Turecka republika
Położenie
Republika Turecka (powstała w 1923 roku) rozkłada się na dwóch kontynentach. Thrakia, jak nazywa się mniejsza część europejska, zajmuje południowo-wschodnie wybrzeże półwyspu Bałkańskiego oraz graniczy z Bułgarią i Grecją. Większość pozostałej azjatyckiej części, zwanej Anatolią, znajdziemy na półwyspie Małej Azji, który sąsiaduje z Gruzją, Armenią, Syrią, Azerbejdżanem, Iranem i Irakiem. Stolica: Ankara (2 826 000 mieszkańców) Obowiązujący język urzędowy: turecki. Liczba mieszkańców: 68,9 mln, powierzchnia: 780.580 km2 . Obowiązująca waluta: turecki lir (TRY) 98 % obywateli to Muzułmanie, z nich ok. 80 % to Sunici, a 20 % Szyici Największe wzniesienie: Ararat 5 165 m (na północnym-wschodzie kraju). Najdłuższa rzeka: Eufrat
Warunki żeglarskie
Otoczony czterema morzami, ten wyjątkowy kraj oferuje wszystko, o czym żeglarz może tylko zamarzyć. Spędzenie urlopu na wyczarterowanym jachcie gdziekolwiek na tureckim wybrzeżu będzie jedną z najlepszych decyzji - Turcja jest bowiem oazą naturalnego piękną, jakiej nie spotkacie nigdzie indziej w rejonie Morza Śródziemnego. Czeka na żeglarzy siedem tysięcy kilometrów wybrzeża
Doskonałe warunki żeglarskie, liczne skryte zatoczki oraz przebogata kultura - to wszystko sprawia, że Turcja jest tak atrakcyjna dla żeglarzy. Z powodu swojego wyjątkowego położenia geograficznego Turcja jest niesamowitą mieszanką kultur Wschodu i Zachodu, który czeka, aby zostać przez was odkrytym. Wody słonej możemy napić się tutaj z czterech mórz, ale turyści najczęściej odwiedzają południowe Morze Śródziemne
Klimat
Cały kraj podzielony jest na kilka stref klimatycznych. W środkowej części kraju i na wschodzie spotkamy się z dużymi temperaturami. Lato jest tutaj gorące i suche, ale w zimie możemy na własnej skórze odczuć temperaturę aż -43°C. W tych rejonach w okresie zimowym niektóre miejsca bywają zasypane śniegiem i są niedostępne.
Zima bywa łagodniejsza na południowym i zachodnim wybrzeżu, z opadami deszczu i temperaturami koło 0°C.
Najprzyjemniejszym okresem na wizytę w nadmorskich terenach jest koniec kwietnia do początku listopada. W miesiącach letnich temperatury w ciągu dnia mogą osiągać ponad 40°C. Ten, kto nie lubi upałów, powinien zaplanować wizytę w Turcji głównie poza sezonem turystycznym – na wiosnę lub jesienią.
Średnie Temperatury w Turcji
Miesiąc |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
Powietrze |
21 |
27 |
31 |
34 |
35 |
31 |
27 |
21 |
Woda |
17 |
22 |
25 |
26 |
26 |
24 |
22 |
20 |
Wiatry
W letnich miesiącach występuje stały umiarkowany wiatr północno-zachodni nazywany ,,Meltemi”, który sprawia, że nie czuje się panującego tu upału, za to wiosną i jesienią dominuje południowy wiatr, który ociepla klimat ( na Cesme)
Atrakcje (do odwiedzenia z wody, przy wodzie. )
Na wybrzeżu zachodnim jest wiele ulubionych kurortów jak dla przykładu Bodrum, Cesme czy Kusadasi. Ich obrazy dopełnione są zatokami i wspaniałymi plażami, gajami piniowymi i oliwnymi.
Bodrum w czasach antycznych nazywało się Halikarnassos. Król Mausolos, który rządził tutaj w IV wieku p.n.e. wystawił na swoją cześć wielki grobowiec, z którego powstało nowe słowo – mauzoleum. Dzisiaj z tej budowli pozostały jedynie fragmenty, a bloki skalne posłużyły do budowy pałacu, który pozostał do dzisiaj niezniszczony i znajduje się w nim Muzeum podmorskiej archeologii.
Izmir to trzecie pod względem wielkości miasto Turcji i miejsce urodzin Homera. Ma smutną historię, gdy w trzęsieniu ziemi i podczas I wojny światowej zginęło tutaj ponad 30 tys. osób.
Nad miastem dominuje wieża zegarowa z 1901 roku, która wznosi się na nabrzeżu
Kusadaki
To nadmorskie rybackie miasteczko stało się rajem dla turystów, a miejscowi starają się to wykorzystać. Wyrosło tutaj wiele nowych hoteli, sklepów i restauracji, a także przystań dla jachtów i wycieczkowe parowce. Wielu miejscowych oferuje kwatery w swoich domach. Dzięki bajecznemu położeniu, niedaleko wszystkich pięknych zabytków i przezroczystego morza, stało się częstym celem turystów, którzy wyjeżdżają stąd na wycieczki do Efezu i okolic.
Warto wybrać się na rejs po okolicznych wysepkach i zatoczkach. Ulubionym celem wszystkich odwiedzających i główną atrakcją jest grecka górzysta wyspa Chios, która leży zaledwie 10 km w linii prostej od Cesme. W porcie uwagę zwraca dobrze zachowany fort genueński z XIII w., w którym obecnie mieści się muzeum. W tym regionie bowiem miały miejsce niezliczone wydarzenia mitologiczne, możemy poczuć tu ducha przeszłości i podziwiać prawie na każdym kroku pozostałości starożytnych miast.
Cesme
Łagodny klimat krainy wiatru Wielkim atutem Cesme jest to, że tutaj zawsze czuć odświeżającą, przyjemną bryzę znad morza i nawet w najbardziej upalne dnie nie odczuwa się wysokiej temperatury. To także sprawia, iż tutejszy klimat jest idealny do uprawiania sportów wodnych.
Alacati – mekka dla windsurfingowców Ok. 15 km od Cesme znajduje się słynna w całym świecie, miejscowość Alacati, będąca mekką windsurfingowców. Miejscowość położona nad bezpieczną, płytką zatoką o szerokości 400 m i 500 m długości jest idealnym miejscem nie tylko dla zaawansowanych, lecz także doskonale nadaje się do nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Silne wiatry w połączeniu z płytką zatoką sprawiają, że jest to fantastyczne miejsce do uprawiania tego sportu. Zatoka przyciąga również miłośników innego popularnego sportu – kitesurfingu. Znajdziemy tu bazy i kluby wind- i kitesurfingowe, przy których funkcjonują sklepy, wypożyczalnie sprzętu oraz 6 szkół surfingowych. Raj dla podniebienia W przeciwieństwie do Morza Śródziemnego, Morze Egejskie obfituje w ryby i owoce morza. Właśnie na półwyspie Cesme znajduje się wiele miejscowości słynnych ze znakomitej kuchni rybnej, gdzie wszystko jest świeże, pachnące i stanowi prawdziwą ucztę dla podniebieni
Ceny
Ceny żywności i napojów mogą się znacznie różnić od miejsca zakupu – mniejsze sklepiki bywają tańsze niż duże supermarkety. Najwyższe ceny są w restauracjach.
- Woda 1,5 l (su) 1 - 2 YTL
- Piwo – 0,33-0,5l (bira) 2 - 3 YTL
- Chleb (ekmek) 1,5 YTL
- Mleko (süt) 1 - 2 YTL
- Masło (tereyağ) 1 - 2 YTL
- Jogurt 4ks (yoğurt) 2 – 4 YTL
- Kiełbasa 1kg (salami) 17 YTL
- Oliwki 1kg (zeytin) 7 YTL
- Obiad (öğle yemeği) 10 YTL
- Kolacja (akşam yemeği) 10 YTL
Wymiana i Sposoby Płacenia
Pieniądze można wymienić w punktach wymiany lub w bankach. Takie punkty znajdziemy w recepcjach hotelowych, ale przeliczniki bywają mniej korzystne. Najlepiej jest wymieniać pieniądze w punktach na terenie miasta.
W Turcji można płacić również w euro i dolarach amerykańskich. Jeżeli zdecydujemy się na liry, to lepiej jest wymieniać te pieniądze w drobnych ilościach, gdyż miejscowa waluta poza Turcja nie ma wartości. W przypadku zwrotu waluty na miejscu, warto mieć przy sobie dowód jej wcześniejszej wymiany.
Z kart płatniczych możemy korzystać przede wszystkim w hotelach wyższej kategorii, niektórych restauracjach oraz płacić za niektóre usługi. Miejscowe bankomaty wypłacają pieniądze w lirach i często są awaryjne, szczególnie poza centrum miast.
Z tego powodu zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki na nieoczekiwane wydatki (wycieczki, pomoc lekarską, leki, niezbędne zakupy itp.).
Czeki podróżne można zrealizować jedynie w bankach.