Wiatr Meltemi
 meltemi.gif (6125 bytes)

Wiatr pochodzenia tureckiego nazywany w Grecji Meltemi. W starożytności nazywano go Etesians od słowa etos - okresowy.

Ten silny, północny wiatr jest konsekwencją gradientu ciśnień wystepującego pomiędzy strefą wysokiego ciśnienia rozpościerającego się nad Bałkanami i Wyżyną Węgierską ( 1025 hPa) i strefą niskiego ciśnienia (tzw. niszą monsunową) ciągnącej się od Pakistanu, poprzez Azję Mniejszą aż nad wody morza Śródziemnego.

Gdzie i kiedy żeglować w Grecji:
Sezon w Grecji trwa od kwietnia do końca października. Listopad też jest dobrym miesiącem do żeglowania po sezonie.
Szczyt Meltemi przypada od 20 lipca – 25 sierpnia – wtedy lepiej nie planować rejsu. Chyba, że na 14 dni, bo jeśli będzie wiał 3-4 dni, to jeszcze zostanie nam część urlopu na wspaniałe żeglowanie i odkrywanie Grecji. 
W trosce o komfort załogi dobrze jest rozważyć podzielenie sezonu w grecji między morzem Jońskim a Egejskim:
- kwiecień - do 20 lipca – Cyklady, Zatoka Sarońska i Argolidzka
- 20 lipca - 25 sierpnia Morze Jońskie i Wyspy Jońskie
- 25 sierpnia - listopad - Cyklady, Zatoka Sarońska i Argolidzka

Wiatr MELTEMI
Silny i nieprzewidywalny wiatr, tak charakterystyczny dla Morza Egejskiego, który nie jednemu już żeglarzowi pokrzyżował plany. Występuje a raczej pojawia się okolicznościowo od końca czerwca do początku września.
W miesiącach takich jak kwiecień, maj, czerwiec, październik i listopad warunki pogodowe w rejonie Aten, Cyklad są zazwyczaj spokojne. Szczyt meltemi przypada między 20 lipca a 25 sierpnia. Wtedy raczej nie należy się wybierać na żeglowanie, bo jest to obarczone dużym ryzykiem tego, że spędzimy większość czasu w porcie

Meltemi zaczyna wiać w końcu czerwca lub na początku lipca do połowy września. Jego apogeum osiąga pełnię siły między 20 lipca a 25 sierpnia. Właśnie w tym okresie raczej lepiej nie planować wakacji w Grecji. 

W tym okresie warto wybrać trasy na morzu Jońskim, gdzie warunki są bardzo łagodne, podobnie jak w Chorwacji.

Trasa meltemi przypomina łuk, wieje on z kierunku NE w północnej części morza Egejskiego, poprzez N w jego centralnej części aż do kierunków NW - WNW na południu Egejówi Krecie (lub NE przy Peloponezie).

Siła meltemi waha się od 4 do 7-8 oB. Najsilniej meltemi dmie w centalnej części morza Egejskiego nad archipelagiem Cyklad. Meltemi w odróżnieniu od innych wiatrów zamierających w nocy jest wiatrem wielodniowym, może trwać od trzech nawet do dziesięciu dni. Zazwyczaj jednak trwa ok 3-4 dni. Wiatr zwykle budzi się popołudniem  i cichnie zupełnie o zmierzchu, często osiąga za dnia siłę 7 - 8 oB.  Wieje też nocą (słabiej) i tak samo zachowuje się w ciągu następnych dni (może trwać od 3 do nawet 5 dni).

Istotną cechą meltemi jest jego "chłodzące" działanie (ważne szczególnie dla żeglarzy i plażowiczów ;-). Meltemi poprawia tez znacznie widoczność na morzu oraz obniża wilgotność powietrza. Konsekwencją wiatru jest także powstawanie dość wysokich fal. Najwyższe, przekraczające wysokością 5 metrów występują na odcinku pomiędzy Cykladami i archipelagiem Dodekanezu. Fale takie mogą stanowić poważne zagrożenie dla jachtów o długości mniejszej od 10 metrów.

Oznaki jakie mogą zwiastować nadejście meltemi (w ciągu 24- 36 godzin) to:

- Znaczny wzrost widoczności, połączony ze wzrostem ciśnienia (4 hPa w czasie 12 h)
- Nieliczne altocumulusy pojawiające się za dnia (na 24 godziny przed rozpoczęciem meltemi)
- Nagły spadek wilgotności
- Wyż rozbudowywujący się nad Bałkanami lub północnymi

Dolot do Grecji : W celu jak najlepszej optymalizajci kosztu dolotu, dobrze jest zaplanować wyjazd z dużym wyprzedzeniem.





Materiały zaczerpnięto z witryny - Sailingissues.com - polecam

W Atenach etezje/meltemi wieją w lecie z północy do północnego wschodu, co jest związane z lokalną topografią i spływem powietrza z gór i z miasta. Powoduje to porywiste wiatry od lądu. Wiat rmeltemi związany jest z gorącym i suchym powietrzem wiejącym z prędkością pomiędzy 8 do 28 węzłów i trwa od 1 do dwóch tygodni. Normalnie wieje przez około 3-4 dni z rzędu. Etezje są często blokowane przez bryzę morską. Bryza zazwyczaj osiąga maksimum po południu. Jednak w Atenach stosunkowo często bryza się nie rozwija ze względu na bardzo wysokie temperatury.

Wiatry te są związane z gradientem ciśnienia pomiędzy wysokim ciśnieniem nad Bałkanami i niżem termicznym (cyrkulacja monsunowa) nad Turcją. Etezje są przykładem wiatru katabatycznego.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}