REJSY Z DZIEĆMI, REJSY Z MAŁYMI DZIEĆMI

Wychodząc na przeciw rodzinom z dziećmi, którzy chcą spędzić wspólnie, rodzinnie super czas mamy prezent - DZIECI DO LAT 5 NA KAŻDY REJS GRATIS (w kabinie z obojgiem rodziców).

Jak najbardziej polecamy taką formę spędzania czasu . Organizujemy rejsy z małymi dziećmi. Dzieci bardzo dobrze przystosowują się do warunków panujących na jachcie i nie ma w tej materii z nimi problemu. Najczęściej martwią się rodzice czy ich pociechy dadzą radę.


Żeglować z dziećmi czas zacząć. Nie żeglowałeś jeszcze, zacznij?

To wspaniała forma spędzania czasu. Daje możliwość budowania naturalnych więzi i uczuć. Morze, wakacje, to właśnie miejsce i czas do tego . Dzieci idealnie i w sposób jak najbardziej naturalny przystosowują się do różnych warunków. Ich ciekawość świata i zachwyt nad zwykłymi z pozoru rzeczami nam samym również sprawić może masę przyjemności i przypomnieć na nowo tą radość, którą też kiedyś przeżywaliśmy. Każdy etap w rozwoju dziecka jest ważny a każda spędzona wspólnie z rodzicami chwila jest tym , co zostaje później na całe życie.

Kiedy zacząć żeglować z dziećmi?
Z dziećmi najlepiej zacząć żeglować od samego początku. Szukanie odpowiedzi na pytanie kiedy zacząć? Czy zacząć żeglować z dziećmi jak skończą 2 lata a może 7 lat.? Czy może poczekać aż już całkiem dorośnie i będzie się bać wiatru i wody...? Wspólne spędzanie czasu, pokazanie formy aktywnego wypoczynku, czasu wspólnie spędzonego razem, jest dla nich fundamentem na którym będą później budować mury swojej dorosłości. Im więcej zobaczą, doświadczą, odczują i poczują tym, ten fundament będzie solidniejszy.

Warto pokazywać dzieciom różne formy wypoczynku i spędzania wolnego czasu, poznawania nowych miejsc i ludzi.


Transport.
Jeżeli nie bierzemy jazdy z małym dzieckiem samochodem, którą każdy zna, to pozostaje transport lotniczy. Jest to rozwiązanie szybkie lecz nie zawsze najtańsze. Dodatkowo wymaga ono od nas sztuki minimalistycznego pakowania rzeczy. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, bo na miejscu można kupić w cenach porównywalnych do naszych zapasy pieluch, słoiczki z jedzeniem itp.
Długa droga samochodem w obie strony może również niezauważalnie minąć, jeśli zabierzemy z sobą odpowiednie akcesoria. Bardzo przydatna jest większa podkładka na której możemy np układać puzzle, lepić plastelinowe ludziki lub malować kolorowanki. Dobrze zdaje egzamin coraz powszechniej dostępna elektronika. Bajki w laptopie lub odtwarzaczu zawsze umilą dłużący się dziecku czas podróży.

Jak żeglować z dziećmi? Jaką wybrać trasę takiego rejsu?
Planując żeglowanie z dziećmi trzeba zaplanować trasę uwzględniając i dopasowując rejs do najmłodszych uczestników. Dzieci lubią ruch i muszą gdzieś dać upust swojej dziecięcej energii. Trasa między wyspami, gdzie jest dużo zatok, bardzo ułatwia sprawę. Małe odległości do żeglowania dają dużą elastyczność w ewentualnych zmianach w planie żeglowania. Trzeba też pogodzić to, by i rodzice mieli trochę żeglowania. Wszystkim szczęścia po równo.

Dzieci a pogoda
Dzieciom w brew pozorom a nawet częściej niż rodzicom pogoda raczej nie przeszkadza. To nie teoria ale zaobserwowana przeze mnie praktyka. Jeśli wiatr nie jest przenikliwy i lodowaty a deszcz nie utrudnia widoczność, to dzieci w swojej ciekawości poznawania świata świetnie się bawią. Deszcze na Chorwacji są raczej krótko trwałe i ciepłe. Chlapanie się w kałużach i wlewanie wody do gumowców, to utrapienie dla rodziców i boska radocha dla dzieci.

Wybór jachtu na wakacyjny rejs z dziećmi.
Wybór jachtu jest rzeczą równie ważną jak dobór trasy. Wersja mniej kosztowna, to klasyczny jacht jednokadłubowy. Najbardziej komfortowa, to katamaran. Wszystko zależy od preferencji, możliwości finansowych, ilości osób dorosłych i dzieci, ilości i wielkości bagaży związanych z dzieckiem (wózki, zabawki...).

Spanie dzieci na jachcie.
Dzieci śpią na jachcie bez większych problemów. W zależności od wieku i przyzwyczajeń same lub z rodzicami. Warto pamiętać, że dzieci dość szybko się przyzwyczajają do nowych sytuacji. Jeśli dziecko nauczone jest do samodzielnego spania w domu, to dobrze jest raczej trzymać się tej wersji. Wakacyjna zmiana i odstępstwo od tej reguły bardzo często powoduje to , że po powrocie do domu dzieci nie chcą spać same i trzeba je tego uczyć od nowa.
Planując rozkład miejsc na jachcie należy pamiętać, że ilość osób na pokładzie nie może być większa niż ta, która jest wbita w dokumentach rejestracyjnych jachtu. W świetle przepisów nawet najmniejsze dziecko, to osoba. Po prostu liczy się ilość głów. Jeśli jacht jest 8 osobowy, to może na nim być tylko 8 osób. Czyli np dwoje dorosłych i 6 dzieci. Nic nie zmienia tutaj fakt, że wszystkie dzieci się zmieszczą w dwóch kabinach i zostaje jeszcze jedna wolna kabina. A czasami dzieci padają spać same. Świeże powietrze, wiatr, emocje robią swoje...

Posiłki
W zależności od preferencji i przyzwyczajeń dziecka i rodziców jest kilak opcji. Pierwsza to przygotowywanie posiłków na jachcie. Druga jedzenie w "słoiczkach" i trzecia posiłki w restauracjach. Wiadomo , że wszystko zależy kilku czynników min i wieku dziecka. W wielu restauracjach są wysokie krzesełka dla dzieci oraz możliwość mniejszych lub indywidualnie skomponowanych porcji dań.

Bezpieczeństwo
Na jachtach sprzęt ratunkowy typu kamizelki i szelki asekuracyjne jest w standardowych wymiarach. Przed rejsem trzeba zawsze zgłosić, że będą mali załoganci, by dobrać odpowiedniej wielkość . Można też przyjechać ze swoim sprzętem jeśli taki macie i  częściej bywacie nad wodą, czy jeziorami. To zakup takiej kamizelki na pewno będzie uzasadniony. Nie zapominajmy też o dumie malucha z posiadania swojej własnej , prywatnej kamizelki. Na pokładzie wzdłuż relingów można tez zamontować specjalną siatkę, tak na wszelki wypadek. To również należy zgłosić wcześniej, by można było odpowiednio wcześniej zamontować.

Kąpiel na jachcie.
Z kąpielami nie ma problemu. Na jachtach znajdują się prysznice to raz a dwa, w każdej marinie są stałe prysznice czynne 24 godziny na dobę. Zapewnia to odpowiedni komfort do kąpieli
Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do wanny, warto jeszcze przed wyjazdem oswoić je z inną formą kąpieli jaką jest prysznic. Najlepiej w formie zabawy i wyróżnienia. Koleżanka zastosowała wariant kapitański mówiąc - " w związku z tym że płyniemy na rejs, będziesz się mógł kąpać jak prawdziwy pirat i kapitan. Dzisiaj mamusia Ci pokaże jak się to robi....":)

Z pływaniem w morzu jest różnie. Wszystko zależy od tego jak dziecko jest oswojone z wodą na lądzie. Przeważnie nie da się ich z wody wyciągnąć a inne nawet stopy nie zamoczą. Niemniej jednak, dzieci uwielbiają wodę i jeśli dostaną rękawki, kółka i pomocną dłoń rodziców, to zaprzyjaźnią się z wodą na dobre. Warto przed wyjazdem pochodzić na basen i pobawić się w pływanie w rękawkach i okularkach lub masce. I jak zawsze pamiętamy, nic na siłę, bo może to przynieść odwrotny efekt. Dzieci z reguły nie boją się wody, jeśli już, to spina je temperatura lub słona woda, która naleci do oczu. Dlatego rozpalonych dzieci nie wkładamy do wody i obowiązkowo zakładamy okularki i maskę.


Wózek na jachcie na rejsie z dziećmi.
Jeśli to jest składany wózek lub typu sportowego typu parasolka, to nie ma problemu by znaleźć dla niego miejsce. Jeśli natomiast jest wózek spacerowy, głęboki, to będzie problem ponieważ nie na każdym rodzaju jachtu się zmieści.
W czasie zwiedzania zabytkowych miast i starówek dobrze zdaje egzamin nosidełko, bo jazda wózkiem po urokliwych kilkusetletnim bruku często do najłatwiejszych nie należy.


Zobacz galerię naszych rejsów z dziećmi w różnym wieku.

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}