Wychodząc na przeciw rodzinom z dziećmi, którzy chcą spędzić wspólnie, rodzinnie super czas mamy prezent - DZIECI DO LAT 5 NA KAŻDY REJS GRATIS.

Żeglarstwo nie ma ograniczeń wiekowych, jest wielopokoleniowe - żeglują i młodzi i starsi.
Żeglują całe rodziny - a rodzice zabierają na pokład coraz mniejsze dzieci.
Jak pokazuje praktyka - dzieci na jachcie radzą sobie bardzo dobrze. Świetnie dostosowują się do warunków panujących na jachcie. Najbardziej jednak się im podoba jeden wielki morski basen :) - trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach i zasadach, dzięki którym właśnie Ci najmłodsi będą bezpieczni a rejs z dziećmi będzie niezapomnianą. Oto kilka moich spostrzeżeń wynikających z praktyki na takich właśnie rejsach.

Transport - jazda samochodem lub autokarem kilkanaście godzin każdemu jest zapewne znana.
ej uciążliwość jest już coraz mniejsza ze względu na to, że większość samochodów posiada klimatyzację. Wszystkie autokary są standardowo wyposażone w klimatyzację, toalety i miejsce gdzie można skorzystać z wrzątku. Rozważyć można jeszcze możliwość lotu samolotem. W wielu liniach za dzieci do lat 2 zapłacimy tylko 10% ceny standardowego biletu. Dzieci w wieku 2 - 16 lat często mogą liczyć na zniżkę. Dla dzieci do 2 lat możemy zabrać do samolotu wózek lub fotelik. W okresach letnich są dostępne tanie przeloty do Chorwacji np.: w liniach Norvegian. Najlepsze informacje na temat biletów lotniczych na wszystkie strony świata, można uzyskać w biurze Primapol, które zajmuje się tylko i wyłącznie obsługą lotów indywidualnych i firmowych.

Miejsce na jachcie - liczba osób przebywających na pokładzie jachtu nigdy nie powinna być wyższa niż maksymalna dozwolona, Dzieci liczone są jak normalni członkowie załogi. Oczywiście dzieci mogą mieszkać w kabinie z rodzicami. Nie ma to jednak wpływu na ilość osób na jachcie. Jeśli jacht jest zarejestrowany na 8 osób, bo może na nim żeglować tylko 8 osób. Po prostu liczy się "głowa". Od tej zasady nie ma odstępstwa. Dla dzieci bezpieczne i najwygodniejsze miejsce jest w kabinach. Zdecydowanie nie powinny spać w mesie, ponieważ koje w mesie nie mają zabezpieczenia przed wypadnięciem.

Zajęcia dla dzieci - Dzieci na jachcie z reguły się nie nudzą. Dopasowując trasę do najmłodszych uczestników żeglujemy około 5 godzin dziennie. Po śniadaniu wypływamy w stronę jednej z wielu znanych nam zatok. Docieramy tam w czasie około 2 godzin. W zatoce postój i czas na kąpiel , plażowanie i przygotowanie obiadu. Tą część rejsu dzieci lubią najbardziej. Uwielbiają ten wielki basen, w którym można się pluskać do woli. Na czas kąpieli można zabrać dla dzieci różnego rodzaju sprzęty dmuchane do pływania. Rękawki, materace, kółka. Po przerwie obiadowo - kąpielowej płyniemy do portu. Codziennie jesteśmy w innym miejscu, w innej marinie. W zależności od wieku dzieci dobrze jest zabrać ze sobą przybory do rysowania, gry planszowe lub wideo. Jeśli stoimy w porcie , to mamy na jachcie prąd 220V. Dla starszych dzieci można zabrać najprostsze wędki, na które na pewno będą łapać ryby-sprawdzone. Wyprawy pontonem na bezludną wyspę też są przez nie postrzegane jako atrakcja. Dzieci bardzo chętnie włączają się do prowadzenia jachtu i wszystkich prac, które są do wykonania. Nawet wspólne przygotowywanie posiłków jest dla nich ciekawe, bo często na lądzie brakuje czasu na tego typu zajęcia.

Zabezpieczenia na jachcie - obowiązkowym zabezpieczeniem na jachcie jest siatka, którą rozciąga się wzdłuż sztormrelingów. Armatorzy udostępniają takie siatki bezpłatnie lub za dopłatą. Pamiętajmy jednak, aby o nią się upomnieć - najlepiej zgłosić ten fakt już nam w momencie rezerwacji jachtu, a następnie egzekwować jej otrzymanie u armatora. Dodatkowym zabezpieczeniem są kamizelki ratunkowe w mniejszych rozmiarach (również dostępne u armatorów). Pamiętajmy też o wycieraniu wilgoci z pokładu/deszcz, poranna rosa/ tak, aby nie był on śliski.Trzeba również obejrzeć metalowe linki, wanty, czy nie wystają z nich ostre, metalowe "włoski" , które nie tylko maluchowi mogą zrobić krzywdę.
Dzieci bardzo szybko się oswajają ze sposobem poruszania się po jachcie i radzą sobie bardzo dobrze.

Wózki na jachcie - na jachcie bez problemu mieszczą się wszystkie składane wózki typu "parasolka". Jest on przydatny przy spacerach z małymi nóżkami. W portach, na spacerach czy wycieczkach są nieocenione. Dobrze też sprawują i przydają się nosidełka, gdy jazda po pięknym zabytkowym bruku jest gorsza niż jazda terenowa.

Trasa rejsu - zdecydowanie nieambitna, bardzo swobodna i zakładająca większość postojów w portach. Przeloty z jednego portu do drugiego nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny. Porty wybierajmy raczej takie z dobrymi sanitariatami i starajmy się stawać w miejscach oddalonych od organizowanych rejsów czy większych grup - chodzi przede wszystkim o to, aby wieczorem wokół jachtu panowała względna cisza. Przy mocniejszym wietrze lub manewrach portowych chowajmy dzieci do środka. Postoje na kotwicach powinny być raczej przerwą w dziennej żegludze niż miejscem na nocleg ze względu na konieczność użycia pontonu przy zejściu na brzeg.

Wyżywienie - w zależności od wieku, ale należy wybierać takie potrawy, które są już praktycznie gotowe i nie wymagają wielkiej gimnastyki kulinarnej. Warto również pamiętać, że w krajach śródziemnomorskich o owoce typu arbuzy, pomarańcze czy winogrona nie jest trudno, a to w końcu duży przysmak dla dzieci.

Akweny - gdzie żeglować.
Akwen powinno wybierać się ze względu na siły średnich wiatrów w danym miejscu. Wiatry powinny być raczej łagodne, a nie wymagające intensywnej pracy na pokładzie i przechyłów. Drugim ważnym elementem są odległości między portami - żeglowanie do oddalonych w dużej odległości wyspy mogą
być źle znoszone przez dzieci.I w końcu trzecim ważnym elementem jest stan samych portów i sanitariatów - zdecydowanie na pierwsze miejsce wysuwa się w tym względzie Chorwacja, zostawiając daleko z tyłu inne kraje.

Udostępnij ten artykuł: facebook twitter linkedin
{ meaRenderPageContainer('footer' )|raw }}