Na tej trasie czeka na nas nie tylko żeglarska przygoda pod pełnymi żaglami. Odwiedzimy tajemniczą wyspę VIS nazywaną bramą Adriatyku. Malownicza wyspa odcięta od świata przez ponad 50 lat kusi urokiem miejsca do którego turyści docierają dopiero od niedawna.

Wspaniałe trasy widokowe. Winnice i pasjonująca historia od starożytnego Rzymu aż po najnowsze czasy czynią z niej unikalną perłę, którą trzeba zobaczyć.

To tutaj od 1944 roku w jaskini mieszkał Tito, organizując pierwsze spotkania komitetu partii, na których omawiali powstanie nowej Jugosławii.

Wyspa była zamkniętą strefą wojskową aż do 1992 roku. Tu znajduje się najtajniejsze miejsce byłego Układu Warszawskiego - schron nuklearny. W razie konfliktu mieli być do niego przewiezieni najważniejsi przywódcy bloku wschodniego.

To stąd była kierowano ostatnią wojną Serbsko-Chorwacką. Bunkry dla łodzi podwodnych, podziemia i tunele, to tylko niektóre atrakcje wyspy. Wyspę zwiedza się skuterem, po drodze odwiedzając winnice, gdzie ręcznie produkuje i butelkuje się wina z prawdziwych winogron. Targ rybny, mała plaża, restauracje na deptaku przy marinie dopełniają całości, tworząc miejsce w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Z wyspy VIS jest tylko 30 minut na wyspę Bisevo, gdzie można zobaczyć słynną Błękitną Grotę, miejsce które na zdjęciach wygląda tak samo jak w rzeczywistości bez potrzeby obrabiania w Photoshopie.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}