Delfiny na Chorwacji.

Spotkanie z delfinem na morzu to coś, o czym marzy każdy. Prawdziwe dzikie delfiny, a nie te hodowane dla turystów są tym, co podnosi ciśnienie i emocje każdemu a spotkanie z nimi na długo pozostaje w pamięci.
Takie spotkanie zaczyna się zawsze od gromkiego okrzyku "DELFINY" :)))

Osoba, który pierwsza zauważy coś na wodzie, co na początku nie wiadomo czym jest... Najpierw chwilę się wacha i  zastanowia. Krzyknąć, nie krzyknąć... ciężko oczom uwierzyć w to co widzą. Widok wynurzającego się grzbietu delfina jest tak niespotykanym i niesamowitym wydarzeniem, że dopiero po chwili dociera do nas prawda. Potem następuje gromki okrzyk DELFINY, który wszystkich stawia na nogi...
 

Kilka ciekawostek o delfinach:
Czy wiesz, że delfin widzi na zielono ?

Gdzie występują delfiny na Chorwacji?
Jest kilka rejonów, gdzie można je spotkać. Przeważnie pływają dużymi stadami lub jak delfiny butlonose w grupach rodzinnych. Samiec zawsze z przodu a samice z młodymi z tyłu. Delfin jest ssakiem i dlatego płynie zawsze na powierzchni. Wynurzając się, zaczerpują powietrza przez otwór znajdujący się na tyle głowy.

Jak oddycha delfin ?
Delfin w przeciwieństwie do ryby oddycha powietrzem. Żeby się nie udusić, musi wypłynąć spod wody co 15 minut.

Jak śpią delfiny ?
Delfin jak śpi, to unosi się pod powierzchnią. W czasie snu jest zanurzony na około 50 cm i bez przebudzenia wynurza się co 30 sekund na powierzchnię, by zaczerpnąć oddechu.

Język delfinów
Delfiny posiadają swój język. Porozumiewają się, wydając wiele rodzajów dźwięków. Służą one min w momentach, kiedy delfin jest w tarapatach. Wtedy to woła inne delfiny by przyszły mu z pomocą i np. odpędziły drapieżnika, by zaatakowany delfin mógł wypłynąć na powierzchnię, by się nie udusić.

Dlaczego delfiny wyskakują z wody ?
Delfiny często wyskakują z wody. Jak pokazują badania, oprócz cech rozrywkowo zabawowych wywodzi się to z ich instynktu łowieckiego. Wyskakując z wody, mogą się rozejrzeć czy gdzieś na horyzoncie nie ma stada ptaków. Stado ptaków jak piloci z samolotów wypatrują ławic ryb, a właśnie takich samych ławic poszukują delfiny.

Kiedy delfiny kończą zabawę ?
Zwykle z chęcią baraszkują koło jachtu, płynąc przy dziobie lub wyskakując z wody. Czasem jednak nie mają na to ochoty. Gdy chcą skończyć zabawę, odpływają, dając głębokiego nura. Można to rozpoznać po tym, że na wodzie pojawia się taki okrąg na wodzie, który w środku ma gładką wodę. (jak po wrzuceniu kamienia w wodę), z tym że wewnątrz jest ono gładkie. To znaczy, że odpłynęły i nie mają ochoty na zabawę.

Jak widzi delfin ?Delfin widzi ultra dźwiękami. Wysyła wiązkę ultradźwięków, te odbijają się od przeszkody i wracają. Dzięki temu delfin może z dużej odległości rozpoznać kształt, wielkość obiektu. Niestety widzi tylko kolor zielony. Natura dała mu tylko jeden rodzaj czopków w gałce ocznej, która tylko reaguje na kolor zielony.

Jak zaadoptować delfina...? i Ty możesz mieć swojego delfina kliknij TUTAJ

Dobre delfiny (Tursiops truncatus) zamieszkują morza świata, przy lądzie i daleko od lądu. Łatwo go poznać , po płetwie grzbietowej. Posiada ona wcięcia i blizny.

Delfiny butlonose, to te najbardziej uśmiechnięte i znane z telewizji i prasy.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}