Parki Narodowe i Ekologia

Chorwacja zalicza się do ekologicznie czystych obszarów, i chodzi tu zarówno o powietrze, wodę i morze. Dokładnie z tego powodu, Chorwacja była dla tych, którzy chcą spędzić swoje wakacje wśród nietkniętej przyrody, żeglować i pływać w krystalicznie czystym morzu, naturalnym wyborem
Na wybrzeżu Chorwacji istnieją aż cztery parki narodowe.

Adriatyk wyróżnia się różnorodnością swego naturalnego bogactwa. Biologiczna i krajobrazowa wyjątkowość tego obszaru ukazuje się nam poprzez bogatą florę i faunę a także poprzez liczne endemiczne gatunki, jak na przykład

Rozkoszować się zapachami i dźwiękami nieskażonej natury można na każdej wyspie, ale natura to także ważny czynnik dla naukowego, kulturalnego, historycznego, ekologicznego i turystycznego znaczenia Chorwacji. Ponad 7.5% powierzchni Chorwacji stanowi obszar chroniony parkami narodowymi lub rezerwatami. Istnieją plany podwojenia tego obszaru, ale sam fakt że tak ogromne przestrzenie chronione znajdują się w sercu Europy jest bardzo pozytywny i napawa nadzieją.

Park Narodowy Brijuni
Brijuni to 14 wysp objętych, wraz z otaczającym obszarem, pełną ochroną w roku 1983, kiedy to ustanowiono na tym obszarze park narodowy. Z roślin i zwierząt tradycyjnie występujących na tym obszarze, najlepiej zachowała się makia (zimozielone podszycie) oraz niektóre gatunki ptaków, jak rybołówka zwyczajna i mewa. Ta grupa wysp odgrywa także istotne znaczenie w corocznych migracjach ptaków, stanowi bowiem dogodny i bezpieczny przystanek. Na wyspie znajdują się, ulokowane wśród natury, ogrody zoologiczne oraz park safari, pełen egzotycznych zwierząt i wartościowych kulturalnych pozostałości z czasów rzymskich i bizantyjskich.


Park Narodowy Krka
Spośród wszystkich rzek chorwackiego Karstu, najpiękniejsza jest bez wątpienia rzeka Krka. Na większości jej długości i otaczającego obszaru ustanowiono park narodowy. Znajduje się tu niezliczona ilość wodospadów, z których na największą uwagę zasługują kaskady Skardin oraz Roški. Pomiędzy tymi wodospadami część rzeki tworzy jezioro, na którym znajduje się wysepka Visovac ze swoim atrakcyjnym franciszkańskim klasztorem.




Kornaty
Archipelag Kornati, znajdujący się w północnej Dalmacji, to najbardziej "poszarpana" grupa wysp na całym obszarze Morza Śródziemnego. Ze względu na wyjątkowe piękno krajobrazu, fascynującą geomorfologię, ogromnie urozmaiconą linię brzegową, a przede wszystkim ze względu na różnorodność biologiczną morskiego ekosystemu, obszar ten został objęty ochroną poprzez ustanowienie parku narodowego w 1980 roku.




Park Narodowy Miljet
Mljet to najbardziej wysunięty na południe skrawek Chorwacji, który z powodu rosnących na nim bujnych sosnowych lasów, nazywany jest zieloną wyspą.
Park narodowy Mljet rozpościera się nad zachodnią częścią wyspy, uważaną przez wielu za jedno z najpiękniejszych miejsc na Adriatyku. W parku znajdują się dwie szerokie zatoki o bardzo wąskich ujściach, nazywane "jeziorami". Veliko i Malo Jezero dzięki swym czystym wodom, zapewniły schronienie meduzie Aurelia, będącej najstarszym gatunkiem meduzy na świecie. Park daje także schronienie fokom z gatunku Monachus monachus, które są wyjątkowo rzadkie na całym obszarze Adriatyku i Morza Śródziemnego.

Wiele innych, nietkniętych wysp ma do zaoferowania swoje szczególne walory. Nie dociera tam tętno życia miasta ani hałas samochodowych klaksonów. Pojazdy mechaniczne nie są powszechne, dzięki czemu powietrze wolne jest od zapachu spalin.
Wszystko jest tu naturalne: jedzenie przygotowuje się ze świeżych lokalnych produktów a wino z gron zebranych w miejscowych winnicach.
Naturalne dziedzictwo wysp to błogosławieństwo dla Chorwacji i podstawa zdrowego stylu życia ich mieszkańców, ale także możliwość znalezienia dobrej pracy. Wyspy to również podstawa turystyki, gdzie wyspy ze swoją doskonale zachowaną przyrodą stanowią główną atrakcję. Z tego powodu ochrona, zachowanie natury w doskonałym stanie oraz rozważne korzystanie z ekologicznego bogactwa powinny stanowić główną troskę nie tylko władz i mieszkańców, ale również wszystkich odwiedzających te przepiękne zakątki.

Organizacje państwowe i inne prywatne inicjatywy dbają o zachowanie i ochronę środowiska naturalnego Adriatyku. Projekt ochrony delfinów, jest prowadzony na wyspie Lošinj.
Zarówno finansowe wsparcie jak i "adopcja" delfinów, pomogły powstrzymać proces ginięcia tych wspaniałych zwierząt. Na sąsiedniej wyspie Cres, w miasteczku Beli, zbudowano schronienie dla ptaków „Bijeloglave supove”, bardzo rzadkiego gatunku, który jest bliski wyginięcia. Grupa aktywistów skupiona w ruchu „Lijepa Naša” (Między innymi) pracuje nad projektami „Błękitna Flaga”, „Zielona Flaga” oraz „Eco-Szkoła”. Błękitna flaga reprezentuje dobrze zachowane, bezpieczne i przyjemne miejsca przeznaczone na wakacyjny odpoczynek, zabawę i rekreację. Dobrze rozwinięte struktury zarządzania obszarem nadmorskim mają sprzyjać rozwojowi turystyki. Wywieszona na plaży lub w marinie błękitna flaga oznacza, że turystyka w regionie jest wspierana dbałością o doskonałą obsługę turystów, regularnym oczyszczaniem morza i wybrzeża, wyposażaniem i sprzątaniem plaż. W tym roku na chorwackim wybrzeżu zostanie rozwieszonych 98 takich flag.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}