Trasa Starożytnym Szlakiem Kultur - Rzymskiej i Weneckiej.

Tak jak kiedyś starożytni rzymianie wypłyniemy z Chorwacji do Wenecji. Przeniesiemy się w inne, bardzo odległe czasy.
Przemierzymy szlak który kiedyśi rzymianie i wenecjanie wytyczali jako główny trakt handlowy. .. pożeglujemy ich śladem.
Rozpoczniemy rejs w Punat na wyspie Krka...Odwiedzając Pulę i jej słynne Koloseum i Łuk Triumfalny poczujemy jak ponad tysiąc lat na nas patrzy…
Stamtąd do Wenecji, niegdysiejszej stolicy handlu i sztuki... romantycznych mostków, gondoli i gondolierów...
Z Wenecji do Włoskiej Rawenny. Zabytkowa starówka, mauzoleum cesarzowej Galii Placydi siostry cesarza Honoriusza i kosciół San Francesco,
gdzie spoczywa Dante.
Przygoda żeglarska, podróż po kartach historii czeka na Ciebie...
Żeglowanie nocą w świetle gwiazd jest dodatkową atrakcją tego rejsu.
Ciekawostki Wenecji to min: - To tutaj powstała nazwa getto , altana i kolor włosów Wenecki Blond oraz polski gondolier .

James Joyce w latach 1904-1905 był w Puli nauczycielem języka angielskiego.

To bardzo ciekawa żeglarska trasa, unikalność jej polega na tym, że połączona jest z nocnym żeglowaniem.
Doświadczenie żeglarskie i pływackie nie jest wymagane.
Wystawiamy opinie z rejsu honorowane przez PZŻ. Rejs zaliczany do rejsów stażowych.

Kliknij na niebieskie łezki na mapie poniżej i poczytaj więcej.

Pokaż Rejs Szlakiem kultur - Rzymskiej i Weneckiej na większej mapie

Po przyjeździe do mariny w sobotę pierwszego dnia - rozpakowujemy prowiant, przydzielamy kabiny, określamy wachty i spotykamy się na szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i zachowania się na jachcie. Po zakończonym szkoleniu czas wolny, do 9 rano w niedzielę. W niedzielę rano wychodzimy w morze i kierujemy się na południe. Przez kolejne 5 dni odwiedzamy miasta, mariny i urokliwe zatoki chorwackich wysp wraz ze zwiedzaniem min Wenecji. Puli Podczas rejsu uczestnicy przechodzą podstawowe szkolenie żeglarskie. Codziennie jesteśmy w innym porcie, innej marinie. Podczas rejsu nie zabraknie czasu na zakupy u miejscowych rybaków, wędkowanie, nocne imprezy w uroczych restauracyjkach i długich spacerów przy wschodzie lub zachodzie słońca. Gwarantujemy zdobycie żeglarskich umiejętności a wszystko to w doborowym towarzystwie w atmosferze śmiechu i dobrej zabawy.

Wszyscy uczestnicy rejsu biorą udział w prowadzeniu jachtu, i pracach związanych z żeglowaniem. Jesteśmy podzieleni na kilku osobowe wachty, którymi dowodzi doświadczony żeglarz. W czasie rejsu przewidziane są dwa nocne przeloty, które są niewątpliwą atrakcją wyprawy.

Ramowy plan rejsu:
- Sobota przyjazd uczestników, rozlokowanie na jachcie, wstępne szkolenie żeglarskie i BHP
- Niedziela rano wypływamy bezpośrednio do Wenecji - nocny rejs
- Poniedziałek - przypływamy do Wenecji koło południa. Czas wolny zwiedzanie miasta.
- Wtorek - postój w Wenecji lub Wypływamy do Ravenny
- Środa z Ravenny do Puli
- Czwartek zwiedzanie Puli i Medulina i kurs na Punat.
- Piątek na wieczór jesteśmy w Punat
- Sobota wyokrętowanie załogi

Rejs z założenia jest turystyczno-rekreacyjny, z czasem przeznaczonym na żeglowanie, zwiedzanie, degustację miejscowych potraw i napoii.
Plan dnia i rejsu może ulec modyfikacji w zależności od pogody, sugestii załogi i decyzji kapiatna. W czasie rejsu przewidziane są dwa nocne żeglowania.

Punat
Nazwa Punat wywodzi się ze słowa most (grec.pons). Pierwsze siedlisko w starożytności znajdowało się w na końcu zatoki naprzeciw półwyspu Prniba. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z kronik greckich i rzymskich.

W 1377 Punat pojawił się pierwszy raz pod tą nazwą w dokumentach państwowych. W roku 1922, z inicjatywyNicola Zoriċpowstała tam pierwsza stocznia. Ludność zajmowała się głównie rolnictwem, rybołówstwem oraz eksploatacją wielkich obszarów gajów oliwkowych.
Stara część miasta leży na łagodnym wzgórzu, znajduje się tutaj kilka ciekawostek. W domu Stari tosz jest pierwotna tłocznia z 18. stulecia do produkcji oleju z oliwek . Kościół barokowy pochodzi również z 18. stulecia oraz kilka domów z typowymi schodami zewnętrznymi i tarasami. Olbrzymi rozkwit miastu przyniósł rozwój ruchu turystycznego..

Pula
Najpóźniej od V w p.n.e tereny dzisiejszej Puli zamieszkiwali Ilirowie, aż do roku 177 p.n.e. kiedy to obszar ten zajęli Rzymianie. Od 43 r. Pula stała się kolonią rzymską (nazwaną przez nich Pietas Julia) przez co została ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. W tym czasie miasto przeżywało okres świetności czego dowodem są liczne zachowane budowle z tego okresu (amfiteatr, łuk triumfalny, świątynia Augusta). W 425 Pula została siedzibą biskupstwa. Gdy Cesarstwo rzymskie upadło, Pula przeszła pod wpływy Bizancjum. W 1145, podobnie jak inne miasta półwyspu, Pula została zmuszona do złożenia przysięgi Wenecji, lecz pięć lat później w 1150 miasto zbuntowało się i w efekcie zostało splądrowane. W 1334 miasto zostało zajęte przez Republikę Wenecką. W wyniku licznych epidemii dżumy i malarii liczba mieszkańców spadła do 300. Została jednak ponownie zasiedlona przez uchodźców z Bośni i Dalmacji, którzy uciekali przed najazdem Turków...
Łuk triumfalny
- imponujących rozmiarów łuk został zbudowany w 30 r. p.n.e. Rzeźbiony reliefami nazywany jest przez mieszkańców Złotą Bramą. Ufundowała do Salvia Postuma Sergia ku czci trzech członków swego rodu. Najważniejszym beneficjentem był Lucjusz Sergiusz Lepidus. Brał on udział w bitwie pod Akcjum (po stronie Oktawiana Augusta)...
Koloseum
- Już w starożytności najważniejszym miejscem spotkań a także centrum administracyjnym i religijnym było Koloseum. Koloseum (Trg Republike) w Puli wytyczono w I w.p.n.e. Władze miasta rezydują przy nim do dziś a plac stał się sercem miasta z kawiarniami i restauracjami. Forum jest również centrum kulturalnym, w którym organizowane są koncerty i rozmaite imprezy. Znajduje się na nim świątynia Oktawiana Augusta (Augustov hran, Tempio d’Augusto).

Wenecja
Historia Republiki Weneckiej obejmuje ponad tysiąc lat istnienia (726-1797) mniej lub bardziej niezależnego państwa, którego centrum było bogate włoskie miasto handlowe – Wenecja. W tym czasieRepublika Wenecka jako państwo wyrosła z peryferyjnego ośrodka położonego na krańcu Adriatyku w największą potęgę handlową i morską Europy. Ewolucja tego państwa mimo tak długiej historii i licznych zmian organizacyjnych przebiegała przez cały czas w ramach ustroju republikańskiego, co czyni je najdłużej istniejącą republiką w historii.

Wenecja, jako miasto została założona w roku 452 przez uciekinierów z sąsiedniej Akwilei, którzy postanowili wśród bagien i wysp schronić się przed najazdami barbarzyńców, nękających upadające Cesarstwo Rzymskie. Położenie w bezpiecznym, ale również ważnym strategicznie miejscu dało Wenecjanom możliwość znacznej samodzielności. Mimo to Wenecja wraz z całą Italią znalazła się w V wieku pod panowaniem Ostrogotów, a za Justyniana I została włączona do restaurowanego pod egidą Bizancjum Cesarstwa Rzymskiego. Gdy po śmierci Justyniana (565) Bizancjum podupadło, Italię zaatakowali najpierw Longobardowie, a w VII wieku także Słowianie. Wenecja, jako jedno z nielicznych miast Italii stawiało opór najeźdźcom. Z tym okresem związane są legendy o powołaniu pierwszego doży (697), którego zadaniem było zorganizowanie obrony laguny, na której leżała Wenecja i otaczające ją miasta. Miał nim być Paoluccio Anafesto, którego do dziś uważa się za postać na w pół legendarną. Pierwszym historycznie potwierdzonym dożą (księciem) Wenecji był panujący w pierwszej połowie VIII wieku Orso Ipato i z nim nowsze badania historyczne wiążą powstanie Republiki Weneckiej, uznając datę 726 za jej początek...

Ravenna
Z przepiękną starówką i wieloma zabytkami nie tylko z czasów rzymskich.
Mirabilandia, disnejowski park w pobliżu miasta, przyciąga latem tłumy. Podczas II wojny światowej miasto w znacznej części zniszczono i centrum Rawenny okazuje się zaskakująco nowoczesne, lecz pozostało wystarczająco dużo zabytków na kilka dni niespiesznego zwiedzania. Najciekawszymi obiektami są kościoły i mozaiki, ale gwarny rynek z licznymi kawiarniami i hałaśliwymi restauracjami sprawia, że warto tu przyjechać dla samej atmosfery.
Mauzoleum cesarzowej Galii Placydi, kościół San Francesco gdzie pochowany Dantego - to dla ducha.. a dla ciała słynne restauracje takie jak Restauracja Fratelli la Bufala i inne.

Rejsy do Wenecji są w wersji all inclusiwe. Bez dodatkowych dopłat.

 

 

 

W przypadku innych rejsów należy zawsze uwzględnić:

Cena i kasa jachtowa:

Do ceny rejsu jest zawsze potrzebna kasa jachtowa 120 eu/os.
Jest ona zbierana do wspólnej kasy na miejscu. Wybrany skarbnik trzyma bank.
Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie ponieważ jeśli trzeba za coś zapłacić ze wspólnej kasy, to wiadomo kto płaci.
Dzięki temu unikniemy ciągłego rozliczania typu ..Ja kupiłem pieczywo za dwa euro , a ja zapłaciłem za marinę, a ja.... i jest ciągłe rozliczanie oddawanie.

Kasa jachtowa jest przeznaczona na:
- transit log/final cleaning
- opłaty za postój w marinach
- prąd i wodę ( są doliczane automatycznie do rachunku za postój. Jeśli jednak przypływacie tylko po wodę to trzeba się odmeldowywać w tej kwestii na recepcji, żeby potem nie było niejasności )
- podatek turystyczny 1 eu/os/dzień dzieci do 6 lat nie płacą , do 12 tu 50% - nie wszyscy to honorują i liczą normalnie jak za dorosłych
- paliwo do jachtu na koniec rejsu - jacht odbieramy z pełnym zbiornikiem i z pełnym oddajemy - pełny bak wystarcza bez problemu na cały tydzień jazdy na silniku
- drobne zakupy spożywcze typu pieczywo, masło, pomidory itp. Kwestię obiadów można rozwiązać tak, że każdy ma z domu przywieść składniki na jeden obiad dla wszystkich.
- kaucja za jacht. Są dwie możliwości albo zostawia się kaucję zwrotną w gotówce lub kartą wysokości 1500 - 2000 eu, lub można kupić tzw. ubezpieczenie kaucji za około 150 eu bezzwrotnej. Różne firmy mają różne sposoby naliczania kaucji. Czarterując jacht u nas, zawsze dostaniecie przed rejsem pełne info dotyczące możliwości rozliczenia kaucji.

Transport:
Dojazd własny - można czasem umówić się i jechać jednym autem, można też autobusem. od kwietnia do września kursują specjalne autobusy, które jadą przez Polskę zbierając pasażerów i dowożą ich bezpośrednio do mariny. Przejazd w obie strony jest w cenie ok 420 zł.

 

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}