w prawo dopiero po przejechaniu pod wiaduktem.
Drugie, to zjazd w kierunku na Słowenię w prawo, trzeba dobrze patrzeć na znaki bo jak nie to pojedziemy do Klagenfurtu.

Jak to dokładnie wygląda zobacz tutaj i przy okazji jak ominąć autostradę na Słowenii.


 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}