Chorwacja - Karaiby Europy

Mapa drogowa i atlas

Informacje Ogólne, które troszkę sie zmieniają od momentu wejścia Chorwacji do UE.

Chorwacji zawdzięczamy krawat:
Chorwacja uznawana jest za ojczyznę krawatu. "Croat" w wielu językach oznacza krawat, a sama nazwa tego państwa "Croatia" zawiera w sobie to słowo. Legenda mówi, że kobiety przed kilkoma wiekami, żegnając swoich ukochanych wyruszających na wojnę, zakładały im na szyję chustki (wiązane na wzór krawata), aby przypominały im one dom i rodzinne strony a w ciężkich chwilach dodawały otuchy oraz podtrzymywały na duchu. Chusty te także symbolizowały wierność mężczyzn wobec żon. W XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej, chorwaccy żołnierze szczycili się mianem znakomitych wojowników, co w rezultacie przyczyniło się do tego, że w Paryżu utworzono elitarny oddział "La royal Croate", w którym służyli Chorwacji. Stacjonując we Francji, Chorwaci podbijali Europę a później świat ozdobą, którą sami nazywali "podgutnica" lub "podgutnjak" ("podszyjnik"). Wkrótce na całym świecie ozdoba ta zaczęła nosić nazwę "krawat"

Położenie geograficzne:
Chorwacja rozciąga się na południe od wschodnich krańców Alp na zachodzie po Kotlinę Panońską i brzegi Dunaju na wschodzie. Jej środkowa część obejmuje Góry Dynarskie a południowa Adriatyckie wybrzeże.

Powierzchnia: Powierzchnia lądowa to 56,542 km2, a powierzchnia wód terytorialnych wynosi 31,067 km2.

Populacja: 4,437,460 mieszkańców; większość obywateli stanowią Chorwaci; Ważniejsze mniejszości narodowe to Serbowie, Słoweńcy, Węgrzy, Bośniacy, Włosi, Czesi i inne.

Ustrój polityczny: Chorwacja to republika parlamentarna z systemem wielopartyjnym.

Język urzędowy i alfabet: Chorwacki, alfabet łaciński.

Strefa czasowa: Chorwacja znajduje się w strefie czasu środkowoeuropejskiego. Czas letni obowiązuje od pierwszej niedzieli marca do pierwszej niedzieli października.

Religia: Większość populacji, to katolicy.Pozostali w dużej mniejszości, to prawosławni, muzułmanie, protestanci.

Stolica: Zagrzeb (779,145 mieszkańców) - ekonomiczne, kulturalne, akademickie i komunicacyjne centrum kraju. Linia brzegowa: 5,835 km, z których 4,058 przypada na linię brzegową wysp i raf. Liczba wysp, samotnych skał i raf: 1,185; największymi wyspami są Krk oraz Cres; 50 wysp jest zamieszkanych. Najwyższy szczyt: Dinara: 1,831 metrów n.p.m.

Klimat: Chorwacja leży w dwóch strefach klimatycznych. Łagodny klimat kontynentalny, częściowo również górski, obejmuje większość obszaru lądowego. Na wybrzeżu dominuje klimat śródziemnomorski, z wymarzonym bilansem dni słonecznych - lato jest gorące i suche, zimy łagodne i wilgotne.
Średnia temperatura w głębi lądu wynosi: w styczniu od 0 do 2°C, w sierpniu od 19 do 23°C; Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi: w styczniu od 6 do 11°C, w sierpniu od 21 do 27 °C; temperatura wody waha się od 12°C w styczniu do 25°C w lecie.

Waluta: Kuna (1 Kuna = 100 Lip). Monety mają nominały 1, 2, 5, 10, 20 i 50 Lip oraz 1, 2, 5 i 25 Kun, banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1,000 Kun.
Obcą walutę można wymienić w bankach, kantorach, na pocztach, w biurach podróży, hotelach i kempingach.
Godziny otwarcia większości banków: od 7.00 do 19.00, w soboty do 13.00.

Karty kredytowe: Większość hoteli, restauracji, supermarketów i sklepów akceptuje karty typu American Express, Diners Club, Eurocard/Mastercard, Visa. Średni koszt kolacji i wina dla dwóch osób wynosi: 40 €

Kontakt z ambasadą:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
Krležin Gvozd 3
10000 Zagrzeb
tel. (0 385 1) 4899 444
fax (0 385 1) 4834 577, 4899 420

Informacja turystyczna:
Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej, Republiki Chorwacji
Chmielna 16 lok. 2
00-020 Warszawa
tel. 22 828 51 93
fax 22 828 51 90
e-mail: info@chorwacja.home.pl

Linki (otworzą się w nowym oknie)

Użyteczne informacje

Elektryczność: Napięcie sieciowe - 220V, częstotliwość 50 Hz.

Woda: Woda wodociągowa jest zdatna do picia na terenie całej Chorwacji.

Numer kierunkowy: Telefoniczny numer kierunkowy dla Chorwacji to +385 lub 00 385

Dokumenty w podróży: Paszport lub inny międzynarodowo uznawany dokument tożsamości.Granicę lądową można przekraczać na nasz dowód osobisty.Nie udało mi się dowiedzieć jak się to ma w samolocie tzn, czy można lecieć samolotem na dowód. Turyści mogą przebywać w Chorwacji do 3 miesięcy. Aby uzyskać więcej informacji: Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne Republiki Chorwacji lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chorwacji (telefon: +385 1 4569 964). Internet na Chorwacji w większości jest płatny HOT Spot. Polecam korzystanie z kart lokalnych operatorów wg aktualnych promocji. Dostęp do interntu na Chorwacji jest w kafejkach internetowych. Mobilny internet na Chorwacji obsługują karty największych operatorów takich jak T-Moblie lub VIP z wieloma odmianami typu sąsiedzi, heya czy inne.

Regulacje celne: Prawo celne odpowiada standardom Unii Europejskiej. Obce waluty można swobodnie wwozić i wywozić z terytorium państwa, a lokalną walutę chorwacką w wartości do 2045 €. Drogie, profesjonalne i techniczne przyrządy i urządzenia powinny być zgłaszane na granicy. Jeżeli przewozisz zwierzęta domowe, powinny one posiadać dokumenty potwierdzające szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Zwrot podatku VAT dla obcokrajowców: Turyści, którzy dokonali na terenie Chorwacji zakupu (poza paliwami) przekraczającego kwotę 67 € za rachunek, mogą zwracać się o zwrot podatku VAT ("PDV"). Przy zakupie sprzedawca zapewni kupującemu formularz PDV-P (na życzenie), który powinien być wypełniony i opieczętowany na miejscu. Przy opuszczaniu terytorium Chorwacji, rachunek musi być potwierdzony przez chorwackie służby celne. Zwrot w Kunach można otrzymać w ciągu 6 miesięcy od dnia zakupu. Można to zrobić na miejscu w sklepie lub poprzez przesłanie wypełnionego formularza i rachunku na adres sklepu. Należy podać numer konta, na które ma być dokonana wpłata zwrotu. W tym przypadku zwrot jest dokonywany w ciągu 15 dni od daty otrzymania dokumentów przez sklep. Służba zdrowia: Szpitale i lecznice znajdują się we wszystkich większych miastach, przychodnie i apteki we wszystkich mniejszych miastach. Zagraniczni turyści nie muszą płacić za usługi medyczne o ile między krajem, z którego pochodzą a Republiką Chorwacji została podpisana międzynarodowa umowa o świadczeniu usług medycznych. W przeciwnym razie, pacjenci są obciążani za usługę według cennika. W przypadku zagrożenia życia, chorwacka służba zdrowia może zorganizować transport powietrzny lub wodny, helikopterem lub motorówką.

Służby weterynaryjne: W Chorwacji istnieje sieć lecznic i praktyk weterynaryjnych. Informację uzyskasz na stronie: www.veterinarstvo.hr, e-mail: veterinarstvo@zg.tel.hr.

Święta państwowe:

Styczeń: 1 stycznia – Nowy rok
6 stycznia – Trzech Króli
Kwiecień: Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny
Maj: 1 maj – Święto Pracy
Czerwiec: Boże Ciało (ruchome)
22 czerwca – Dzień Antyfaszystowskiego Ruchu Oporu
25 czerwca – Dzień Państwowości
Sierpień: 5 sierpnia – Dzień Zwycięstwa i Narodowe Święto Dziękczynienia
15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia
Październik: 8 października – Dzień Niepodległości
Listopad: 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych
Grudzień: 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie

 

Godziny pracy: Sklepy i domy handlowe są zazwyczaj otwarte w godzinach od 8.00 do 20.00 a w soboty od 8.00 do 14.00 lub 15.00. Mniejsze sklepy są zamykane w soboty około południa. Wiele sklepów jest również otwartych w niedzielę, zwłaszcza w lecie, niektóre są otwarte całą dobę (w większych miastach). Urzędy i firmy państwowe są otwarte zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Poczta i telekomunikacja: Urzędy pocztowe są otwarte od 7.00 do 19.00, w soboty do 13.00. W lecie, w większych miastach niektóre urzędy pocztowe są otwarte do 22.00. Znaczki pocztowe można nabyć na poczcie i w kioskach z prasą.
Publiczne telefony działają jedynie na karty telefoniczne, które można nabyć na poczcie, w kioskach, hotelach i kompleksach turystycznych. Operatorzy sieci telefonii komórkowej: W Chorwacji działają trzej operatorzy GSM: VIPNET (numery rozpoczynające się cyframi 091), T-Mobile (numery rozpoczynające się cyframi 098 i 099) oraz Tele 2 (numery rozpoczynające się cyframi 095).

TV, radio i prasa: Cztery główne kanały telewizyjne to: 1 i 2 program HRT, Nova-TV oraz RTL. Państwowe radio nadaje kilka razy dziennie również w językach angielskim i niemieckim. Zagraniczne wydania dzienników, tygodników i miesięczników można nabyć w kioskach sieci "Vjesnik" oraz "Tisak".

Ochrona środowiska: Ochrona środowiska naturalnego jest zgodna z prawem europejskim. Jakość wody chorwackiego Adriatyku jest bardzo wysoka i spełnia normy europejskie. W razie wypadku lub zanieczyszczenia wody morskiej, skontaktuj się z Narodowym Centrum Ratownictwa Morskiego pod numerem 9155 (połączenie bezpłatne). W przypadku stwierdzenia zanieczyszczenia na lądzie, powiadom Narodowe Centrum Informacyjne pod numerem 01/4814 911. Aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące środowiska, wybierz numer: 01/6106 111.

Oficjalny organ rządowy: Ministerstwo Ochrony Środowiska, Planowania i Budownictwa, numer telefonu: 0800 200 037

Ochrona przeciwpożarowa: Upewnij się, że zrobiłeś wszystko aby zapobiec pożarom!
Nie wyrzucaj do śmieci łatwopalnych przedmiotów i substancji!
Jeżeli zauważysz ogień, poinformuj ludzi w okolicy oraz odpowiednie służby pod numerem telefonu - 93; postaraj się ugasić lub ograniczyć ogień zanim pojawi się straż pożarna, ale w żadnym wypadku nie narażaj siebie lub innych na niebezpieczeństwo!
Zwracaj uwagę na wszelkie znaki zakazujące wzniecania ognia i organizowania ognisk!
Jeżeli parkujesz samochód, upewnij się, że nie blokuje ewntualnego dojazdu służbom pożarniczym!

Ważne numery telefoniczne:
Pogotowie: 94
Straż pożarna: 93
Policja: 92

Pomoc drogowa: 987; hr987@hak.hr (Jeżeli telefonujesz spoza terytorium Chorwacji lub z telefonu komórkowego, użyj numeru +385 1 987)
Ogólna informacja: 981
Informacja o numerach telefonicznych: 988
Informacja o międzynarodowych numerach telefonicznych: 902

Prognoza pogody i warunki na drogach: 060 520 520
Informacja i pomoc drogowa:Chorwacki Klub Motoryzacyjny (HAK), numer telefonu: 01 4640 800

Chorwackie anioły: Projekt Chorwackiej Izby Turystyki zapewniający odwiedzającym informację turystyczną przez telefon. Jednolity numer telefoniczny dla całej Chorwacji to: 062 999 999 (z zagranicy wybierz, dial: + 385 62 999 999). Ten serwis jest dostępny w językach Chorwackim, Niemieckim, Angielskim i Włoskim w okresie od 1 kwietnia do 1 października. Poza sezonem linie czynne są w godzinach od 9.00 do 17.00 (jeden "anioł" na każdej zmianie), a w sezonie od 8.00 do 16.00 i od 16.00 do 24.00 (dwa "anioły" na każdej zmianie).

Informacje radiowe w językach obcych (w sezonie): Na programie 2 Chorwackiego Radia, poza regularnymi informacjami w języku chorwackim, Chorwacki Klub Motoryzacyjny (HAK) podaje raporty o ruchu drogowym po angielsku, niemiecku i włosku razem z informacjami dla żeglarzy kilka razy dziennie.
Poza tym, co godzinę nadawane są na programie 2 raporty o ruchu drogowym z następujących stacji radiowych: Bayern 3, Ö3, RAI Uno, Brytyjskiego Virgin i Czeskiego Radia. W ciągu dnia informacje o stanie morza nadawane są w językach chorwackim i angielskim.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin