Słońce jest źródłem życia i energii, jego działanie terapeutyczne i dobry wpływ na nastrój uczynią Twoje wakacje jeszcze piękniejszymi i zmysłowymi. W umiarkowanych ilościach, słońce da Ci to, czego potrzebujesz, ale nie zapomnij o dobrym kremie do opalania, okularach słonecznych i kapeluszu.

Jeśli w słoneczny dzień będziesz w pobliżu wyspy Vis, koniecznie musisz zobaczyć fenomen Morza Adriatyckiego, który powstaje dzięki grze świateł. Promienie słoneczne, przeciskające się przez ukształtowane morskimi falami otwory jaskiń, tworzą wraz z otaczającą wodą magiczną i unikalną aurę, mieniącą się kolorami poświatę. Piękno głębokich błękitno-zielonych jaskiń to atrakcja, której nie można pominąć, ponieważ pozostawia niezapomniane wrażenia.
Refleksy świetlne na morskich falach, oślepiająco białe skały, skąpane w słońcu wyspy, słoneczne, czerwone dachy i wioski, gdzie w czasie gorącego południa czas zatrzymuje się w miejscu...To miejsce, gdzie można spędzić doskonały dzień wakacji, żeglując pośród słońca i błękitu, w objęciach wiatru i fal.

Będziesz mieć szansę obserwować wschody i zachody słońca, które pozostaną niezapomniane z powodu swej niepowtarzalności, a za każdym razem ogarnie Cię taki sam zachwyt. Żeglowanie po zmroku przyniesie spokój ciału i duszy, a przesiąknięte słońcem dalmatyńskie wino rozpali emocje.

Zachód słońca a pogoda:
"Wspaniały zachód słońca obserwowany z morza to dla kochanków znak,
dla uważnych obserwatorów zaś, możliwość prognozowania pogody na przyszły dzień"


Czyste niebo z niewielką ilością chmur zwiastuje dobrą, stabilną pogodę. Kolory zachodu słońca są wtedy wyraźne, a chmury blisko zenitu żółtawe.
Jeśli zachód słońca jest wyraźnie purpurowy, a niebo pod grubymi, ciemnymi chmurami czyste, oznacza to poprawę pogody.
Blady i niewyraźny zachód, kiedy słońce zapada się między liczne chmury jakby wpadało do worka, oznacza pogorszenie pogody.
Efekt aureoli lub załamywanie się światła wokół skraplającej się na obrzeżach chmur pary jest kolejnym znakiem pogorszenia pogody.
Tęcza powstała w wyniku załamania lub rozbicia promieni słonecznych w kropelkach wody wróży złą pogodę i deszcz, ale także dobrą pogodę po deszczu. Tęcza w zachodniej części nieba (możliwa tylko późnym popołudniem lub wieczorem) z zasady oznacza koniec deszczu i prognozuje przyjemny, słoneczny dzień, doskonały do żeglowania.

Tych, którzy poszukują słońca, Adriatyk zaspokoi całkowicie. Ze średnią 2600 słonecznych godzin rocznie, Adriatyk jest jednym z najsłoneczniejszych regionów Morza Śródziemnego. Liczne zatoki i gładkie skały stanowią doskonałe miejsce do opalania i kąpieli. Gęste i cieniste laski sosnowe oraz nieustająca lekka bryza zapewniają orzeźwienie i schronienie przed nadmiernym gorącem.

Wyspa Przeciętne roczne nasłonecznienie (w godzinach)
Rab 2417
Lošinj 2606
Pag 2268
Vir 2450
Zlarin 2700
Hvar 2718
Korčula 2700
Šipan 2580

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}