Oszczędź zużycie wody aż o 50%. Prosty sposób.
Artykół ten powstał z myślą o jachtach, lecz najbardziej sprawdzi się jednak w domu.
Wszystko zależy jednak od ciśnienia wody jaką masz w instalacji. Perlatory są dostosowane do ciśnienia jakie mamy w sieci wodociągowej ok 2 atm. Nie na każdym jachcie się to sprawdzi. W domu zawsze.

Jeżeli w domu masz “sitko” w baterii, to przeważnie nie jest to perlator, tylko zwykły fabrycznie montowane “sitko”. Wygląda podobnie ale nie daje oszczędności.

Wymiana sitka na prawdziwy perlator zajmuje 5 minut pracy i ok.30 zł inwestycji.
Standardowe gwinty, Wykręcasz jedną końcówkę i wkręcasz nową.

Dzięki temu woda lejąca sie z wylewki jest napowietrzona, delikatna, o gęstym strumieniu i co najważniejsze. Dzięki temu zmniejsza się jej zużycie o połowę.
Biorąc pod uwagę, że standardowo z kranu leje się ok 60 litrów na 10 min, zysk jest niebagatelny.
Na pewno warto je założyć wszędzie tam, gdzie używasz wody ciągłym strumieniem i często np do golenia, mycia naczyń itp.
Jak założysz do wanny, to mały sens, bo żeby ją napełnić będziesz czekał dwukrotnie dłużej.
Po prostu wykręć końcówkę kranu i wkręć nową. Właśnie specjalną końcówkę nazywaną perlatorem. Kupisz w każdej Castoramie. W domu też powinieneś takie zamontować. 



Spienia wodę, dzięki czemu leje się woda z powietrzem. Dlatego wody wylewa się mniej. Dodatkowo ma ona większą objętość, jest delikatniejsza w dotyku, ma uregulowany strumień i nie chlapie.

Test

Odkręć kran i lej do dużego garnka przez minutę.
Wymień końcówki i sprawdź ile wody wyleje Ci się w tym samym czasie.

Perlator 
To coś, co wkręca się do wylewki. Montuje się na końcu wylewki, kranu w miejscu już istniejącej fabrycznej wkręconej końcówki. Zwiększa optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Niektóre perlatory zamiast metalowej siateczki zakończone są elementami plastikowymi lub silikonowymi. Zakończenia silikonowe umożliwiają łatwiejsze usuwanie osadu kamiennego powstałego po przepływie przez perlator twardej wody. 
Dodatkowo perlator ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu nie rozpryskuje się ona na boki, np. podczas mycia rąk.


Zasada działania
Na wypływającą przez perlator wodę wywierane jest podciśnienie, które powoduje zasysanie powietrza przez drobne otworki i mieszanie ich z wodą. W rezultacie otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które z jednej strony ograniczają ilość przepływającej wody, a jednocześnie powodują zwiększenie objętości strumienia.

Na jachcie możesz uzyskać inną oszczędność, bo wszystko zależy od  ciśnienia wody, jakie będziesz miał w instalacji.



  Kliknij i zaputaj o czarter  jachtu dla siebie.

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}