Jest największym rybim jaroszem. Jest największą znaną rybą na świecie. Rekin wielorybi przypływa na Seszele na ucztę z planktonu.
Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
Podziwianie go z pokładu katamaranu lub snoorkując jest takim przeżyciem, które na zawsze pozostanie w pamięci..

Kiedy można je spotkać
Można je spotkać między wrześniem a listopadem każdego roku gdy migrują w rejon Seszeli w poszukiwaniu planktonu.
Najlepszym miesiącem jest jednak październik/listopad.

Jak
Wybierając się z nami na rejs katamaranem po Seszleach w rejs żeglarsko nurkowy. Pływa blisko powierzchni wody, samotnie lub w stadach liczących czasem aż do stu osobników.

Czy to jest bezpieczne ?
Tak snoorkowanie z rekinem wielorybim jest bezpieczne ponieważ jest on niegroźny dla człowieka. Jednak ze względu na jego wielkie gabaryty należy się trzymać z dala od niego poniewarz machnięcie 3 metrową płetwą może nas uszkodzić, zerwać maskę. Nie należy napływać na niego od przodu bo ma wielką paszczę.

Nurkowanie z rekinem wielorybim
Nie organizujemy nurkowania z rekinami wielorybimi tylko snoorkowanie. Dla osób nie nurkujących niezapomnianym widokiem z katamaranu na Seszelach jest widok tego wielkiego rekina wielorybiego.

Według oficjalnych pomiarów długość ciała osobników tego gatunku dochodzi do 12.65 m a masa ich ciała sięga 13,6 t (niepotwierdzone dotąd pogłoski mówią o osobnikach nawet 20-metrowej długości, ważących około 25 ton).

Jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem.

Rekin wielorybi dożywa ponad 70 lat. Jest poławiany gospodarczo, jego mięso osiąga wysokie ceny. Nieprowokowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
Jest gatunkiem kosmopolitycznym, migrującym, występuje w pelagialnych wodach tropikalnych i subtropikalnych całego świata.
Pływa blisko powierzchni wody, samotnie lub w stadach liczących do stu osobników. Zjada plankton i nekton – skorupiaki, głowonogi i drobne ryby pelagiczne. Jego wędrówki są prawdopodobnie związane z rozwojem planktonu i zmianami temperatury wody.
Jest żywojajorodny, osiąga dojrzałość płciową w wieku 25 lat. Samica rodzi do 16 młodych.
Z wszystkich zwierząt rekin wielorybi ma najgrubszą skórę, która może mieć 10 cm grubości. Tak gruba skóra chroni rekina wielorybiego przed dużymi drapieżnikami.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}