Przepisów na owoce morza jest bardzo dużo w internecie. Tutaj zamieszczamy tylko te przepisy które znamy i mamy przetestowane. Jeżeli masz jakiś swój, podziel się z nami i umieścimy go tutaj. Po prawej stronie w artykułach powiązanych poczytasz więcej.
Co jeść, porady i przepisy

Zacznę od najpopularniejszej a zarazem bardzo ekskluzywnej potrawy jaką jest Langusta. Jej delikatne i lekko słodkawe mięso czyni tą potrawę bardzo wykwintną i z pewnością wielu wam przypadnie do gustu.
Zanim napiszę o przepisach, to krótko o tym jak ją jeść.

Możemy się spotkać z różnymi sposobami serwowania langusty, a każdy z nich zmusza nas do innego sposobu jedzenia. Pierwszy z nich to skorupiak w całości. Ten sposób podania zmusza nas do nieco większego wysiłku. Do zmiażdżenia stosunkowo twardej skorupy używamy odpowiednich szczypiec nieco przypominających dziadka do orzechów. Z tak rozłupanej langusty delikatnie wydłubujemy mięso za pomocą specjalnie przygotowanego widelca.

Najczęstszym sposobem podawania langusty jest skorupiak przecięty na pół wzdłuż. To trochę ułatwia sprawę jedzącemu, gdyż nie musi męczyć się z miażdżeniem skorupy. Wystarczy specjalnym nożem i widelcem wydobyć mięso z przepołowionej części.

Jeśli sami przygotowujemy ucztę z langustą w roli głównej, powinniśmy pamiętać o dołączonej do każdego nakrycia miseczce z lekko ciepłą wodą, plasterku cytryny i talerzyku na odpadki. Woda i cytryna pozwoli nam oczyścić palce, którymi pomagaliśmy sobie przy jedzeniu skorupiaka.

Langusta to stosunkowo duży skorupiak morski zaliczany do owoców morza. Osiąga wielkość nawet do 8 kg i 60 cm długości. Najsmaczniejsze są nieduże okazy, ważące do 2 kg. Nie posiada szczypiec, ma czerwono – fioletowy pancerz pokrywający odwłok. Skorupiak ten posiada 5 par odnóży. Żywi się innymi skorupiakami. Występują w czystych wodach Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Langusty są naturalnym wskaźnikiem czystości wód. Często zasiedlają dna morskie w pobliżu raf koralowych.

Przeczytaj: Jak przygotować owoce morza z grilla?

Przyrządzanie Langusty
Langustę przyrządza się podobnie jak homara. Jej mięso jest jednak bardziej słodkie. Mięso jadalne znajduje się na odwłok. Jest delikatne, białe i niezwykle smaczne. Langusty podobnie jak homary podajemy przekrojone wzdłuż korpusu. Świetnie sprawdzają się smażone, gotowane, a także jako mięsny dodatek do zup i sałatek. Przetarte to doskonały składnik sosów i kremów. Najczęściej poddajemy ją gotowaniu lub parowaniu w czasie nie dłuższym niż 12 min. Jeśli korzystamy z gotowego mięsa, przygotowanie skróci się do 2- 3 min. Mięsa nie możemy przyrządzać dłużej bo straci swój smak i strukturę, stanie się twarde i gumowate. Langustę, począwszy od głowy zanurzamy we wrzątku. Gdy zostanie rozmrożona, należy ją natychmiast ugotować. Po ugotowaniu natomiast możemy ją przechowywać w lodówce przez dobę.

Prosty przepis na Langustę
Składniki: mrożona (oczyszczona i ugotowana wcześniej) Langusta, słodka śmietana, masło czosnkowe, surowy ogórek, marchewka, seler, cykoria, papryka, kalafior, natka pietruszki, szafran, estragon, sól.

Sposób przygotowania:
Gdy langusta już się częściowo rozmrozi, należy wyprostować jej szyjkę i natrzeć masłem czosnkowym. Następnie układamy ją grzbietem do dołu w głębokiej blasze. Doprawiamy estragonem, solą i natką pietruszki i wstawiamy do gorącego piekarnika. Pieczemy 20 min. W trakcie często skrapiamy wodą.

Po upieczeniu musimy przekroić szyjkę wzdłuż i bardzo delikatnie wyjąć z niej mięso. Należy uważać, żeby nie naruszyć skorupy. Wyjmujemy langustę w całości i układamy na podgrzanym talerzu. Obok umieszczamy mięso pokrojone w plastry.
Do sosu z pieczenia dodajemy śmietanę i pół łyżeczki szafranu. Podajemy w sosjerce na gorąco. Jemy z wcześniej przygotowanymi surowymi warzywami. Danie dobrze będzie się komponować także z ryżem czy pieczywem francuskim.

Zobacz także: Jak przyrządzić kraba?

Langusta z piekarnika
Składniki: ok. 1 kg langusty, 50 dag mąki, 2 łyżki oleju, szklanka białego wytrawnego wina, gałązka rozmarynu, sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania: Kroimy langustę na pół wzdłuż. Wyjmujemy jelito (ciągnie się od ogona do tułowia). Myjemy langustę pod bieżącą wodą, a następnie suszymy na papierowym ręczniku. Tak przygotowanego skorupiaka oprószamy delikatnie mąką i wkładamy do rondla, w którym podgrzaliśmy olej. Mięso solimy, posypujemy świeżo zmielonym pieprzem i smażymy ze wszystkich stron. Dodajemy rozmaryn, zalewamy winem. Wstawiamy do piekarnika (temperatura 180 st. C.). Pieczemy 10 min, podajemy gorącą.



Łosoś po polsku, grillowany z sosem grzybowym

Śwież podgrzybki, pyszna ryba i kolacja gotowa :)

Składniki:

Kilka(naście) świeżych podgrzybków

Filet z łososia (taka porcja jaką potrzebujemy)

1/2 szklanki bulionu warzywnego

łyżka gęstej śmietany

Pieprz cytrynowy, pieprz czarny, sól, ziele angielskie i liść laurowy

Łososia czyścimy, przyprawiamy solą i pieprzem cytrynowym i odstawiamy

Grzyby czyścimy, kroimy na kawałeczki, moczymy dwukrotnie zmieniając wodę (około 15 minut), osuszamy delikatnie i wrzucamy na patelnię z odrobiną oliwy. Dusimy na małym ogniu, po 10 minutach dodając bulion, ziele i listek dalej dusimy (grzyby dodatkowo puszczą swój sok)

Kiedy sos zgęstnieje i zredukuje się o połowę dodajemy łyżkę śmietany, odrobinę soli i pieprzu do smaku i jeszcze chwilę gotujemy.

Łososia układamy na rozgrzanej patelni skórą do góry i grillujemy na małym ogniu.

Następnie przewracamy na stronę ze skórą i zakrywamy folią aluminiową aby łosoś nie zrobił się suchy

Jeśli trzeba można rybę kilka razy przełożyć aby była dobrze upieczona.

Przed podaniem zdejmujemy folię i podpiekamy na chrupiąco

Łososia podajemy z sosem grzybowym i np pieczonymi ziemniaczkami.

autorka przepisu Monika

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}