Chorwacka kuchnia, zwłaszcza z rejonów nadmorskich, rozwijała sie w oparciu o zdrowe, naturalne składniki, przygotowywane w tradycyjny sposób. Główne potrawy to warzywa przygotowane w oliwie z oliwek, owoce morza i ryby, baranina i kozie sery oraz towarzyszące posiłkom wino. Warzywa gotuje się w małej ilości wody z dodatkiem oliwy z oliwek i szczyptą aromatycznych ziół i przypraw. Ryby dusi się, gotuje lub piecze na grillu. Mięso, zazwyczaj baraninę lub jagnięcinę, piecze się na rożnie aby uzyskała prawdziwy smak.

Zamawiając posiłek w restauracji, należy pamiętać, że podawane porcje są olbrzymie. Przeważnie zamawiamy z przyzwyczanejnia przystawkę, zupę/drugie danie i deser.... gwarantuję, że często po przystawce już będziecie pełni. Dlatego dobrze jest o tym pamiętać, bo jak nie to zabierzemy resztę posiłku na wynos.

W miejscowościach turystycznych / nadmorskich nie ma problemu by się porozumieć w restauracji. Kelnerzy mówią we wszystkich językach świata. Menu jest w języku angielskim, niemieckim, włoskim, rosyjskim. Często są też zdjęcia gotowych potraw.

Poniżej najważniejsze i najczęściej używane nazwy i nazwy potraw z którymi spotkacie się w restauracji.

Jelovnik - Jadłospis
Hladna predjela - zimne przekąski
Juha - zupa
Glavna jela - dania główne
Domace - domowe
Picia - napoje
Wino białe - Bjelo vino
Wino czerwone - Cerno wino
Wytrawne - suche
Prosek - słodkie wino deserowe

Leso - Gotowane
Prżeni - Smażone
S peka - Pieczone/z pieca -taki tradycyjny Chorwacki odpowiednik naszego piekarnika

Zupa - Juha
Riba - ryba
Tuna - tuńczyk
Orada - Dorada
Brancin - Brancin - dorada i brancin, to bardzo smaczne , najpopularniejsze ryby chorwacji tzw ryba I clasa.
Skoljke - małże
Hobotnica - ośmiornica
Lignje - kalmary
Skampi/Kozice - krewetki
Skoljke - muszle
Jastog - Homar
Gavuni - malutkie rybki smażone w całości jako przegryzka do piwa, ichniejsze chipsy
Plodovi mora - owoce morza

Caj - herbata
Kava - kawa
!! Bjela kava - kawa z mlekiem - bardziej przypomina nasze late
!! Kava z mljekam - kawa ze śladem mleka lub pianką


Kolaci - ciasta
Palacinki -
naleśniki
Sladoled - lody


Rajcica - pomidory
Kupus - kapusta
Slaga - bita śmietana
Cesnak - czosnek
Sol - sól
Papar - pieprz
Paprika - papryka
Secer - cukier

Svinjetina - wieprzowina
Govedina - wołowina
Brodet - gulasz
Raznijci - szaszłyk
Teljetina - cielęcina
Janjetina - jagnięcina
Piletina - mięsko z kurczaka
Odojak - mały prosiak pieczony w calości

Riżot- rizotto
Spagetti - spagetti
Krumpir - ziemniak
Prażeny krumpir / pomfrity - frytki
Njoki - kluseczki/kopytka
Kruch - chleb
Senf - musztarda
Keczup - keczup
Ajvar - pasta z bakłażanów i papryki
Salat - sałatka. Na Chorwacji nie ma pojęcia w naszym rozumieniu dania sałatka, typu grecka, nicejska itp. Mix salat, to po prostu pokrojona kapusta, pomidor, ogórek i sos vinegret.
Bliva - to burak liściowy. Mangold/kapusta rzymska/ burak szpinakowy. Rośłina jednoroczna uprawiana dla liści. Zielone warzywo bardzo chętnie jadane na Chorwacji. W Polsce praktycznie się go nie spotyka. Rośnie w regionie dalmatyńskim i tam najczęściej jest podawana.Podawana na ciepło z kawałkami gotowanych ziemniaków. Coś w smaku a'la młoda kapusta lub odrobinę szpinak.Bardzo smaczne. Smażone /prżeni/na oliwiez dodatkiem czosnku. Lub gotowane /leso/ z ziemniakami pokrojonymi w kostkę. Idealny dodaek do potraw mięsnych i ryb.

Masliny - oliwki
Ulje - olej
Maslinowy ulje -
olej z oliwek

Ser - Syr
Pohani syr/ prażeny sir -
ser panierowany.
Svježi sir – tłusty biały ser
Paški sir – twardy owczy ser – nazwa od wyspy Pag, gdzie owce jedzą trawę i zioła, stąd jego unikalny smak.
Burek – cienkie ciasto (jak na strudel) nadziewane serem – od siralub z mięsem – po mięsa pieczone w piekarniku.

 

int-chorw-151

Tak można podać ośmiornicę na jachcie. Zobacz co i jak jadamy na rejsie.

Lignje
Lignje na żaru - kalmary z grilla
Lignje prażene - kalmary smażone i panierowane w cieście, w krążkach a nóżki osobno
Punjene lignje – faszerowane kalmary
Hobotnica
Hobotnica salad - sałatka z ośmiornicy w kawałkach z ziemniakami, sałatą, cebulą


zobacz Alfabet Kulinarny Chorwacji

 



Jeśli odwiedzisz północną część Adriatyku, musisz koniecznie spróbować specjału Istrii - szynki Pršut, suszonej na wolnym powietrzu w czasie wiatru Bura. Kolejnym lokalnym przysmakiem są wieprzowe kiełbasy grillowane lub gotowane w winie, choć najbardziej znaną potrawą jest zdecydowanie Maneštra, czyli gęsta zupa warzywna z kawałkami suszonego mięsa. Ten region obfituje również w specjały z ryb i owoców morza. Słone, smażone sardynki, sałatki z małż, świeże grillowane lub gotowane ryby oraz Kvarnerskie krewetki to ulubione potrawy sąsiednich Włochów, którzy często przyjeżdżają tu na weekendy. Różne makarony i rizotto serwowane w oliwie z oliwek z lokalnymi truflami, najwyżej cenionymi grzybami o wspaniałym aromacie, i z delikatnymi szparagami, to tylko fragment bogactwa kulinarnego w jakim możesz smakować odwiedzając te rejony.

Tradycyjne istryjskie desery są proste i skromne, dzięki czemu są doskonałym ukoronowaniem wybornych lokalnych posiłków. Fritule trochę przypominające nasze pączki, to ulubiony deser zimowy, a pinca to tradycyjna potrawa wielkanocna składająca się z ciasta i jabłek. Gotowane lub grillowane słodkie ravioli to przysmak, którym możesz delektować się przez cały rok.

Kuchnia dalmatyńska jest mniej aromatyczna i lżejsza niż istryjska. Bogato używa się świeżych, lekko gotowanych owoców do dopełnienia i ozdoby dań takich jak: grillowana ryba, zupa rybna, ośmiornica, ostrygi ze Stonu, krewetki i małże „na buzaru” (duszone), „pašticada” z kluskami (znana także jako dalmatyński gulasz), pieczone marynowane w rozmarynie mięso, czy sławny ser Pag. To niektóre z dań, które każdy pokocha. Oliwki - świeże lub słone - to także nieodzowne składniki dalmatyńskiej kuchni, podobnie jak oliwa z oliwek.

Typowy dalmatyński deser to przyjemność wynikająca z prostoty. Najbardziej typowymi składnikami są śródziemnomorskie owoce, suszone figi, rodzynki, migdały; miód, szeroko znany przysmak z Dubrownika - rožata, czyli karmelowy pudding z jajek, a także chleb imbirowy z wyspy Hvar.

Doskonałym dopełnieniem dobrego posiłku lub jego przedsmakiem jest wspaniałe lokalne wino. Winorośl uprawiana na Chorwackim wybrzeżu, podobnie jak w całym regionie Morza Śródziemnego, to roślina, która wymaga ciężkiej pracy, wiedzy i szacunku. Pierwsze winnice na tym obszarze były założone przez antycznych Greków. Wino z ich kolonii zwanej Issa (wyspa Vis) było uznawane za najlepsze w całym antycznym świecie. Popularyzacja produkcji wina miała miejsce w czasach starożytnego Rzymu za sprawą żołnierzy, którzy przynosili ze sobą ziarna i zakładali winnice. Urodzajna gleba i dostatek słońca zaowocowały w wyjątkowej jakości wina, które szybko zyskało popularność i było eksportowane do najdalszych zakątków Imperium.

Wielki podróżnik i uwodziciel Giaccommo Casanova napisał w swych słynnych wspomnieniach, że zdarzyło mu się pić „fantastyczne wino refošk” w Istrii. Żadni podróżnicy, arystokraci, czy poszukiwacze przygód, podczas swych przygód nad Adriatykiem, nie potrafili oprzeć się urokowi istryjskiego i dalmatyńskiego wina.

Winogrono i wino to nieodłączne elementy historii i teraźniejszości tego dlamatyńskiego regionu, w którym na zróżnicowanych klimatycznie i geograficznie obszarach piastuje się winorośl, dającą całą gamę różnych gatunków i smaków wina. Białe istryjskie wino Malmsey stanowi wspaniałe dopełnienie szerokiej grupy potraw z owoców morza. Teran to czerwone wino o rubinowym kolorze, którego właściwości zdrowotne są powszechnie znane, a które doskonale nadaje się do mięsa, gulaszów i dziczyzny. Zlačani Muscat z Istrii, charakteryzujący się intensywnym aromatem dzikich goździków, pasuje do słodkich, wyrafinowanych dań, takich jak dalmatyński Prošek, który, dzięki intensywnej woni, zapewni niezwykłe doznania każdemu koneserowi. Odnowiony gatunek Plavac z wyspy Hvar to niezastąpione wino do przygotowywania potraw i dodatek do koziego sera. Jego przyjemna wytrawność i wyróżniający się bukiet stymulują każde podniebienie. Miasto Primošten słynie z wina Babić, a prawdziwe „winne zagłębie”, jakim jest półwysep Pelješac, oferuje znane wina występujące pod nazwami Postup, Dingač, Kneževo czy Carsko.

Winne szlaki Adriatyku, doprowadzą Cię do odkrycia piwnic, w których łagodne wina produkuje się według odwiecznych, tradycyjnych receptur. Swój ulubiony gatunek możesz zabrać ze sobą i podarować przyjaciołom jako pamiątkę niezapomnianych wakacji.

ZOBACZ ALFABET KULINARNY CHORWACJI

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}