Wciąż rosnąca popularność katamaranów wynika z kilku ważnych zalet - dużej przestrzeni na jachcie, możliwości osiągania większych prędkości, mniejszego zanurzenia oraz prestiżu, jaki dają osobom na nich pływającym.
 

Kliknij na poniższą fotografię aby aktywować interaktywny spacer po tym katamaranie.

 


Bezpieczeństwo
Katamarany turystycznie nie przechylają się tak jak jachty na boki.
Są stabilne. Mało kołysze.  Katamarany turystycznie żeglują bardzo stabilnie i zawsze płasko. Nigdy nie staną na jednym pływaku, tak jak to się dzieje na regatowych i sportowych katamaranach.
Dzięki temu żeglujemy jak we wspaniałym pływającym hotelu.

 

Komfort i prestiż
Pięknie się prezentują zarówno pod żaglami, jak i na silniku. Wpływając do mariny, na pewno każdy rzuci okiem na nasz pływający hotel z zazdrością. Żeglarze coraz częściej przesiadają się na katamarany, doceniając właśnie to wszystko, czym różnią się do jachtów jednokadłubowych, zwłaszcza jeżeli planujemy wyjazd z rodziną lub dziećmi. Duża przestrzeń gwarantuje, że każdy znajdzie dla siebie miejsce i strefę intymną, w której może swobodnie wypoczywać tak jak lubi. Rzesza ich fanów zwiększa się z roku na rok. 

Miejsca w salonie i na pokładzie jest  zdecydowanie więcej niż na jachcie. Salon położony pomiędzy dwoma płozami oferuje naprawdę dużą powierzchnię i wspaniałą widoczność, gdyż jest oszklony dookoła. W przypadku Karaibów czy Seszeli, gdzie większość postojów spędza się na kotwicy, czyli na pokładzie jachtu. Jest to dość ważne, aby mieć dużą przestrzeń do chodzenia (zarówno pod pokładem, jak i na pokładzie). Przestrzeń ta okazuje się również nieoceniona, gdy na rejsie znajdują się małe dzieci.

Stateczność - dzięki 2 płozom katamaran nie buja się na każdej fali, a raczej wykonuje ruchy pionowe - unosząc się w górę na fali, a następnie opadając. Dlatego jest również preferowany przez osoby wrażliwe na rozkołys jachtu. Katamaran turystyczny nigdy nie stanie na jednym pływaku, tak jak to jest możliwe na katamaranach regatowych. Konstrukcyjnie jest to nie możliwe. Pływają statecznie i stabilnie bez przechyłu.

Prędkość - dwukrotna długość  linii bocznej  katamaranów w porównaniu do standardowych jachtów, pozwala im i na większe prędkości, dzięki czemu szybciej można dotrzeć z jednego portu do drugiego. Przy wietrze 5 w skali Beauforta można spokojnie płynąć już kilkanaście węzłów.

Kotwiczenie bliżej plaży - zanurzenie katamaranów jest niewielkie (nie mają one kilu), przez co można nimi wpłynąć dużo głębiej w zatoki. Dzięki temu podpływamy zdecydowanie bliżej lądu, co znacznie ułatwia transport osób pontonem na ląd  oraz kąpiel w płytkiej wodzie.

Wnętrza katamaranów

Dużo bardziej przestronne, przeważnie każda kajuta ma swoją łazienkę i WC.
Oto przykładowy rozkład miejsc na katamaranie :

W każdej płozie znajdują się po 2 kabiny, każda (w wersjach turystycznych), jest dla 2 osób. Tak więc wygodnie śpi 8 osób. Dodatkowo jedna kabina w większych katamaranach znajduje się na dziobie (zwana kabiną skippera) oraz rozkładana 2-osobowa koja w salonie. Miejsca szczególnie w salonie jest bardzo dużo, a kabiny (dzięki położeniom w płozach) umożliwiają prywatność osobom w nim śpiącym. Czasami jest jeszcze tzw. koja skipperska na dziobie.

Rodzaje katamaranów

Podobnie jak w jachtach jest wiele marek i producentów. Najważniejsze marki katamaranów to:

Flota Lagoon – katamarany Lagoon 380,  Lagoon 400 ,  Lagoon 420, Lagoon 450, Lagoon 39, 52

Flota Nautitech - Nautitech 395, Nautitech 40, Nautitech 44, Nautitech 47

Flota Catana -  Catana 41, Catana 43, Catana 47, Catana 50, Catana 52
Można również spotkać katamarany innych firm takich jak  Bahia 46, Orana 44, Lavezzi 40

Więcej o różnicy pomiędzy katamaranem a jachtem przeczytasz tutaj.

Zobacz kalendarze rejsów : 

Lub najprościej wyślij nam zapytanie o rejs a my przygotujemy oferty uwzględniające Twoje potrzeby
Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}