Na Walentynki i nie tylko.
Zobacz jak zrobić miłą walentynkową niespodziankę swojej walentynce nie tylko tego dnia ... oraz poznaj tajemnicę najlepszego ciasta na pizzę.

Zobacz film

 

Pizza na jachcie w piekarniku. Z tego samego ciasta można zrobić bułki Pita.
Tajemnica ciasta na pizzę zawsze polegała na tym, że wszystkie przepisy na na ciasto, które jest najważniejsze były podawane dla piecy do wypiekania pizzy.
Taki piec ma temperaturę powyżej 300 stopni.

Tutaj jest przepis na wspaniałe ciasto, cienkie ciasto na pizzę. Jest podane w wersji na suszone drożdże w saszetkach, bo takie najprościej zabrać ze sobą na jacht.

Przepis na bułeczki pita.
Z tego samego ciasta co pizza. Po wyrośnięciu ciasta przygotowujemy kulki, które spłaszczamy ręką i wkładamy na ok 5 min do rozgrzanego piekarnika aż zaczną łapać kolorki. Po wyjęciu bułki mogą klapnąć lecz w środku sa zawsze puste i idealnie nadają się by do nich nałożyć farszu. Mięso warzywa, hamburger, gyros lub to co akurat stworzycie. Co i jak z ciastem przeczytasz niżej.


Przepis na pizzę:

Składniki:
Z podanych składników wyjdą spokojnie dwie blachy.
- 1 saszetka suchych drożdży w saszetce. Pakowanych po 8 gr
- 0,5 kilograma mąki
- 1 płaska łyżeczka do herbaty soli
- 0,5 łyżeczki cukru
- 2 łyżki oliwy
- 250 ml leniej wody

Sos do pizzy
Podstawowym składnikiem sosu, jest pasta pomidorowa, bazylia, oregano, czosnek, sól, pieprz i odrobina oliwy. Nie podaję tutaj dokładnej receptury. Robimy z tego co mamy byle pomidorowego.
Jeżeli nie mamy pasty ani pomidorów, to bronimy się tym co mamy. Przecier pomidorowy z puszki, lub nawet ketchup też dają radę. Dobrze jak możemy dodać bazyli, oregano i czosnku.
1. do miski wlewamy 2 łyżki oleju, dodajemy przyprawy i zależnieod tego co mamy pastę pomidorową/ ketchup / lub mieszamy trochę przecieru pomidorowego rozpuszczonego z odrobiną wodą. Jeżeli używamy koncentratu, to dodajemy też szczyptę cukru by złamać kwaskowatość. Pieprz, szczypta soli,czosnek to podstawowe przyprawy. Całośćmieszamy i odstawiamy by się przegryzło i bierzemy się za robienie ciasta.

Przygotowanie ciasta do pizzy
1. do letniej/lekko ciepłej wodzie dodać drożdże i cukier. Mieszać i rozpuścić.
- odstawić na około 10-15 minut
2. w dużej misce przygotować mąkę, sól, oliwę.
- wlać do niej wodę z rozpuszczonymi drożdżami
- wymieszać i wyrobić na ciasto ugniatając jak plastelinę na jednolitą masę.Przepis jest dość dokładny. Gdyby ciasto kleiło się do rąk dosypać troszkę mąki
- zrobić kulkę i odstawić w spokojne ciepłe miejsce do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość. Zajmuje to od 30 min do godziny.
3. gdyciasto odstawione do rośnięcia, można włączyć piekarnik, żeby już się grzał.
4. wyrośnięte podzielić na dwie porcje. Na posypanym mąką blacie rozwałkować na bardzo cienko
5. blachę posypujemy mąką, nakładamy ciasto i dogniatamy rękoma tak, by wypełniło całą blachę lub inną formę, którą mamy

Robimy pizzę.
1. Ciasto mamy na blasze
2. Smarujemy je sosem pomidorowym
3. posypujemy serem żółtym
4. zależnie od tego co posiadamy lub na co mamy ochotę lub fantazję nakładamy pozostałe składniki. Polecane nie za grubo , by nie zdominowały pizzy stając się grubą warstwą szynki na cieście.
5. Tak przygotowaną pizzę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni na ok 10-15 min.
Na jachcie patrzymy przez szybkę, czasem przy użyciu latarki, czy brzegi ciasta już się trochę podpiekły. Wtedy pizza gotowa.

Ciekawostki o pizzy i jej historii

Pizza - tradycyjna potrawa kuchni włoskiej, obednie znana na całym świecie. Nie mniej swoją genezę ma w starożytnej Grecji o czym przeczytasz niżej. W wersji podstawowej, to płaski place z ciasta drożdżowego ( foccia ), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo nagrzanym piecu.
Starożytni Egipcjanie świętowali urodziny faraona wypiekając placki chlebowe z ziołami.
Chłopi rzymscy i greccy jadali pizzę, bo była prosta , tania i możan było dobrać dowolne składniki, które były pod ręką. Dopiero kilka wieków poźniej trafiła nastoły arystokracji.

Nazwa pizza - pochodzi od łacińskiego słowa picea, którym Rzymianie określali wypiekany w piecu bochenek chleba składający się z mąki i wody.

Słowo pizza - zostało użyte po raz pierwszy ok 997 roku we Włoszech. Pochodzi ono najprawdopodobniej od łacińskiego słowa picea, którym Rzymianie określali bochen chleba pieczony w piecu i składający się z mąki i wody.

Pomidory - początkowo były uważane za trujące. Sprowadzone z Meksyku i Peru ok XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów.
Mozzarella - orginalny ser był robiony z mleka azjatyckich wodnych bizonów od VII wieku. We Włoszech pojawił się ok XVIII wieku.
Na polskim dworze - W czasie weselnej wieczerzy królowej Bony z królem Polski Zygmuntem Starym pojawił się okrągły placek z serem, mięsem i innymi dodatkami. Ponoć wzbudził duże uznanie i smakował młodej parze.

1. Podobno potrawę w rodzaju pizzu podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem i posypane ziołami. Z Grecji (około 500 lat p.n.e) trafiły do starożytnego Rzymu. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów w XVII wieku w Neapolu zaczęto do niej stosować nieodłączny już dzisiaj sos pomidorowy.

2. Pizza Margherita
Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889 roku, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata( Margherita)Sabaudzka z mężem. Tamtejszy piekarza Raffaele Esposito przygotował na jej czeeść specjalną pizzę, której podstawowymi składnikami były pomidory, ser mozzarella i bazylia. Były to barwy narodowe Włoch. I tak powstała jedna z najpopularniejszych pizz na świecie Margherita od imienia królowej.

3. Pizza Marinara.
Za jedną z najstarszych uważana jest pizza Marinara. Choć powszechnie uważa się , że jest to pizza z owocami morza, to jej nazwa pochodzi od czegoś zupełnie innego. Wywodzi się od żeglarzy i ludzi morza, którzy jedli ją gdy wracali z połowów. Składała się z pomidorów, oregano, oliwy, czosnku i bazylii.

4. Pizza Neapolitana
Pierwsze klasyczne pizze neapolitańskie były podawane z oliwą, mozzarellą i przyprawami. Przysmak ten powstał zanim w Europie pojawiły się pomidory, z których sos jest dzisiaj podstawą dzisiejszej pizzy. Pomidory przybyły do nas po wyprawie Kolumba do Ameryki w 1492 roku.

5. Pizzeria Neapolitańska “Antica Port'Alba” jest uważana za najstarszą pizzerię na świecie. Działa od 1830 roku.
6. Bruno di Fabio - jest najszybszym pizza makerem na świecie. W 2 minuty i 35 sekund wykręcił ręcznie 14 placków.
7. Najwięcej pizzy jedzą Norwegowie !, na drugim miejscu Niemcy.
8. Międzynarodowy dzień pizzy jest 9 lutego.
9.Pierwszą pizzę przez internet zamówiono w Pizza Hut w 1994 roku
10. W 2010 roku internauta zapłacił za zamawianą pizzę bitcoinami. Zapłacił wtedy 10 tyś bitcoinów, co było równowartością 25 dolarów. Na dzień dzisiejszy ta trasakcja jest warta ok 7 milionów dolarów !
11.w 2001 roku Pizza Hut dostarczyła małą pizzę na międzynarodową stację kosmiczną, za co musiała zapłacić Rosyjskiej Agencji Kosmicznej milion dolarów.
12. Co sekundę ludzie jedzą 350 kawałków pizzy.
13. W Nowym Yorku od lat 60 tych obowiązuje tzw " zasada pizzy" . Bilet na przejazd metrem ma kosztować tyle , co jeden kawałek pizzzy.
14. Najdroższa pizza w menu znajduje się na Malcie w pizzeri Valletta. Jej składniki to białe trufle, bardzo rzadki i ceniony ser z bawołów ( mozzarella), płatki 24 karatowego złota. Jej cena to 1 600 euro.

 

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}